Azərbaycanda Milli Qurtuluş Günü qeyd olunur
1993-cü ilin iyununda ölkədə yaranmış mürəkkəb ictimai-siyasi durum Azərbaycanda real vətəndaş müharibəsi təhlükəsi yaradıb.
Gəncədə dislokasiya olunmuş 709 saylı hərbi hissə itaətsizlik göstərərək Müdafiə Nazirliyinə tabe olmadığını bəyan edib, hökumət hərbi qiyamı yatırmaq üçün Gəncəyə hərbi birləşmələr göndərib. Lakin yürüdülən yarıtmaz siyasət nəticəsində qiyamın miqyası genişlənib və idarə olunmayacaq səviyyəyə çatıb. Qiyam qaldıran hərbi birləşmələr Bakıya doğru istiqamət götürüb, qiyamın başında duranlar hakimiyyətin dəyişməsini tələb edib.
Vətəndaş müharibəsi üçün ciddi zəmin yarandığı vəziyyətdə təhlükəli proseslərin qarşısını ala bilmədiyini dərk edən AXC-Müsavat iqtidarı son anda kömək üçün Heydər Əliyevə müraciət edib. Naxçıvan MR Ali Məclisinin sədri olan görkəmli ictimai-siyasi xadim Heydər Əliyev xalqın və respublikanın hakim dairələrinin təkidli dəvətini qəbul edib, iyunun 9-da Bakıya gəlib. Ölkəni vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən qurtarmaq missiyasını üzərinə götürən Heydər Əliyev həyatını təhlükə altında qoyaraq Gəncəyə gedib və apardığı danışıqlar nəticəsində vətəndaş qarşıdurmasının genişlənməsinin qarşısını alıb.
1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçilib, bununla da, Azərbaycanın ən yeni tarixində növbəti və bu günə qədər davam edən uğurlu mərhələ başlayıb. 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş günü kimi düşüb.

15 июня — День национального спасения в Азербайджане.
В июне 1993 года сложная общественно-политическая ситуация, возникшая в стране, создала реальную угрозу гражданской войны в Азербайджане.
Воинская часть №709, дислоцированная в Гяндже, проявила неповиновение, заявив, что не подчиняется Министерству обороны; правительство отправило военные подразделения в Гянджу, чтобы подавить мятеж. Однако в результате недостаточной политики масштаб мятежа расширился и достиг неконтролируемого уровня. Воинские подразделения, поднявшие мятеж, двинулись в сторону Баку, а лидеры мятежа потребовали смены власти.
Понимая, что в условиях серьезных предпосылок к гражданской войне правительство АПА-Мусават не в состоянии предотвратить опасные процессы, оно в последний момент обратилось за помощью к Гейдару Алиеву. Выдающийся общественно-политический деятель, председатель Верховного Совета Нахичеванской АР, Гейдар Алиев принял настойчивое приглашение народа и правящих кругов республики и 9 июня приехал в Баку. Взяв на себя миссию спасения страны от угрозы гражданской войны, Гейдар Алиев, рискуя своей жизнью, отправился в Гянджу и проведя переговоры, сумел предотвратить расширение гражданского конфликта.
15 июня 1993 года Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики, и этим начался новый успешный этап в новейшей истории Азербайджана, продолжающийся и по сей день. 15 июня вошло в историю Азербайджана как День национального спасения.
Дата 15 июня с 1998 года отмечается на государственном уровне как праздник и является нерабочим днем.