Azərbaycanın tanımadığı bu ölkəni daha neçə ölkə tanımır?
Bu günə olan məlumata görə, BMT-nin 193 üzvünün 109-u Kosovonu müstəqil dövlət kimi tanıyır. Onların arasında keçmiş SSRİ məkanından Estoniya, Latviya və Litva da var.
Medianews.az bildirir ki, Rusiya, Belarus, Ukrayna, Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan Kosovonu müstəqil dövlət kimi tanımayanlar siyahısına daxildir.
Azərbaycanın qonşularından Türkiyə Kosovonun müstəqilliyini tanıyıb, İran bu addımı atmayıb.
Serbiyada muxtar diyar statusunda olmuş Kosovo 2008-ci il fevralın 17-də müstəqillik elan edib. Dünya birliyinin bu məsələdə fikri haçalanıb.

Эту страну, которую не признает Азербайджан, сколько ещё стран её не признают?
По состоянию на сегодняшний день 109 из 193 членов ООН признают Косово независимым государством. Среди них есть и бывшие республики СССР — Эстония, Латвия и Литва.
Medianews.az сообщает, что в список стран, не признающих Косово независимым государством, входят Россия, Беларусь, Украина, Азербайджан, Армения, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан.
Из соседей Азербайджана Турция признала независимость Косово, а Иран не сделал этого шага.
Косово, имевшее статус автономного края в Сербии, провозгласило независимость 17 февраля 2008 года. Мнение мирового сообщества по этому вопросу разделилось.