Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Elektron Təhlükəsizlik Xidməti qanunsuz müdaxiləyə məruz qalmış Novator.az saytının müraciətini araşdırır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, ilkin nəticələr saytın arxivini bərpa etməyin mümkünsüz olduğunu göstərib.
Novator.az-ın Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinə noyabrın 3-də göndərilmiş müraciətində qeyd olunmuşdu ki, sayt qanunsuz müdaxilə nəticəsində tamamilə dağıdılıb, oktyabrın 27-də saytın serverinə daxil olan dələduzlar 10 illik arxivi məhv ediblər. Serverin yerləşdiyi Namecheap.com-dan redaksiyaya verilən məlumata görə, müdaxilə Braziliya aypi (İP) ünvanı ilə olub.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti sayta hücumu araşdırır və redaksiyaya noyabrın 19-da verilmiş ilkin cavabda arxivin bərpasının mümkünsüz olduğu bildirilib.
2015-ci ilin payızından fəaliyyət göstərən Novator.az saytı maarifçi xətti ilə seçilib, heç bir vaxt məhkəməyə çəkilməyib, dövlət orqanının və ya başqa qurumun xəbərdarlığı, iradı ilə üzləşməyib.

Весь архив сайта Novator.az исчез.
Служба электронной безопасности Министерства цифрового развития и транспорта расследует обращение сайта Novator.az, подвергшегося незаконному вмешательству.
По информации Medianews.az, предварительные результаты показали, что восстановить архив сайта невозможно.
В обращении Novator.az в Службу электронной безопасности от 3 ноября отмечалось, что сайт был полностью уничтожен в результате незаконного вмешательства, мошенники, проникшие на сервер сайта 27 октября, уничтожили 10-летний архив. По информации, предоставленной редакции Namecheap.com, где размещается сервер, вмешательство было совершено с IP-адреса из Бразилии.
Служба электронной безопасности расследует атаку на сайт и в предварительном ответе, предоставленном редакции 19 ноября, сообщила, что восстановить архив невозможно.
Сайт Novator.az, работающий с осени 2015 года, был избран образовательной площадкой, никогда не привлекался к судебной ответственности, не имел предупреждений и замечаний от государственных органов или других учреждений.