Bu qadın “Tiktok”da vətəndaşları aldadırmış -
Oğuz Rayon Polis Şöbəsinin əməkdaşlarının keçirdikləri tədbirlərlə vətəndaşları aldadaraq onlayn yolla onların maddi vəsaitini ələ keçirən, əvvəllər də analoji əmələ görə dəfələrlə məhkum edilmiş Nəzakət Məhərrəmova saxlanılıb.
DİN-in Mətbuat Xidmətinin Şəki regional qrupundan bildirilib ki, o, "Tiktok"dakı "qemgin_20" adlı saxta hesabında canlı yayım açaraq şəhid ailələrinə, qazilərə, eləcə də aztəminatlı şəxslərə özünü humanitar yardım təşkilatlarından birinin nümayəndəsi kimi təqdim edib və əvvəlcədən 1000-2000 manat ödəniş etmələri müqabilində zərərçəkmişlərə il ərzində maddi yardım göstərilməsinə dair yalan vədlər verib.

This woman was deceiving citizens on "TikTok" -
This woman was deceiving citizens on "TikTok" - The Ministry of Internal Affairs released the photo.
Nezaket Maharramova, who deceived citizens and obtained their financial resources online through the measures taken by the employees of the Oghuz District Police Department and was previously repeatedly convicted for similar acts, has been detained.
It was reported by the Shaki regional group of the Ministry of Internal Affairs' Press Service that she opened a live broadcast on the fake account named "qemgin_20" on "TikTok," presented herself as a representative of one of the humanitarian aid organizations to families of martyrs, veterans, and low-income individuals, and falsely promised the victims that they would receive financial assistance throughout the year in return for a prepayment of 1000-2000 manats.