Yarasalardan yoluxur, 24 saat ərzində komaya salır - Heç bir əlaməti yoxdur
Hindistanın Qərbi Benqal əyalətində yarasalardan yoluxduğu müəyyən edilən Nipah virusu panikaya səbəb olub. Heyvanlardan insanlara və insandan-insana keçə bilən bu virus başlanğıcda heç bir əlamət verməsə də, qısa müddətdə ağır tənəffüs yolu problemlərinə, beyin iltihabına və komaya yol açır. Müalicəsi və peyvəndi olmayan bu virusda ölüm nisbətinin 40% ilə 75% arasında dəyişməsi bölgədəki narahatlığı artırır.
Milli.Az xəbər verir ki, səhiyyə rəsmilərinin verdiyi məlumata görə, virus əyalət paytaxtı Kalkuttaya yaxın yaşayış məntəqələrində aşkar edilib.
Virus xüsusilə meyvə yarasaları və donuzlar vasitəsilə insanlara keçir.
Virusun insanlar arasında da sürətlə yayılma riski var. Hazırda 180 nəfər test edilib, 20 nəfər isə karantinə alınıb.
Həftə ərzində təsdiqlənən yeni yoluxmalar arasında bir həkim, bir tibb bacısı və bir səhiyyə işçisi var. Məlumata görə, ağır tənəffüs çatışmazlığı olan xəstəyə müdaxilə edən tibb bacısı qısa müddətdə komaya düşüb. Həmin xəstə isə test nəticələri çıxmadan vəfat edib.
Rəsmilər bildirir ki, virusa yoluxan şəxslərdə başlanğıcda heç bir simptom görünməyə bilər. Lakin xəstəlik irəlilədikcə aşağıdakı şikayətlər ortaya çıxır:

It is transmitted from bats, puts into a coma within 24 hours - There are no symptoms at all
The Nipah virus, identified as transmitted from bats in the Indian state of West Bengal, has caused panic. This virus, which can be transmitted from animals to humans and from human to human, initially shows no symptoms but quickly leads to severe respiratory problems, encephalitis, and coma. The death rate of this virus, which has no treatment or vaccine, ranging between 40% and 75%, increases concerns in the region.
According to information from health officials reported by Milli.Az, the virus has been detected in residential areas near Kolkata, the state capital.
The virus is especially transmitted to humans through fruit bats and pigs.
There is also a risk of rapid spread of the virus among people. Currently, 180 people have been tested, and 20 have been placed in quarantine.
Among the new confirmed infections during the week are a doctor, a nurse, and a healthcare worker. According to information, the nurse who intervened with a patient suffering from severe respiratory failure fell into a coma in a short time. The patient died before test results were available.
Officials state that initially no symptoms may be seen in those infected with the virus. However, as the disease progresses, the following complaints emerge: