Əkinçilərlə çobanlar arasında toqquşma -
Çadın şərqində əkinçilərlə çobanlar arasında baş verən toqquşmalar nəticəsində azı 11 nəfər həlak olub.
Hadisə Şərqi Mayo-Kebi əyalətinin Kim rayonunda yerləşən bir neçə kənddə qeydə alınıb. Münaqişəyə səbəb mal-qara sürüsünün əkin sahələrinə ziyan vurması olub.
Məlumata görə, qarşıdurma zamanı daha beş nəfər yaralanıb. Bundan əlavə, bir neçə kənddə evlərə od vurulduğu bildirilir.
Qeyd edək ki, Çadda torpaq və otlaq sahələri üstündə əkinçilərlə çobanlar arasında münaqişələr tez-tez baş verir. Ölkənin İctimai Təhlükəsizlik və Miqrasiya Nazirliyinin son məlumatına əsasən, 2024–2025-ci illər ərzində baş verən oxşar toqquşmalar nəticəsində 3018 nəfər ölüb, 3015 nəfər isə yaralanıb./AZƏRTAC

At least 11 people have died as a result of clashes between farmers and herders in eastern Chad.
The incident was recorded in several villages located in the Kim district of the East Mayo-Kebi region. The conflict was caused by livestock damaging crop fields.
According to reports, five more people were injured during the confrontation. In addition, it is reported that houses in several villages were set on fire.
It should be noted that in Chad, conflicts between farmers and herders frequently occur over land and pasture areas. According to the latest information from the country’s Ministry of Public Security and Migration, during 2024–2025, similar clashes resulted in 3,018 deaths and 3,015 injuries./AZERTAC