Yarasalardan yoluxur, 24 saat ərzində komaya salır - Heç bir əlaməti yoxdur
Hindistanın Qərbi Benqal əyalətində yarasalardan yoluxduğu müəyyən edilən Nipah virusu panikaya səbəb olub. Heyvanlardan insanlara və insandan-insana keçə bilən bu virus başlanğıcda heç bir əlamət verməsə də, qısa müddətdə ağır tənəffüs yolu problemlərinə, beyin iltihabına və komaya yol açır. Müalicəsi və peyvəndi olmayan bu virusda ölüm nisbətinin 40% ilə 75% arasında dəyişməsi bölgədəki narahatlığı artırır.
Milli.Az xəbər verir ki, səhiyyə rəsmilərinin verdiyi məlumata görə, virus əyalət paytaxtı Kalkuttaya yaxın yaşayış məntəqələrində aşkar edilib.
Virus xüsusilə meyvə yarasaları və donuzlar vasitəsilə insanlara keçir.
Virusun insanlar arasında da sürətlə yayılma riski var. Hazırda 180 nəfər test edilib, 20 nəfər isə karantinə alınıb.
Həftə ərzində təsdiqlənən yeni yoluxmalar arasında bir həkim, bir tibb bacısı və bir səhiyyə işçisi var. Məlumata görə, ağır tənəffüs çatışmazlığı olan xəstəyə müdaxilə edən tibb bacısı qısa müddətdə komaya düşüb. Həmin xəstə isə test nəticələri çıxmadan vəfat edib.
Rəsmilər bildirir ki, virusa yoluxan şəxslərdə başlanğıcda heç bir simptom görünməyə bilər. Lakin xəstəlik irəlilədikcə aşağıdakı şikayətlər ortaya çıxır:

Заражается от летучих мышей, вызывает кому в течение 24 часов - Нет никаких симптомов
В индийском штате Западная Бенгалия из-за вируса Нипах, передаваемого от летучих мышей, возникла паника. Этот вирус, который может передаваться от животных к людям и от человека к человеку, на начальном этапе не проявляет никаких симптомов, но в короткие сроки приводит к серьезным респираторным проблемам, воспалению мозга и коме. Отсутствие лечения и вакцины, а также уровень смертности от 40% до 75% усиливают обеспокоенность в регионе.
По сообщению Национального агентства информации (Milli.Az), согласно данным представителей здравоохранения, вирус обнаружен в населенных пунктах, близких к столице штата Калькутте.
Вирус особенно передается людям через фруктовых летучих мышей и свиней.
Существует риск быстрого распространения вируса среди людей. В настоящее время протестированы 180 человек, 20 из них помещены на карантин.
Среди подтвержденных случаев заражения за неделю — один врач, одна медицинская сестра и один работник здравоохранения. По информации, медицинская сестра, которая вмешивалась при тяжелой дыхательной недостаточности пациента, быстро впала в кому. Сам пациент скончался до получения результатов теста.
Официальные лица сообщают, что у зараженных вирусом на начальном этапе может не проявляться никаких симптомов. Однако по мере прогрессирования болезни появляются следующие жалобы: