Azərbaycanda arı ailələri niyə məhv olur? -
Milli.Az Xəzər TV-yə istinadən bildirir ki, arıçılar bildirirlər ki, arı ailələrinin yarıdan çoxu məhv olub.
Onların sözlərinə görə, mövsümdənkənar yumurta qoyulması varratoz xəstəliyinin yayılmasına və arı balalarının məhv olmasına gətirib çıxarıb:
Arıçılar qeyd edirlər ki, hazırda çərçivələrdə qış üçün ehtiyat yem mövcuddur. Lakin ailələrin zəifləməsi onların qışdan sağ çıxmasını sual altına alır. Onların sözlərinə görə, vəziyyətdən çıxış yolu arı ailələrinin izolyasiya edilməsi və varratoz gənələrinə qarşı vaxtında mübarizə tədbirlərinin görülməsidir.
Saatlı Rayon Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzindən verilən məlumata görə, rayon üzrə ümumilikdə 1233 arı ailəsi mövcuddur. Mövsüm vaxtı hər arı ailəsindən orta hesabla 15-20 kiloqram bal istehsal olunur. Hazırda arı təsərrüfatlarında arı xəstəliklərinin, xüsusilə varroatoz xəstəliyinin yayılması müşahidə olunur. Mərkəzdən bildirilib ki, hazırda varratoz xəstəliyinə qarşı mübarizə tədbirləri davam etdirilir.

Почему в Азербайджане гибнут пчелиные семьи? -
По информации Milli.Az со ссылкой на телеканал Хазар ТВ, пчеловоды сообщают, что более половины пчелиных семей погибло.
По их словам, несезонное откладывание яиц вызвало распространение варроатоза и гибель пчелиных расплодных личинок:
Пчеловоды отмечают, что в ульях в настоящее время есть кормовые запасы на зиму. Однако ослабление семей ставит под вопрос их благополучный выход из зимовки. По их словам, выход из ситуации заключается в изоляции пчелиных семей и своевременных мерах борьбы с варроатозными клещами.
По данным Саатлинского районного Государственного Центра Аграрного Развития, в районе в целом насчитывается 1233 пчелиные семьи. В сезон с каждой пчелиной семьи в среднем получают от 15 до 20 килограмм меда. В настоящее время в пчеловодческих хозяйствах наблюдается распространение пчелиных заболеваний, особенно варроатоза. Из центра сообщили, что борьба с варроатозом продолжается.