Yeni elmi araşdırma göstərir ki, söyüş işlətmək təkcə emosiyaların boşaldılması deyil, eyni zamanda fiziki güc və dözümlülüyün artmasına da təsir göstərə bilər. Alimlərin qənaətinə görə, bu cür ifadələr insanın özünə inamını yüksəldir və diqqəti daha yaxşı cəmləməyə kömək edir.
Keele Universiteti ilə Alabama Universitetinin alimləri tərəfindən aparılan birgə tədqiqatda iştirakçılardan fiziki tapşırıq yerinə yetirmələri istənilib.
Onlar stulda itələmə hərəkəti edərkən hər iki saniyədə bir ya seçdikləri söyüşü, ya da tam neytral bir sözü təkrarlayıblar.
Nəticələr maraqlı olub: söyüşdən istifadə edən iştirakçılar neytral söz deyənlərlə müqayisədə hərəkəti daha uzun müddət davam etdirə bilib və tapşırığı daha effektiv şəkildə yerinə yetiriblər.
Araşdırmanın əsas müəllifi, psixologiya üzrə baş müəllim Riçard Stefens bildirib ki, söyüş sosial qaydaların müvəqqəti olaraq aradan qalxmasına səbəb olur. Bu da insanın daha sərbəst davranmasına, özünə inamının artmasına və diqqəti yayındıran amillərin azalmasına şərait yaradır.
Alimlərin fikrincə, söyüş heç bir dərman və ya əlavə enerji mənbəyi olmadan, asanlıqla əldə edilən "təbii performans artırıcı" rolunu oynayır. Bəzi iştirakçılar isə tapşırıq zamanı "psixoloji axın" vəziyyətinə düşdüklərini - yəni fəaliyyətdə tam fokuslanıb prosesdən zövq aldıqlarını bildiriblər.\\Milli.Az

Swearing apparently has benefits -
A new scientific study shows that swearing is not only a release of emotions but can also affect the increase of physical strength and endurance. According to scientists, such expressions boost a person's self-confidence and help to concentrate better.
In a joint study conducted by scientists from Keele University and the University of Alabama, participants were asked to perform a physical task.
While pushing a chair, they repeated either a chosen swear word or a completely neutral word every two seconds.
The results were interesting: participants who used swear words were able to sustain the movement for a longer time and performed the task more effectively compared to those who said neutral words.
The lead author of the study, senior lecturer in psychology Richard Stephens, stated that swearing causes the temporary suspension of social rules. This allows a person to behave more freely, increases their self-confidence, and reduces distractions.
According to the scientists, swearing plays the role of a "natural performance enhancer" easily accessible without any drugs or additional energy sources. Some participants also reported entering a state of "psychological flow" during the task—that is, they were fully focused on the activity and enjoyed the process.\\Milli.Az