Tramp onu təhqir etmişdi -
ABŞ Prezidenti Donald Trampın Miçiqandakı Ford yük maşını zavoduna səfəri zamanı baş verən hadisə sosial mediada böyük rezonans doğurub. Fabrik işçisi Tomas Sabula səfər zamanı Trampa “pedofil müdafiəçisi” deyə qışqırıb, Tramp isə orta barmağını qaldıraraq ona qarşı reaksiya verib.
Musavat.com xəbər verir ki, hadisədən sonra Sabula ödənişsiz məzuniyyətə göndərilib.
O, ABŞ prezidentinin ondan qisas ala biləcəyindən narahat olduğunu bildirib, amma “peşman deyiləm, fürsət gələndə onu ələ keçirməlisiniz”, - deyə əlavə edib.
Birləşmiş Avtomobil İşçiləri (UAW) həmkarlar ittifaqı Sabulanın ödənişsiz məzuniyyətini tənqid edib. UAW-nin Ford bölməsinin vitse-prezidenti Laura Dikerson işçilərin heç kim – o cümlədən Prezident – tərəfindən kobud davranışa məruz qalmamalı olduğunu vurğulayıb.
Hadisə sonrası Sabula üçün təşkil olunan iki ayrı GoFundMe kampaniyası təxminən 480.000 və 329.000 dollar toplayıb. Kampaniyalar daha sonra dayandırılıb, topladılan ianələr ailənin gündəlik xərclərinə və qeyri-müəyyənlik dövründə dəstəklənməsinə yönəldiləcəyi açıqlanıb.
Sabula iki uşaq atasıdır və həmkarlar ittifaqı onun söz azadlığını müdafiə edir. Kampaniya bəyanatlarında, həmçinin, onun və həyat yoldaşının Forddakı işləri ilə ailələrini dolandırdığı, toplanan vəsaitin xərcləri qarşılamaq üçün istifadə ediləcəyi bildirilib.

Во время визита президента США Дональда Трампа на завод грузовиков Ford в штате Мичиган произошел инцидент, вызвавший большой резонанс в социальных сетях. Рабочий завода Томас Сабула во время визита крикнул Трампу «защитник педофилов», на что Трамп ответил поднятием среднего пальца.
Как сообщает Musavat.com, после инцидента Сабула был отправлен в неоплачиваемый отпуск.
Он заявил, что беспокоится о том, что президент США может отомстить ему, но добавил: «я не сожалею, когда появляется возможность — нужно использовать её».
Профсоюз Объединённых автомобильных рабочих (UAW) раскритиковал неоплачиваемый отпуск Сабулы. Вице-президент отделения UAW в Ford Лаура Дикерсон подчеркнула, что работники не должны подвергаться грубому обращению со стороны кого-либо — в том числе и президента.
После инцидента в поддержку Сабулы было организовано две отдельные кампании на платформе GoFundMe, которые собрали примерно 480 000 и 329 000 долларов. Кампании позже были приостановлены, при этом было сообщено, что собранные средства направят на повседневные нужды семьи и поддержку в период неопределённости.
Сабула — отец двух детей, и профсоюз защищает его свободу выражения. В заявлениях кампании отмечается, что он совместно с супругой работают на заводе Ford, чтобы содержать семью, и собранные деньги пойдут на покрытие расходов.