Narkotik istifadəsi ilə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində test nəticələri açıqlanan 8 məşhur arasında yer alan Dilan Polat, nəticələri qəbul etmədiyini bildirərək sosial mediada göz yaşları içində paylaşım etdi.
Milli.Az xəbər verir ki, Polat yayımladığı videoda iddialara sərt reaksiya verib: "Mənim qanımda və saçımda çıxacaq yeganə şey yaşıl reseptli dərmanlardır. Saçım götürüləndə dəfələrlə dedim ki, bu dərmanları içirəm. Mən həyatımda narkotik görməmişəm." - deyə o, göz yaşları ilə bildirib.
Polat sözlərinə belə davam edib: "And içirəm, gəncliyimin xeyrini görməyim. Uşaqlarımın, dünyadan köçmüş anamın, atamın başına and içirəm. Mən bir anayam, mənim uşağım var. Yazıqdırlar, belə etməyin. Nə olar, üzərimə gəlməyin."

Dilan Polat, who tested positive for drugs in his blood, cried and swore.
Among the 8 celebrities whose test results related to drug use were announced within the scope of the investigation, Dilan Polat expressed that she does not accept the results and shared a post in tears on social media.
Milli.Az reports that Polat reacted strongly to the allegations in the video she published: "The only thing that will show up in my blood and hair is green prescription medicine. When my hair was taken, I repeatedly said that I am taking these medicines. I have never seen drugs in my life." she said with tears.
Polat continued her words as follows: "I swear, to benefit from my youth. I swear on my children, my mother who has passed away, and my father. I am a mother, I have a child. They are poor, don’t do this. Please, don’t come after me."