Telefonu yatağın yanında saxlamaq
Bir çox insan yatarkən telefonu yatağın yanında saxlamağa öyrəşib. Lakin mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, bu adi görünən vərdiş yuxunun keyfiyyətinə və ümumi sağlamlığa mənfi təsir göstərə bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a  istinadla xəbər verir ki, nevroloq Aleksandr Yevdokimovun sözlərinə görə, smartfon ekranının hətta zəif işığı belə orqanizmdə mühüm hormon olan melatoninin sintezinə mane ola bilər.
Həkim izah edir ki, telefonun işığı və ya ekranın bəzən yanıb-sönməsi beynin tam istirahət etməsinə imkan vermir. Bu isə insanın bioloji ritmini pozur, yuxuya getmə prosesini çətinləşdirir və hormonal balansın dəyişməsinə səbəb ola bilər.
Mütəxəssis qeyd edir ki, smartfon şüalanmasının zərəri ilə bağlı hələ rəsmi elmi sübutlar tam təsdiqlənməsə də, bir çox insanlar texnologiyadan uzaq olduqları zaman daha yaxşı yuxu aldıqlarını bildirirlər. Həkimlər gecə yatarkən telefonu yataqdan bir qədər uzaqda saxlamağı tövsiyə edirlər.

Держать телефон рядом с кроватью
Многие люди привыкли держать телефон рядом с кроватью во время сна. Однако специалисты предупреждают, что эта, кажущаяся обычной, привычка может негативно повлиять на качество сна и общее здоровье.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Foodinfo.az, по словам невролога Александра Евдокимова, даже слабый свет экрана смартфона может препятствовать синтезу мелатонина — важного гормона в организме.
Врач объясняет, что свет телефона или мерцание экрана не позволяют мозгу полностью отдохнуть. Это нарушает биологический ритм человека, затрудняет процесс засыпания и может привести к изменению гормонального баланса.
Специалист отмечает, что хотя официальных научных доказательств вреда излучения смартфонов пока нет, многие люди отмечают, что спят лучше, когда находятся вдали от технологий. Врачи рекомендуют держать телефон подальше от кровати во время ночного сна.