Ruspərəstlərin sevinci uzun sürmədi -
ABŞ prezidenti Donald Tramp tərəfindən irəli sürülmüş, Ukraynanın faktiki kapitulyasiyasına hesablanan “sülh planı” qəbul edilmədi. Hətta Tramp özü də geri addım atmalı oldu və bildirdi ki, bu sonuncu plan deyil və yeni variantlar da mümkündür. ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun açıqlaması isə vəziyyətə tam aydınlıq gətirdi: onun sözlərinə görə, həmin planın mətnini Moskva hazırlayaraq Vaşinqtona təqdim etmişdi. Bu açıqlama göstərdi ki, ABŞ administrasiyası bundan sonra belə sənədlərin arxasında dayanmaq gücündə deyil.
Artıq ABŞ mövcud sülh planından geri çəkildi. Avropa liderlərinin prinsipial mövqeyi və Ukrayna prezidentinin diplomatik çevikliyi Kremlin maraqlarına uyğun təhlükəli mexanizmin reallaşmasını blokladı. Cenevrədə Avropa, ABŞ və Ukrayna nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən görüş müsbət dinamika göstərdi və diplomatik koordinasiyanın gücləndiyini təsdiqlədi. Bu baxımdan gələn həftə Ukrayna üçün gözlənilən risklər neytrallaşdırılıb.
Halbuki Tramp Rusiyanın hazırladığı həmin planı noyabrın 27-də Zelenskidən imzalamağı tələb etməyi nəzərdə tuturdu.
Lakin hadisələrin gedişatı başqa cür oldu: Trampın “sülh planı” qəbul edilmədi. Rusiya yönümlü bəzi şəxslərin televiziya qarşısında göstərdikləri sevinc uzun sürmədi.
Tramp son açıqlamasında bildirdi ki, ABŞ silah tədarükünü davam etdirir, NATO maliyyə dəstəyini verir və Avropa İttifaqının hazırladığı sülh planı mövcuddur. ABŞ bu planı dəstəkləyəcək və prosesin istiqaməti Avropa ilə koordinasiya çərçivəsində müəyyənləşəcək.
Hazırda top Moskvadadır. Əgər Rusiya prezidenti Vladimir Putin yeni planla razılaşmasa, müharibənin təsiri ilk növbədə Rusiyanın daxilində – Moskvada hiss olunacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, Putinin təqdim etdiyi “sülh planı” onun müharibəni bitirmək niyyətindən xəbər veridi. Kreml ciddi dilemma qarşısındadır: ya Qərbin şərtlərini nəzərə alan kompromis, ya da müharibənin dərinləşməsi. Avropa İttifaqı 24 bəndlik atəşkəs sənədi hazırlayıb. ABŞ Avropa İttifaqının bu sənədi ilə razılaşmalı olacaq.
Nəticə etibarilə həm Avropanın vahid mövqeyi, həm də Ukraynanın diplomatik dözümlülüyü Tramp–Putin xətti üzrə irəli sürülən planın tam fiaskoya uğramasına səbəb oldu.

«План мира», предложенный президентом США Дональдом Трампом и рассчитанный на фактическую капитуляцию Украины, не был принят. Даже сам Трамп был вынужден отступить и заявил, что это не окончательный план, и возможны новые варианты. Заявление государственного секретаря США Марко Рубио полностью прояснило ситуацию: по его словам, текст этого плана была подготовлен в Москве и представлен Вашингтону. Это заявление показало, что администрация США больше не в состоянии поддерживать такие документы.
Теперь США отказались от существующего плана мира. Принципиальная позиция европейских лидеров и дипломатическая гибкость президента Украины заблокировали реализацию опасного механизма в интересах Кремля. Встреча в Женеве с участием представителей Европы, США и Украины показала положительную динамику и подтвердила усиление дипломатической координации. В этом отношении ожидаемые на следующей неделе риски для Украины нейтрализованы.
Тем временем Трамп намеревался потребовать от Зеленского подписать этот план, подготовленный Россией, 27 ноября.
Однако ход событий сложился иначе: «план мира» Трампа не был принят. Радость некоторых лиц, ориентированных на Россию, которые проявляли её перед телевизором, продлилась недолго.
В своем последнем заявлении Трамп отметил, что США продолжают поставки оружия, НАТО предоставляет финансовую поддержку, а разработанный Европейским Союзом план мира существует. США поддержат этот план, а направление процесса будет определяться в координации с Европой.
В настоящее время ответственность лежит на Москве. Если президент России Владимир Путин не согласится с новым планом, последствия войны в первую очередь почувствуются внутри России — в Москве.
Следует отметить, что предложенный Путиным «план мира» свидетельствует о его намерении завершить войну. Кремль стоит перед серьезной дилеммой: либо компромисс с учетом условий Запада, либо обострение войны. Европейский Союз подготовил 24-пунктный документ о прекращении огня. США придется согласиться с этим документом Европейского Союза.
В итоге как единая позиция Европы, так и дипломатическая выдержка Украины привели к полному провалу плана, выдвинутого по линии Трамп–Путин.