Çin vətəndaşı və Filippinin Bamban şəhərinin keçmiş meri Alis Quo insan alveri ittihamı ilə ömürlük həbs cəzasına məhkum edilib.
Məhkəmə onu yüzlərlə insanın saxlanıldığı və məcburi işə vadar edildiyi genişmiqyaslı onlayn fırıldaqçılıq mərkəzi təşkil etməkdə günahkar bilib.
2024-cü ilin mart ayında polis basqını zamanı kompleksin içərisində Asiya və Afrika ölkələri vətəndaşları olan 700-dən çox insan tapılıb. Onların bir çoxu fiziki zorakılıq və cəza təhdidi altında romantik fırıldaqçılıqdan tutmuş onlayn qumara qədər müxtəlif saxtakarlıqlarda iştirak etməyə məcbur ediliblər.
İstintaq zamanı məlum olub ki, Alis Quo təxminən 80 000 əhalisi olan Bamban şəhərindən namizədliyini irəli sürmək üçün Filippin vətəndaşı olduğunu iddia edən saxta sənədlərdən istifadə edib. Fırıldaqçının əsl adı Quo Huapinqdir və istintaq zamanı onun vətəndaşlığının və bələdiyyə vəzifəsinə uyğunluğunun uydurma olduğu, mandatının isə etibarsız olduğu müəyyən edilib.(Oxu.Az)

Обманщик-китаец стал главой города на Филиппинах, был причастен к торговле людьми
Гражданин Китая и бывший мэр города Бамбан на Филиппинах Алис Ку был приговорён к пожизненному заключению по обвинению в торговле людьми.
Суд признал его виновным в организации масштабного центра онлайн-мошенничества, где удерживались сотни людей и принуждались к работе.
В марте 2024 года во время полицейского рейда внутри комплекса было обнаружено более 700 человек из стран Азии и Африки. Многие из них были вынуждены участвовать в различных мошенничествах — от романтического обмана до онлайн-азартных игр — под угрозой физического насилия и наказаний.
В ходе расследования выяснилось, что Алис Ку использовал поддельные документы, утверждая, что он гражданин Филиппин, чтобы выдвинуть свою кандидатуру в городе Бамбан с населением около 80 000 человек. Настоящее имя мошенника — Куо Хуапинг, и в ходе следствия было установлено, что его гражданство и соответствие муниципальной должности являются фальшивыми, а мандат — недействительным. (Oxu.Az)