Enerji sektorunda azalma nə ilə bağlıdır?
Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağında çıxış edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın iqtisadi göstəriciləri ilə bağlı fikirlərini də bölüşüb. Dövlət başçısı ümumi daxili məhsulun çox artmamasının neft hasilatının obyektiv səbəblərə görə aşağı düşməsi ilə bağlı olduğunu bildirərək iqtisadiyyatımızın aparıcı təkanverici qüvvəsinin qeyri-neft sektoru olduğunu qeyd edib.
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov deyib ki, 2025-ci ilin ilk 9 ayında Azərbaycanda ümumi daxili məhsul 1.3 faiz artıb: “Qeyri neft-qaz sektorunda isə artım 2,9 faiz olub. Bu o deməkdir ki, qeyri-neft sektorundakı artım ümumi iqtisadi artımı 2 dəfə üstələyir. Bu, qeyri-neft sektorunun iqtisadi inkişafda əsas drayverə çevrilməsi deməkdir. Həmin dövrdə neft-qaz sektorunda əlavə dəyərin 1,9 faiz azalması qeydə alınıb. Göründüyü kimi, neft sektorundakı azalmaya rəğmən qeyri-neft sektoru hesabına ümumi iqtisadi artım tempi qorunub saxlanılır.
Enerji sektorundakı azalmaya gəldikdə isə, bu daha çox neft hasilatının aşağı düşməsi ilə bağlıdır. Belə ki, sözügedən dövrdə mədənçıxarma sektorunda əmtəəlik neft hasilatı 4,6 faiz azalıb, qaz hasilatı isə 2,8 faiz artıb. Deməli, enerji balansında da dəyişiklik müşahidə edilməkdədir və qaz hasilatı artım dinamikasını qoruyub saxlayır.
Bütün bunlar ilə yanaşı, iqtisadiyyat şaxləndirilməsi ilə bağlı islahatların dərinləşməsi daha da prioritetləşməkdədir. İqtisadiyyatın ağardılması, şəffaflığın artırılması ilə bağlı islahatlar real sektorun inkişafı üçün yeni imkanlar yaradır”.

What is the decrease in the energy sector related to?
Speaking at the 80th anniversary meeting of the National Academy of Sciences, President Ilham Aliyev also shared his views on Azerbaijan's economic indicators. The head of state stated that the modest growth of the gross domestic product is due to the decline in oil production caused by objective reasons, noting that the leading driving force of our economy is the non-oil sector.
In his explanation to Medianews.az regarding the issue, economist deputy Vuqar Bayramov said, that in the first 9 months of 2025, Azerbaijan's gross domestic product increased by 1.3 percent: "Growth in the non-oil and gas sector was 2.9 percent. This means that the growth in the non-oil sector exceeds the overall economic growth by 2 times. This indicates that the non-oil sector has become the main driver of economic development. During this period, the added value in the oil and gas sector decreased by 1.9 percent. As can be seen, despite the decline in the oil sector, the overall economic growth rate is maintained thanks to the non-oil sector.
Regarding the decline in the energy sector, this is mainly due to the decrease in oil production. Indeed, during the specified period, the output of marketable oil in the mining sector decreased by 4.6 percent, while gas production increased by 2.8 percent. Therefore, changes in the energy balance are observed, and gas production maintains its growth dynamics.
Alongside all these, the deepening of reforms related to economic diversification is becoming an even higher priority. Reforms aimed at cleaning up the economy and increasing transparency create new opportunities for the development of the real sector."