Azərbaycanda Milli Qurtuluş Günü qeyd olunur
1993-cü ilin iyununda ölkədə yaranmış mürəkkəb ictimai-siyasi durum Azərbaycanda real vətəndaş müharibəsi təhlükəsi yaradıb.
Gəncədə dislokasiya olunmuş 709 saylı hərbi hissə itaətsizlik göstərərək Müdafiə Nazirliyinə tabe olmadığını bəyan edib, hökumət hərbi qiyamı yatırmaq üçün Gəncəyə hərbi birləşmələr göndərib. Lakin yürüdülən yarıtmaz siyasət nəticəsində qiyamın miqyası genişlənib və idarə olunmayacaq səviyyəyə çatıb. Qiyam qaldıran hərbi birləşmələr Bakıya doğru istiqamət götürüb, qiyamın başında duranlar hakimiyyətin dəyişməsini tələb edib.
Vətəndaş müharibəsi üçün ciddi zəmin yarandığı vəziyyətdə təhlükəli proseslərin qarşısını ala bilmədiyini dərk edən AXC-Müsavat iqtidarı son anda kömək üçün Heydər Əliyevə müraciət edib. Naxçıvan MR Ali Məclisinin sədri olan görkəmli ictimai-siyasi xadim Heydər Əliyev xalqın və respublikanın hakim dairələrinin təkidli dəvətini qəbul edib, iyunun 9-da Bakıya gəlib. Ölkəni vətəndaş müharibəsi təhlükəsindən qurtarmaq missiyasını üzərinə götürən Heydər Əliyev həyatını təhlükə altında qoyaraq Gəncəyə gedib və apardığı danışıqlar nəticəsində vətəndaş qarşıdurmasının genişlənməsinin qarşısını alıb.
1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçilib, bununla da, Azərbaycanın ən yeni tarixində növbəti və bu günə qədər davam edən uğurlu mərhələ başlayıb. 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş günü kimi düşüb.

June 15 - is the National Salvation Day in Azerbaijan.
In June 1993, the complicated socio-political situation in the country created a real danger of civil war in Azerbaijan.
The military unit No. 709 stationed in Ganja showed insubordination and declared that it did not obey the Ministry of Defense; the government sent military units to Ganja to suppress the military rebellion. However, as a result of ineffective policies pursued, the scale of the rebellion expanded and reached an uncontrollable level. The military units that raised the rebellion headed towards Baku, and those leading the rebellion demanded a change of government.
Realizing that it could not prevent dangerous processes that seriously created the grounds for civil war, the APF-Musavat government at the last moment turned to Heydar Aliyev for help. Heydar Aliyev, the prominent socio-political figure who was the chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan AR, accepted the insistent invitation of the people and the ruling circles of the republic and arrived in Baku on June 9. Taking upon himself the mission to save the country from the danger of civil war, Heydar Aliyev, putting his life at risk, went to Ganja and, as a result of the negotiations he conducted, prevented the expansion of the civil confrontation.
On June 15, 1993, Heydar Aliyev was elected chairman of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan, and with this, the next successful stage began in the recent history of Azerbaijan, which continues to this day. June 15 has entered the history of Azerbaijan as the National Salvation Day.
The date June 15 has been celebrated at the state level as a holiday since 1998 and is a non-working day.