Azərbaycanda arı ailələri niyə məhv olur? -
Milli.Az Xəzər TV-yə istinadən bildirir ki, arıçılar bildirirlər ki, arı ailələrinin yarıdan çoxu məhv olub.
Onların sözlərinə görə, mövsümdənkənar yumurta qoyulması varratoz xəstəliyinin yayılmasına və arı balalarının məhv olmasına gətirib çıxarıb:
Arıçılar qeyd edirlər ki, hazırda çərçivələrdə qış üçün ehtiyat yem mövcuddur. Lakin ailələrin zəifləməsi onların qışdan sağ çıxmasını sual altına alır. Onların sözlərinə görə, vəziyyətdən çıxış yolu arı ailələrinin izolyasiya edilməsi və varratoz gənələrinə qarşı vaxtında mübarizə tədbirlərinin görülməsidir.
Saatlı Rayon Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzindən verilən məlumata görə, rayon üzrə ümumilikdə 1233 arı ailəsi mövcuddur. Mövsüm vaxtı hər arı ailəsindən orta hesabla 15-20 kiloqram bal istehsal olunur. Hazırda arı təsərrüfatlarında arı xəstəliklərinin, xüsusilə varroatoz xəstəliyinin yayılması müşahidə olunur. Mərkəzdən bildirilib ki, hazırda varratoz xəstəliyinə qarşı mübarizə tədbirləri davam etdirilir.

Why are bee colonies dying in Azerbaijan? -
According to Milli.Az citing Khazar TV, beekeepers report that more than half of the bee colonies have been destroyed.
According to them, off-season egg laying has led to the spread of varroatosis disease and the destruction of bee brood:
Beekeepers note that there is reserve feed for winter in the frames at present. However, the weakening of the colonies raises questions about their survival through the winter. According to them, the way out of the situation is the isolation of the bee colonies and timely measures against varroa mites.
According to information from the Saatly District State Agrarian Development Center, there are a total of 1233 bee colonies in the district. During the season, on average, 15-20 kilograms of honey are produced from each bee colony. Currently, the spread of bee diseases, especially varroatosis, is observed in bee farms. The center reported that measures to combat varroatosis are currently ongoing.