Azərbaycanın tanımadığı bu ölkəni daha neçə ölkə tanımır?
Bu günə olan məlumata görə, BMT-nin 193 üzvünün 109-u Kosovonu müstəqil dövlət kimi tanıyır. Onların arasında keçmiş SSRİ məkanından Estoniya, Latviya və Litva da var.
Medianews.az bildirir ki, Rusiya, Belarus, Ukrayna, Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan Kosovonu müstəqil dövlət kimi tanımayanlar siyahısına daxildir.
Azərbaycanın qonşularından Türkiyə Kosovonun müstəqilliyini tanıyıb, İran bu addımı atmayıb.
Serbiyada muxtar diyar statusunda olmuş Kosovo 2008-ci il fevralın 17-də müstəqillik elan edib. Dünya birliyinin bu məsələdə fikri haçalanıb.

How many more countries do not recognize this country that Azerbaijan does not recognize?
According to the information as of today, 109 out of 193 UN members recognize Kosovo as an independent state. Among them are Estonia, Latvia, and Lithuania from the former USSR space.
Medianews.az reports that Russia, Belarus, Ukraine, Azerbaijan, Armenia, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan are among those who do not recognize Kosovo as an independent state.
Among Azerbaijan's neighbors, Turkey has recognized Kosovo's independence, while Iran has not taken this step.
Kosovo, which had an autonomous province status in Serbia, declared independence on February 17, 2008. The world's community is divided on this issue.