Adnan Əhmədzadə ilə Vahid Ələkbərovu nə birləşdirir?
Rusiya mediası iddia edir ki, həbs edilən oliqarxın Britaniya vətəndaşlığı var və sanksiya altında olan “Lukoil”un faktiki sahibinin yaxtasını...
SOCAR-ın İnvestisiyalar və Marketinq üzrə vitse-prezidentinin sabiq müavini Adnan Əhmədzadənin həbsi Rusiya mediasının da diqqətini çəkib.
Musavat.com xəbər verir ki, ruscriminal.info A.Əhmədzadənin həbsi ilə bağlı maraqlı iddialarla çıxışı edib. Məsələn, saytın iddiasına görə, Bakıda həbs edilən Adnan Əhmədzadə Azərbaycan vətəndaşı olmaqla yanaşı, Britaniya vətəndaşlığını da alıb. “Onu necə əldə etdiyi yalnız ona və Britaniya hakimiyyətinə məlumdur” deyə, yazıda bildirilir. Qeyd edək ki, ikili vətəndaşlıq — bir şəxsin iki ölkənin vətəndaşı olması və hər iki ölkənin bu statusu rəsmi olaraq tanımasıdır. İkili vətəndaşlıq yalnız ölkələr arasında ikitərəfli saziş olduqda mümkündür. Azərbaycan Respublikası isə ikili vətəndaşlığı tanımır. O səbəbdən A.Əhmədzadə barədə bu informasiyanın rəsmi təsdiqi lazımdır.
Daha bir ilginc iddia budur ki, A.Əhmədzadə 108 milyon dollar dəyərində olan “Galactica Super Nova” superyaxtasını Rusiyanın ikinci ən böyük neft şirkəti olan “Lukoil”in fəxri prezidenti, azərbaycanəsilli oliqarx Vahid Ələkbərovla razılaşdıraraq öz adına rəsmiləşdirib. Bəllidir ki, Ukrayna müharibəsi başlayandan sonra Qərb rusiyalı oliqarxlara sanksiya tətbiq edib, onların əmlakları ilə bərabər Avropa limanlarında saxladıqları superyaxtalara da üzərlərinə həbs qoyulub.
121108_3 (1).jpg (42 KB)
Yazıdan aydın olur ki, A.Əhmədzadə V.Ələkbərovun yaxtasını öz adına keçirərək əmlakı sanksiyalardan yayındırıb. İstisna deyil ki, bu həbsdə A.Əhmədzadənin qanunsuz alqı-satqı əməlləri barədə Britaniya hökumətinin müraciətinin də rolu olub.
“Lukoil” şirkətinin həmsahibi və milyarder Vahid Ələkbərov çox güman ki, 70 metrlik “Galactica Super Nova” superyaxtasını ötən il satıb.
“Galactica Super Nova” 2021-ci ilin avqustunda satışa çıxarılıb. Ələkbərov yaxta üçün 75 milyon avro istəyirdi. Yaxta əvvəl V. Ələkbərovun Maltadakı şirkəti “Nova 70 LTD”yə məxsus idi. Lakin Dəniz Portalının məlumatına görə, ötən ilin iyulun 11-də yaxta Marşal adalarının naməlum offşor şirkəti olan “Six Star Shipping LTD”-yə verilib. İki ay sonra yaxtanın adı dəyişdirilib, Adnan Əhmədzadənin* (Luxstar LTD) adına rəsmiləşdirilib. Bu addımın sanksiyalardan yayınmaq və aktivləri gizlətmək üçün atıldığı iddia edilir.
d8f364b5272a032a8bb8481d4dd1d9f4.jpg (67 KB)
Əgər deyilənlər doğrudursa, belə anlaşılır ki, superyaxta Britaniya vətəndaşının (Adnan Əhmədzadə) adına qeydiyyata alınıb və sonra Aralıq dənizində beynəlxalq izləmə sistemlərindən (GPS deaktivasiyası vasitəsilə) yoxa çıxıb.
Beləliklə, Adnan Əhmədzadə Böyük Britaniya vətəndaşlığından istifadə edərək, Ələkbərovun əmlakını qanuni şəkildə ört-basdır edib.

Что объединяет Аднана Ахмедзаде и Вахида Алекберова?
Российские СМИ утверждают, что задержанный олигарх имеет британское гражданство и яхту фактического владельца под санкциями "Лукойла"...
Задержание бывшего заместителя вице-президента SOCAR по инвестициям и маркетингу Аднана Ахмедзады привлекло внимание и российского медиапространства.
Musavat.com сообщает, что ruscriminal.info выступил с интересными утверждениями о задержании А. Ахмедзады. Например, согласно сайту, Ахмедзада, задержанный в Баку, кроме гражданства Азербайджана, также получил британское гражданство. "Как он его получил, знают только он сам и британские власти", - говорится в материале. Следует отметить, что двойное гражданство – это когда человек является гражданином двух стран, и обе эти страны официально признают такой статус. Двойное гражданство возможно только при наличии двустороннего соглашения между странами. Азербайджанская Республика двойное гражданство не признаёт. Поэтому требуется официальное подтверждение этой информации о А. Ахмедзаде.
Ещё одно интересное утверждение состоит в том, что А. Ахмедзада официально зарегистрировал на своё имя суперъяхту "Galactica Super Nova" стоимостью 108 миллионов долларов, согласовав это с почётным президентом второго по величине нефтяного российского концерна "Лукойл", азербайджанским олигархом Вахидом Алекперовым. Известно, что после начала войны в Украине Запад ввёл санкции против российских олигархов, накладывая аресты как на их имущество, так и на суперъяхты, находящиеся в европейских портах.
121108_3 (1).jpg (42 KB)
Из статьи становится ясно, что А. Ахмедзада, переписав яхту В. Алекперова на своё имя, пытался скрыть имущество от санкций. Не исключено, что в данном аресте сыграла роль и просьба британского правительства по поводу незаконных сделок А. Ахмедзады.
Соучредитель компании "Лукойл" и миллиардер Вахид Алекперов весьма вероятно продал 70-метровую суперъяхту "Galactica Super Nova" в прошлом году.
"Galactica Super Nova" была выставлена на продажу в августе 2021 года. Алекперов хотел за яхту 75 миллионов евро. Ранее яхта принадлежала компании В. Алекперова на Мальте "Nova 70 LTD". Однако, согласно данным Marine Portal, 11 июля прошлого года яхта была передана под неизвестную оффшорную компанию "Six Star Shipping LTD" с Маршалловых Островов. Через два месяца название яхты изменили и она была официально зарегистрирована на имя Аднана Ахмедзады* (Luxstar LTD). Считается, что этот ход был предпринят с целью уклонения от санкций и сокрытия активов.
d8f364b5272a032a8bb8481d4dd1d9f4.jpg (67 KB)
Если всё вышесказанное соответствует действительности, получается, что суперъяхта была зарегистрирована на гражданина Великобритании (Аднана Ахмедзаду), а затем пропала из международных систем отслеживания в Средиземном море (путём деактивации GPS).
Таким образом, Аднан Ахмедзада, используя британское гражданство, законно скрыл имущество Алекперова.