Yeni ili ən tez bu ölkə qarşılayacaq
Hər zaman olduğu kimi 2026-cı ilə də keçid dünyanın bütün regionlarında, ölkələrində eyni vaxtda baş verməyəcək. Ölkələr və ya ərazilər zaman zonasına uyğun olaraq yeni il qarşılanacaq.
2026-cı ili dünyada ilk qarşılayan ölkə Kiribati Respublikası olacaq.
Xüsusilə bu ölkəyə məxsus Kiritimati adası digər bölgələrə nisbətən 14 saat qabaqda yerləşir ki, bu da Yer kürəsində ən qabaqcıl vaxt zonası hesab olunur.
Adada yeni il Bakı vaxtı ilə 31 dekabr 2025-ci il saat 14:00-da qeyd olunacaq.
Bununla yanaşı, Yeni Zelandiya Çatram adaları Bakı vaxtı ilə 31 dekabr saat 14:15-də Yeni ili qarşılayacaq. Həmçinin Yeni Zelandiya (Şimal və Cənub adaları), Tonqa və Samoa ərazisində Yeni il Bakı vaxtı ilə 31 dekabr 15:00-da qarşılanacaq.
Bundan sonra Avstraliya, Yaponiya, Cənub-Şərqi Asiya və digər regionlar mərhələli şəkildə 2026-cı ilə daxil olacaqlar.
Qeyd edək ki, Kiribati 1995-ci ildə Beynəlxalq Tarix Xəttinin ölkə ərazisindən keçən hissəsini dəyişərək bütün adalarını eyni tarix və vaxt zonasına salıb. Bu qərar nəticəsində ölkə hər il Yeni ili dünyada ilk qarşılayan dövlətlərdən biri olur. (sfera.az)

This country will celebrate the New Year the earliest.
As always, the transition to 2026 will not occur simultaneously in all regions and countries of the world. Countries or territories will welcome the new year according to their time zone.
The first country in the world to welcome the year 2026 will be the Republic of Kiribati.
Specifically, the Kiritimati Island, belonging to this country, is located 14 hours ahead compared to other regions, which is considered the most advanced time zone on Earth.
The new year on the island will be celebrated at 14:00 on December 31, 2025, according to Baku time.
Along with this, the Chatham Islands of New Zealand will welcome the New Year at 14:15 on December 31, according to Baku time. Also, in New Zealand (North and South Islands), Tonga, and Samoa, the New Year will be welcomed at 15:00 on December 31, according to Baku time.
After this, Australia, Japan, Southeast Asia, and other regions will enter 2026 in stages.
It should be noted that in 1995 Kiribati changed the part of the International Date Line passing through its territory, placing all its islands in the same date and time zone. As a result of this decision, the country becomes one of the first states in the world to welcome the New Year every year. (sfera.az)