Yeni elmi araşdırma göstərir ki, söyüş işlətmək təkcə emosiyaların boşaldılması deyil, eyni zamanda fiziki güc və dözümlülüyün artmasına da təsir göstərə bilər. Alimlərin qənaətinə görə, bu cür ifadələr insanın özünə inamını yüksəldir və diqqəti daha yaxşı cəmləməyə kömək edir.
Keele Universiteti ilə Alabama Universitetinin alimləri tərəfindən aparılan birgə tədqiqatda iştirakçılardan fiziki tapşırıq yerinə yetirmələri istənilib.
Onlar stulda itələmə hərəkəti edərkən hər iki saniyədə bir ya seçdikləri söyüşü, ya da tam neytral bir sözü təkrarlayıblar.
Nəticələr maraqlı olub: söyüşdən istifadə edən iştirakçılar neytral söz deyənlərlə müqayisədə hərəkəti daha uzun müddət davam etdirə bilib və tapşırığı daha effektiv şəkildə yerinə yetiriblər.
Araşdırmanın əsas müəllifi, psixologiya üzrə baş müəllim Riçard Stefens bildirib ki, söyüş sosial qaydaların müvəqqəti olaraq aradan qalxmasına səbəb olur. Bu da insanın daha sərbəst davranmasına, özünə inamının artmasına və diqqəti yayındıran amillərin azalmasına şərait yaradır.
Alimlərin fikrincə, söyüş heç bir dərman və ya əlavə enerji mənbəyi olmadan, asanlıqla əldə edilən "təbii performans artırıcı" rolunu oynayır. Bəzi iştirakçılar isə tapşırıq zamanı "psixoloji axın" vəziyyətinə düşdüklərini - yəni fəaliyyətdə tam fokuslanıb prosesdən zövq aldıqlarını bildiriblər.\\Milli.Az

Новое научное исследование показывает, что использование ругательств — это не только освобождение эмоций, но и влияние на увеличение физической силы и выносливости. По мнению ученых, такие выражения повышают уверенность человека в себе и помогают лучше сосредоточиться.
В совместном исследовании, проведённом учёными из Университета Кила и Университета Алабамы, участникам было предложено выполнить физическое задание.
При выполнении движения отталкивания от стула каждые две секунды они повторяли либо выбранное ругательство, либо полностью нейтральное слово.
Результаты оказались интересными: участники, использовавшие ругательства, смогли дольше продолжать движение и более эффективно справились с заданием по сравнению с теми, кто произносил нейтральные слова.
Главный автор исследования, старший преподаватель психологии Ричард Стефенс отметил, что ругательства временно приводят к исчезновению социальных норм. Это способствует более свободному поведению человека, повышению уверенности в себе и уменьшению отвлекающих факторов.
По мнению ученых, ругательства играют роль «естественного усилителя производительности», доступного без каких-либо лекарств или дополнительных источников энергии. Некоторые участники также сообщали, что во время выполнения задания они попадали в состояние «психологического потока» — полное сосредоточение на деятельности и получение от процесса удовольствия.\\Milli.Az