Bakı metrosunda yeni tarif? -
“Bakı Metropoliteni” QSC-nin maliyyə departamentinin rəisi Kamal Hüseynlinin metroda tarif siyasəti ilə bağlı müsahibəsində dediyi fikirlər ictimaiyyətdə müzakirələrə səbəb oldu.
Onun diferensial tarif modelləri üzrə aparılan təhlillərdən danışması sərnişinlər arasında qiymət artımı ilə bağlı narahatlıqları artırıb. Xüsusilə məsafə və zona prinsiplərinə əsaslanan tariflərin tətbiqi ehtimalı sosial şəbəkələrdə geniş müzakirə olunur. Vətəndaşlar metroda gediş haqqının dəyişib-dəyişməyəcəyi ilə bağlı rəsmi mövqe gözləyirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı “Yeni Sabah”ın sorğusuna cavab verən “Bakı Metropoliteni” QSC bildirib ki, hazırda ictimai nəqliyyatda vahid tarif modeli qüvvədədir.
“Hazırda ictimai nəqliyyat üzrə vahid tarif modeli tətbiq olunur. Bununla yanaşı, uzunmüddətli perspektivdə tarif siyasətinin daha ədalətli, əlçatan və iqtisadi cəhətdən balanslı qurulması məqsədi ilə alternativ modellər üzərində analitik işlər aparılır. Bu çərçivədə məsafə, zona və sərnişin seqmentlərinə əsaslanan diferensial tarif mexanizmləri beynəlxalq təcrübə əsasında qiymətləndirilir, müxtəlif şəhər metropolitenlərinin tətbiq etdiyi modellər öyrənilir və yerli şərtlərə uyğunluğu təhlil olunur. Aparılan araşdırmalar hazırda qərar qəbuletmə mərhələsində deyil, lakin onların nəticələri gələcəkdə tarif siyasətinin təkamülü üçün analitik əsas formalaşdıracaq”.
Qeyd olunub ki, hazırda aparılan araşdırmalar hər hansı qərarın qəbuluna yönəlməyib və yalnız gələcəkdə tarif siyasətinin formalaşdırılması üçün əsas rol oynayır:
“Hazırda diferensial tarif modelləri üzrə analitik qiymətləndirmə və konseptual müzakirə mərhələsi davam edir. Bu işlərin nəticələri əsasında mümkün modellər üzrə növbəti mərhələdə qərarların formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
İctimai nəqliyyatda tariflərin tənzimlənməsi prosesi Bakı metropoliteninin səlahiyyətlərinə daxil deyil”.

New fare in Baku metro? -
The statements made by Kamal Huseynli, the head of the financial department of "Baku Metro" JSC, in his interview regarding the tariff policy in the metro sparked discussions in the public.
His mention of analyses conducted on differential tariff models has increased concerns among passengers about a fare increase. Especially the potential implementation of tariffs based on distance and zone principles is widely discussed on social networks. Citizens are awaiting an official stance on whether the metro fare will change or not.
Medianews.az reports that in response to a survey by "Yeni Sabah" on this topic, "Baku Metro" JSC stated that a unified tariff model is currently in effect in public transport.
"Currently, a unified tariff model is applied in public transportation. At the same time, from a long-term perspective, analytical work is being carried out on alternative models with the aim of establishing a tariff policy that is fairer, accessible, and economically balanced. Within this framework, differential tariff mechanisms based on distance, zone, and passenger segments are being evaluated based on international experience; models applied by metro systems in various cities are studied, and their compatibility with local conditions is analyzed. The ongoing research is not at the decision-making stage yet, but their results will form the analytical basis for the future evolution of tariff policy."
It was noted that the ongoing research is not aimed at making any decision and serves only as a fundamental role in shaping future tariff policy:
"Currently, the analytical evaluation and conceptual discussion phase regarding differential tariff models continues. Based on the results of these works, forming decisions on possible models is envisaged at the next stage.
The process of regulating fares in public transport does not fall within the authority of Baku Metro."