Bu qan qrupu olanlarda xərçəng riski 3 dəfə yüksəkdir
Milli.Az xəbər verir ki, araşdırmaya görə, müəyyən qan qrupu olan insanlarda xəstəliyə tutulma və onun daha aqressiv inkişaf etmə ehtimalı digərləri ilə müqayisədə xeyli yüksəkdir.
Məlumata görə, nəticələr Asia-Pacific Journal of Cancer Care jurnalında dərc olunan tədqiqatda ortaya qoyulub. Tədqiqat çərçivəsində minlərlə xəstə və sağlam qan donorunun məlumatları təhlil edilib.
Araşdırmanın nəticələri göstərib ki, AB qan qrupu olan insanlarda yoğun bağırsaq xərçənginə tutulma riski digər qan qrupları ilə müqayisədə daha yüksəkdir. Statistik nəticələrə görə, AB Rh+ qan qrupu olan şəxslərdə xəstəliyin yaranma ehtimalı ən aşağı riskli qrup hesab olunan B qan qrupu ilə müqayisədə 3,56 dəfə çoxdur.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, bu qan qrupuna malik xəstələrdə şişlər daha sürətlə yayılmağa meylli olur. Belə hallarda xərçəng limfa düyünlərinə və digər orqanlara daha tez metastaz verə bilər və xəstəlik çox vaxt daha gec mərhələdə aşkar edilir.
Tədqiqatçılar bunu qan qrupu antigenlərinin yalnız qırmızı qan hüceyrələrində deyil, həm də həzm sisteminin səth hüceyrələrində mövcud olması ilə əlaqələndirirlər. Onların fikrincə, AB qan qrupunun hüceyrə xüsusiyyətləri xroniki iltihabı artıra və immun sisteminin şiş hüceyrələri ilə mübarizə qabiliyyətini zəiflədə bilər.

People with this blood type have a 3 times higher risk of cancer.
According to Milli.Az, the study found that individuals with certain blood types have a significantly higher likelihood of developing the disease and experiencing a more aggressive progression compared to others.
According to the information, the results were presented in a study published in the Asia-Pacific Journal of Cancer Care. The study analyzed data from thousands of patients and healthy blood donors.
The findings showed that people with blood type AB have a higher risk of developing colon cancer compared to other blood types. Statistical results indicate that individuals with AB Rh+ blood type are 3.56 times more likely to develop the disease than those with blood type B, which is considered the lowest risk group.
Experts state that tumors in patients with this blood type tend to spread more rapidly. In such cases, the cancer may metastasize to lymph nodes and other organs more quickly, and the disease is often detected at a much later stage.
Researchers associate this with the presence of blood group antigens not only on red blood cells but also on the surface cells of the digestive system. They believe that the cellular characteristics of blood type AB may increase chronic inflammation and weaken the immune system's ability to fight tumor cells.