Bakı metrosunda yeni tarif? -
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin maliyyə departamentinin rəisi Kamal Hüseynlinin metroda tarif siyasəti ilə bağlı müsahibəsində dediyi fikirlər ictimaiyyətdə müzakirələrə səbəb oldu.
Onun diferensial tarif modelləri üzrə aparılan təhlillərdən danışması sərnişinlər arasında qiymət artımı ilə bağlı narahatlıqları artırıb. Xüsusilə məsafə və zona prinsiplərinə əsaslanan tariflərin tətbiqi ehtimalı sosial şəbəkələrdə geniş müzakirə olunur. Vətəndaşlar metroda gediş haqqının dəyişib-dəyişməyəcəyi ilə bağlı rəsmi mövqe gözləyirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı “Yeni Sabah”ın sorğusuna cavab verən “Bakı Metropoliteni” QSC bildirib ki, hazırda ictimai nəqliyyatda vahid tarif modeli qüvvədədir.
“Hazırda ictimai nəqliyyat üzrə vahid tarif modeli tətbiq olunur. Bununla yanaşı, uzunmüddətli perspektivdə tarif siyasətinin daha ədalətli, əlçatan və iqtisadi cəhətdən balanslı qurulması məqsədi ilə alternativ modellər üzərində analitik işlər aparılır. Bu çərçivədə məsafə, zona və sərnişin seqmentlərinə əsaslanan diferensial tarif mexanizmləri beynəlxalq təcrübə əsasında qiymətləndirilir, müxtəlif şəhər metropolitenlərinin tətbiq etdiyi modellər öyrənilir və yerli şərtlərə uyğunluğu təhlil olunur. Aparılan araşdırmalar hazırda qərar qəbuletmə mərhələsində deyil, lakin onların nəticələri gələcəkdə tarif siyasətinin təkamülü üçün analitik əsas formalaşdıracaq”.
Qeyd olunub ki, hazırda aparılan araşdırmalar hər hansı qərarın qəbuluna yönəlməyib və yalnız gələcəkdə tarif siyasətinin formalaşdırılması üçün əsas rol oynayır:
“Hazırda diferensial tarif modelləri üzrə analitik qiymətləndirmə və konseptual müzakirə mərhələsi davam edir. Bu işlərin nəticələri əsasında mümkün modellər üzrə növbəti mərhələdə qərarların formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
İctimai nəqliyyatda tariflərin tənzimlənməsi prosesi Bakı metropoliteninin səlahiyyətlərinə daxil deyil”.

В интервью начальника финансового департамента ГП "Бакинский метрополитен" Камала Гусейнли по вопросу тарифной политики в метро, вызвавшем обсуждения в обществе, он высказал некоторые мысли.
Его упоминание анализа по моделям дифференцированных тарифов вызвало среди пассажиров беспокойство по поводу возможного повышения цен. В частности, возможность введения тарифов, основанных на принципах расстояния и зон, широко обсуждается в социальных сетях. Граждане ожидают официальной позиции относительно того, изменится ли стоимость проезда в метро.
Medianews.az сообщает, что в ответ на опрос "Yeni Sabah" ГП "Бакинский метрополитен" заявило, что на данный момент в общественном транспорте действует единая тарифная модель.
"На данный момент в общественном транспорте применяется единая тарифная модель. Вместе с тем, в долгосрочной перспективе с целью создания более справедливой, доступной и экономически сбалансированной тарифной политики ведутся аналитические работы над альтернативными моделями. В этой связи дифференцированные тарифные механизмы, основанные на расстоянии, зонах и сегментах пассажиров, оцениваются на основе международного опыта, изучаются модели, применяемые в метрополитенах различных городов, и анализируется их соответствие местным условиям. Проводимые исследования пока не находятся на стадии принятия решений, однако их результаты в будущем станут аналитической основой для эволюции тарифной политики".
Отмечается, что текущие исследования не направлены на принятие каких-либо решений и служат лишь основой для формирования тарифной политики в будущем:
"В настоящий момент продолжаются аналитическая оценка и концептуальное обсуждение моделей дифференцированных тарифов. На основе результатов этих работ на следующем этапе предусмотрено формирование решений относительно возможных моделей.