Çin vətəndaşı və Filippinin Bamban şəhərinin keçmiş meri Alis Quo insan alveri ittihamı ilə ömürlük həbs cəzasına məhkum edilib.
Məhkəmə onu yüzlərlə insanın saxlanıldığı və məcburi işə vadar edildiyi genişmiqyaslı onlayn fırıldaqçılıq mərkəzi təşkil etməkdə günahkar bilib.
2024-cü ilin mart ayında polis basqını zamanı kompleksin içərisində Asiya və Afrika ölkələri vətəndaşları olan 700-dən çox insan tapılıb. Onların bir çoxu fiziki zorakılıq və cəza təhdidi altında romantik fırıldaqçılıqdan tutmuş onlayn qumara qədər müxtəlif saxtakarlıqlarda iştirak etməyə məcbur ediliblər.
İstintaq zamanı məlum olub ki, Alis Quo təxminən 80 000 əhalisi olan Bamban şəhərindən namizədliyini irəli sürmək üçün Filippin vətəndaşı olduğunu iddia edən saxta sənədlərdən istifadə edib. Fırıldaqçının əsl adı Quo Huapinqdir və istintaq zamanı onun vətəndaşlığının və bələdiyyə vəzifəsinə uyğunluğunun uydurma olduğu, mandatının isə etibarsız olduğu müəyyən edilib.(Oxu.Az)

A fraudulent Chinese became a city leader in the Philippines and was involved in human trafficking.
A Chinese citizen and former mayor of Bamban, Philippines, Alice Quo has been sentenced to life imprisonment on charges of human trafficking.
The court found her guilty of organizing a large-scale online fraud center where hundreds of people were detained and forced into labor.
During a police raid in March 2024, more than 700 individuals, citizens of Asian and African countries, were found inside the complex. Many of them were forced to participate in various frauds ranging from romantic scams to online gambling under physical violence and threats of punishment.
Investigation revealed that Alice Quo used forged documents claiming to be a Filipino citizen to run for office from Bamban city with a population of about 80,000. The fraudster's real name is Quo Huaping, and the investigation determined that her citizenship and eligibility for the municipal office were fabricated, rendering her mandate invalid. (Oxu.Az)