Zaur Məhərrəmov vəfat etdi
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası məlumat yayıb.
Zaur Məhərrəmovun uzun illərdir yaşadığı və çalışdığı Türkiyədə vəfat etdiyi bildirilib.
Qeyd edək ki, Zaur Xasay oğlu Məhərrəmov 1938-ci il yanvarın 28-də Bakıda anadan olub. 1956-cı ildən "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında assistent kimi işə başlayıb. Bir neçə sənədli filmin rejissorudur. "Uşaqlığın son gecəsi", "Dərviş Parisi partladır", "Ad günü", "Uzun ömrün akkordları" və s. bədii filmlərin quruluşçu operatoru olub. 80-ci illərin əvvəllərindən rejissor və ssenarist kimi fəaliyyətini davam etdirərək yaradıcılığını sənədli kinoya həsr edib və 1984-cü ildə "Yaddaş" studiyasını yaradaraq, həmin studiyada "Bakı balkonları", "Köç", "Üzeyir Hacıbəyov", "Həbib və Gülxanım" və s. filmlərini ərsəyə gətirib. Türkiyənin Anadolu Universitetinin kino və televiziya bölməsində müəllim kimi fəaliyyətini davam etdirib.

Заур Махаррамов скончался
Режиссер, сценарист, кинооператор, Заслуженный деятель искусств Заур Махарремов скончался в возрасте 87 лет.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщила Азербайджанская гильдия профессиональных кинорежиссеров.
Сообщается, что Заур Махарремов скончался в Турции, где уже много лет жил и работал.
Отметим, что Заур Хасай оглы Махарремов родился 28 января 1938 года в Баку. С 1956 года начал работать ассистентом на киностудии "Азербайджанфильм". Он является режиссером нескольких документальных фильмов. Был режиссером-постановщиком художественных фильмов "Последняя ночь детства", "Дервиш взрывает Париж", "День рождения", "Аккорды долгой жизни" и др. Начиная с начала 80-х годов, он продолжил свою деятельность в качестве режиссера и сценариста, посвятив творчество документальному кино, и в 1984 году основал студию "Память", на которой создал такие фильмы, как "Балконы Баку", "Переезд", "Узейир Гаджибейли", "Хабиб и Гюльханым" и др. Продолжил свою деятельность в Турции в качестве преподавателя на факультете кино и телевидения Университета Анадолу.