Zaur Məhərrəmov vəfat etdi
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası məlumat yayıb.
Zaur Məhərrəmovun uzun illərdir yaşadığı və çalışdığı Türkiyədə vəfat etdiyi bildirilib.
Qeyd edək ki, Zaur Xasay oğlu Məhərrəmov 1938-ci il yanvarın 28-də Bakıda anadan olub. 1956-cı ildən "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında assistent kimi işə başlayıb. Bir neçə sənədli filmin rejissorudur. "Uşaqlığın son gecəsi", "Dərviş Parisi partladır", "Ad günü", "Uzun ömrün akkordları" və s. bədii filmlərin quruluşçu operatoru olub. 80-ci illərin əvvəllərindən rejissor və ssenarist kimi fəaliyyətini davam etdirərək yaradıcılığını sənədli kinoya həsr edib və 1984-cü ildə "Yaddaş" studiyasını yaradaraq, həmin studiyada "Bakı balkonları", "Köç", "Üzeyir Hacıbəyov", "Həbib və Gülxanım" və s. filmlərini ərsəyə gətirib. Türkiyənin Anadolu Universitetinin kino və televiziya bölməsində müəllim kimi fəaliyyətini davam etdirib.

Zaur Məhərrəmov passed away
Medianews.az reports that the Azerbaijan Professional Film Directors Guild has announced this information.
It was reported that Zaur Məhərrəmov passed away in Turkey, where he had lived and worked for many years.
It should be noted that Zaur Xasay oglu Məhərrəmov was born on January 28, 1938, in Baku. Since 1956, he started working at the "Azerbaijanfilm" film studio as an assistant. He was the director of several documentary films. He worked as the director of photography for feature films such as "The Last Night of Childhood," "The Dervish Blows up Paris," "Birthday," "Chords of Long Life," and others. From the early 1980s, he continued his career as a director and screenwriter, dedicating his creativity to documentary cinema, and in 1984 established the "Memory" studio, where he produced films such as "Baku Balconies," "Migration," "Uzeyir Hajibeyov," "Habib and Gulkhan," and others. He continued his work as a teacher in the Department of Cinema and Television at Anadolu University in Turkey.