Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FİFA) Dünya Kubokunun 1/8 final mərhələsinin startı ərəfəsində oyunsonrası penalti seriyaları ilə bağlı böyük bir qayda dəyişikliyi etməyə hazırlaşır.
Turnirin ən həyəcanlı mərhələsindən etibarən tətbiq olunacaq yeni qərar, matçların taleyinə birbaşa təsir edə bilər.
İndiyə qədər qüvvədə olan qaydalara əsasən, hakimlər penalti seriyasından əvvəl iki dəfə püşk (gümüş pulun atılması) atırdılar; birinci püşkdə zərbələrin hansı qapıya vurulacağı, ikinci püşkdə isə ilk zərbəni kimin vuracağı müəyyənləşirdi.
Təklif olunan və tətbiq ediləcək yeni qaydaya görə isə proses belə olacaq:
Tək Püşk: Seriyadan əvvəl cəmi BİR püşkatma keçiriləcək.
Qalibin Seçimi: Püşkü qazanan tərəf (kapitan) böyük üstünlük əldə edəcək. O, ya ilk penalti zərbəsini vurmağı, ya da zərbələrin yerinə yetiriləcəyi qapını (azarkeşlərin olduğu tərəfi) seçmək hüququna sahib olacaq.
Məğlubun Seçimi: Püşkdə uduzan tərəfə isə qalibdən geriyə qalan digər seçim variantı veriləcək.
FİFA rəsmilərinin fikrincə, bu dəyişiklik həm vaxt itkisinin qarşısını alacaq, həm də püşkü qazanan komandanın taktiki üstünlüyünü daha da maraqlı edərək oyundakı həyəcanı artıracaq. Yeni qayda cari turnirin əsas mərhələsindən etibarən rəsmən qüvvəyə minəcək. (Offsideplus.az)

Международная федерация футбола (ФИФА) готовится внести значительные изменения в правила серии послематчевых пенальти перед началом 1/8 финала чемпионата мира.
Новое решение, которое будет применяться начиная с самой захватывающей стадии турнира, может непосредственно повлиять на исход матчей.
До сих пор действующие правила предусматривали, что судьи проводят два жеребьёвки перед серией пенальти: в первой жеребьёвке определялось, в какие ворота бьются удары, во второй — кто исполнит первый удар.
По предлагаемому и вводимому новому правилу процесс будет выглядеть следующим образом:
Одна жеребьёвка: перед серией будет проведена всего одна жеребьёвка.
Выбор победителя: команда, выигравшая жеребьёвку (капитан), получит значительное преимущество. Она сможет либо нанести первый пенальти, либо выбрать ворота для выполнения ударов (со стороны болельщиков).
Выбор проигравшего: команда, проигравшая жеребьёвку, получит оставшийся вариант выбора, который не был сделан победителем.
По мнению представителей ФИФА, это изменение не только предотвратит потерю времени, но и сделает тактическое преимущество команды, выигравшей жеребьёвку, более интересным, повышая напряжённость игры. Новое правило официально вступит в силу с основной стадии текущего турнира. (Offsideplus.az)