Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Elektron Təhlükəsizlik Xidməti qanunsuz müdaxiləyə məruz qalmış Novator.az saytının müraciətini araşdırır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, ilkin nəticələr saytın arxivini bərpa etməyin mümkünsüz olduğunu göstərib.
Novator.az-ın Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinə noyabrın 3-də göndərilmiş müraciətində qeyd olunmuşdu ki, sayt qanunsuz müdaxilə nəticəsində tamamilə dağıdılıb, oktyabrın 27-də saytın serverinə daxil olan dələduzlar 10 illik arxivi məhv ediblər. Serverin yerləşdiyi Namecheap.com-dan redaksiyaya verilən məlumata görə, müdaxilə Braziliya aypi (İP) ünvanı ilə olub.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti sayta hücumu araşdırır və redaksiyaya noyabrın 19-da verilmiş ilkin cavabda arxivin bərpasının mümkünsüz olduğu bildirilib.
2015-ci ilin payızından fəaliyyət göstərən Novator.az saytı maarifçi xətti ilə seçilib, heç bir vaxt məhkəməyə çəkilməyib, dövlət orqanının və ya başqa qurumun xəbərdarlığı, iradı ilə üzləşməyib.

The entire archive of the Novator.az website has disappeared.
The Electronic Security Service of the Ministry of Digital Development and Transport is investigating the appeal of the Novator.az website, which was subjected to illegal interference.
According to Medianews.az, preliminary results indicate that it is impossible to restore the website’s archive.
In the appeal sent to the Electronic Security Service by Novator.az on November 3, it was noted that the site was completely destroyed as a result of illegal interference, and the fraudsters who accessed the site’s server on October 27 destroyed a 10-year archive. According to information provided to the editorial office from Namecheap.com, where the server is located, the interference was from an IP address in Brazil.
The Electronic Security Service is investigating the attack on the site and in the preliminary response given to the editorial office on November 19, it was stated that restoring the archive is impossible.
Novator.az, which has been operating since the fall of 2015, was selected for its educational approach, has never been taken to court, and has never faced warnings or objections from any state body or other organization.