Əkinçilərlə çobanlar arasında toqquşma -
Çadın şərqində əkinçilərlə çobanlar arasında baş verən toqquşmalar nəticəsində azı 11 nəfər həlak olub.
Hadisə Şərqi Mayo-Kebi əyalətinin Kim rayonunda yerləşən bir neçə kənddə qeydə alınıb. Münaqişəyə səbəb mal-qara sürüsünün əkin sahələrinə ziyan vurması olub.
Məlumata görə, qarşıdurma zamanı daha beş nəfər yaralanıb. Bundan əlavə, bir neçə kənddə evlərə od vurulduğu bildirilir.
Qeyd edək ki, Çadda torpaq və otlaq sahələri üstündə əkinçilərlə çobanlar arasında münaqişələr tez-tez baş verir. Ölkənin İctimai Təhlükəsizlik və Miqrasiya Nazirliyinin son məlumatına əsasən, 2024–2025-ci illər ərzində baş verən oxşar toqquşmalar nəticəsində 3018 nəfər ölüb, 3015 nəfər isə yaralanıb./AZƏRTAC

Столкновение между крестьянами и пастухами -
В результате столкновений между земледельцами и пастухами на востоке Чада погибло не менее 11 человек.
Инцидент произошел в нескольких деревнях района Ким в восточной провинции Майо-Кеби. Причиной конфликта стало повреждение посевов стадами скота.
По данным, во время конфронтации были ранены ещё пять человек. Кроме того, сообщается о поджогах домов в нескольких деревнях.
Отметим, что в Чаде конфликты между земледельцами и пастухами по поводу земли и пастбищ происходят часто. Согласно последним данным Министерства общественной безопасности и миграции страны, в результате подобных столкновений в 2024–2025 годах погибло 3018 человек, 3015 получили ранения./AZƏRTAC