Tramp onu təhqir etmişdi -
ABŞ Prezidenti Donald Trampın Miçiqandakı Ford yük maşını zavoduna səfəri zamanı baş verən hadisə sosial mediada böyük rezonans doğurub. Fabrik işçisi Tomas Sabula səfər zamanı Trampa “pedofil müdafiəçisi” deyə qışqırıb, Tramp isə orta barmağını qaldıraraq ona qarşı reaksiya verib.
Musavat.com xəbər verir ki, hadisədən sonra Sabula ödənişsiz məzuniyyətə göndərilib.
O, ABŞ prezidentinin ondan qisas ala biləcəyindən narahat olduğunu bildirib, amma “peşman deyiləm, fürsət gələndə onu ələ keçirməlisiniz”, - deyə əlavə edib.
Birləşmiş Avtomobil İşçiləri (UAW) həmkarlar ittifaqı Sabulanın ödənişsiz məzuniyyətini tənqid edib. UAW-nin Ford bölməsinin vitse-prezidenti Laura Dikerson işçilərin heç kim – o cümlədən Prezident – tərəfindən kobud davranışa məruz qalmamalı olduğunu vurğulayıb.
Hadisə sonrası Sabula üçün təşkil olunan iki ayrı GoFundMe kampaniyası təxminən 480.000 və 329.000 dollar toplayıb. Kampaniyalar daha sonra dayandırılıb, topladılan ianələr ailənin gündəlik xərclərinə və qeyri-müəyyənlik dövründə dəstəklənməsinə yönəldiləcəyi açıqlanıb.
Sabula iki uşaq atasıdır və həmkarlar ittifaqı onun söz azadlığını müdafiə edir. Kampaniya bəyanatlarında, həmçinin, onun və həyat yoldaşının Forddakı işləri ilə ailələrini dolandırdığı, toplanan vəsaitin xərcləri qarşılamaq üçün istifadə ediləcəyi bildirilib.

Trump had insulted him -
The incident that occurred during US President Donald Trump's visit to the Ford truck plant in Michigan caused a great resonance on social media. Factory worker Thomas Sabula shouted "pedophile defender" at Trump during the visit, and Trump responded by raising his middle finger at him.
Musavat.com reports that after the incident, Sabula was sent on unpaid leave.
He said he was worried that the US president might take revenge on him, but he added, "I am not sorry, when the opportunity comes, you have to seize it."
The United Automobile Workers (UAW) union criticized Sabula's unpaid leave. Laura Dickerson, vice president of UAW's Ford division, emphasized that workers should not be subjected to rude behavior by anyone – including the President.
Two separate GoFundMe campaigns organized for Sabula after the incident raised approximately $480,000 and $329,000. The campaigns were later halted, and it was announced that the collected donations would be used for the family's daily expenses and support during the period of uncertainty.
Sabula is a father of two, and the union defends his freedom of speech. In campaign statements, it was stated that his colleague, he, and his wife earn their living through their jobs at Ford, and that the collected funds would be used to cover expenses.
The incident became a trending topic on social media and Trump's reaction sparked widespread discussions.