Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyası (FİFA) Dünya Kubokunun 1/8 final mərhələsinin startı ərəfəsində oyunsonrası penalti seriyaları ilə bağlı böyük bir qayda dəyişikliyi etməyə hazırlaşır.
Turnirin ən həyəcanlı mərhələsindən etibarən tətbiq olunacaq yeni qərar, matçların taleyinə birbaşa təsir edə bilər.
İndiyə qədər qüvvədə olan qaydalara əsasən, hakimlər penalti seriyasından əvvəl iki dəfə püşk (gümüş pulun atılması) atırdılar; birinci püşkdə zərbələrin hansı qapıya vurulacağı, ikinci püşkdə isə ilk zərbəni kimin vuracağı müəyyənləşirdi.
Təklif olunan və tətbiq ediləcək yeni qaydaya görə isə proses belə olacaq:
Tək Püşk: Seriyadan əvvəl cəmi BİR püşkatma keçiriləcək.
Qalibin Seçimi: Püşkü qazanan tərəf (kapitan) böyük üstünlük əldə edəcək. O, ya ilk penalti zərbəsini vurmağı, ya da zərbələrin yerinə yetiriləcəyi qapını (azarkeşlərin olduğu tərəfi) seçmək hüququna sahib olacaq.
Məğlubun Seçimi: Püşkdə uduzan tərəfə isə qalibdən geriyə qalan digər seçim variantı veriləcək.
FİFA rəsmilərinin fikrincə, bu dəyişiklik həm vaxt itkisinin qarşısını alacaq, həm də püşkü qazanan komandanın taktiki üstünlüyünü daha da maraqlı edərək oyundakı həyəcanı artıracaq. Yeni qayda cari turnirin əsas mərhələsindən etibarən rəsmən qüvvəyə minəcək. (Offsideplus.az)

The International Federation of Association Football (FIFA) is preparing to make a major rule change regarding post-match penalty shootouts ahead of the start of the Round of 16 of the World Cup.
The new decision, which will be applied starting from the most exciting phase of the tournament, can directly affect the outcome of the matches.
According to the rules in force until now, referees used to toss a coin twice before the penalty shootout; in the first toss, the goal at which the penalties would be taken was determined, and in the second toss, who would take the first penalty kick was decided.
According to the proposed and to be applied new rule, the process will be as follows:
Single Toss: Only ONE coin toss will be conducted before the shootout.
Winner's Choice: The side that wins the toss (captain) will gain a big advantage. They will have the right to either take the first penalty kick or choose the goal at which the penalties will be taken (the side where the fans are located).
Loser's Choice: The side that loses the toss will be given the other option left by the winner.
According to FIFA officials, this change will both prevent loss of time and increase excitement in the game by making the tactical advantage of the team that wins the toss even more interesting. The new rule will officially come into force starting from the main stage of the current tournament. (Offsideplus.az)