“Vaşinqtonun Venesuellada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyat ABŞ-ın çoxqütblü dünya ilə barışmadığını göstərir”. Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Vaşinqton “Monro doktrinası”ndan (ABŞ Prezidenti Ceyms Monronun 1823-cü ildə qəbul etdiyi doktrinaya görə, Şimali və Cənubi Amerika ABŞ-ın həyati maraqları çəvçivəsinə aid edilmiş və Avropa ölkələri bu qitələrin işlərinə qarışmamalıydı) çıxış edərək Venesuellanı ram etməyə qərar verib:
“Vaşinqton eyni prinsiplə 1973-cü ildə Çilidə yerli hərbçilərin əli ilə solçu Prezident Salvador Alyendeni devirmişdi. Salvador Alyende kimi Nikolas Maduro da Amerikaya meydan sulayırdı, ikisinin də sonu oxşar oldu. ABŞ-ın Venesuellada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyata və Maduronun həbsinə iki növ reaksiyalar verilib. “Baş verənləri qınayırıq” – deyənlər ABŞ-ın hərbi əməliyyatından narahat olan dövlətlərdir. “Hadisələri diqqətlə izləyirik” – deyənlər isə ABŞ-ın tərəfdaşı və Vaşinqtondan çəkinənlərdir. Bütün hallarda heç bir dövlət, o cümlədən Rusiya və Çin Veneseualla və onun artıq keçmiş lideri Maduroya görə, Donald Trampla qarşıdurmaya getməyəcək.
Tramp dünənki açıqlamasında İran rejimini bu sözlərlə hədələmişdi:
“Əgər İran dinc etirazçılara zorakılıqla atəş açsa və onları öldürsə, hansı ki bu onların adətidir, ABŞ etirazçıların köməyinə gələcək. Biz ora getməyə tam hazırıq”. Veneseuladakı hadisələr göstərir ki, Tramp dediyini etməyə çalışır. Ancaq ABŞ-ın İrana hər hansı müdaxiləsi bu ölkədə dəyişiklik istəyənlərin əleyhinə, əksinə mühafizəkarların lehinə işləyəcək, ikincilər diqqəti daxili məsələlərin həllindən yayındıraraq cəmiyyəti ümumi düşmənə qarşı birliyə çağıracaqlar”.

Вашингтон исходит из «доктрины Монро» -
«Военная операция Вашингтона в Венесуэле показывает, что США не смирились с многополярным миром». Так заявил политолог Элхан Шахиноглу в своем комментарии для Medianews.az.
Он отметил, что Вашингтон, исходя из «Доктрины Монро» (согласно доктрине, принятой президентом США Джеймсом Монро в 1823 году, Северная и Южная Америка считались жизненно важной сферой интересов США, и европейские страны не должны были вмешиваться в дела этого континента), решил покорить Венесуэлу:
«Вашингтон по тому же принципу в 1973 году с помощью местных военных в Чили сверг левого президента Сальвадора Альенде. Как и Сальвадор Альенде, Николас Мадуро бросал вызов Америке, и у них обоих был похожий конец. Военная операция США в Венесуэле и арест Мадуро вызвали две реакции. Те, кто говорит «Мы осуждаем происходящее», — это государства, обеспокоенные военной операцией США. Те, кто заявляет «Внимательно следим за событиями», — это партнеры США и те, кто опасается Вашингтона. В любом случае ни одно государство, включая Россию и Китай, не вступит в конфликт с Дональдом Трампом из-за Венесуэлы и ее уже бывшего лидера Мадуро.
Вчерашним заявлением Трамп пригрозил иранскому режиму такими словами:
«Если Иран откроет огонь по мирным протестующим с применением силы и убьет их, что для них характерно, США придут на помощь протестующим. Мы полностью готовы туда поехать». События в Венесуэле показывают, что Трамп пытается выполнить свои слова. Однако любое вмешательство США в Иран будет работать против тех, кто хочет перемен в стране, и наоборот в пользу консерваторов, которые отвлекут внимание от внутренних проблем и призовут общество к единству против общего врага».