Paşinyan xüsusi xidmət orqanına çağırış etdi
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan narkotik qaçaqmalçılığına qarşı mübarizəni xüsusi xidmət orqanlarının əsas vəzifələrindən biri adlandırıb və Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin (MTX) potensialının gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
"Report"un erməni KİV-ə istinadən verdiyi məlumata görə, o, bunu peşə bayramı münasibətilə MTX-i ziyarəti zamanı bildirib.
Paşinyanın sözlərinə görə, xüsusi xidmət orqanları ayrı-ayrı hallarla və lokal ocaqlarla mübarizə ilə kifayətlənməməli, narkotik qaçaqmalçılığı mərkəzlərinin aşkar edilməsi və qarşısının alınmasına diqqət yetirməlidirlər.
O həmçinin qeyd edib ki, Ermənistan silah və hərbi texnika alır, lakin onların tətbiqindən yayınmağa ümid edir:
"Biz silah və hərbi texnikanı onları heç vaxt tətbiq etməmək ümidi ilə alırıq. Bu, son dərəcə vacibdir, çünki Milli Təhlükəsizlik Xidməti çox güclü komponentlərə malik olmalıdır. Onun xüsusi təyinatlı qüvvələri nəhəng imkanlara sahib olmalıdır. Lakin güc tətbiq etmək zərurətindən yayınmaq MTX-in əsas vəzifəsi olmalıdır".

Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал борьбу с наркотрафиком одной из основных задач специальных служб и подчеркнул важность укрепления потенциала Национальной службы безопасности (НСБ).
По информации армянских СМИ, приведённой «Report», он заявил это во время визита в НСБ по случаю профессионального праздника.
По словам Пашиняна, специальные службы не должны ограничиваться борьбой с отдельными случаями и локальными очагами, а должны уделять внимание выявлению и предотвращению центров наркотрафика.
Он также отметил, что Армения приобретает оружие и военную технику, но надеется избежать их применения:
«Мы приобретаем оружие и военную технику с надеждой никогда не применить их. Это чрезвычайно важно, потому что Национальная служба безопасности должна обладать очень мощными компонентами. Её силы специального назначения должны иметь огромные возможности. Однако уклонение от необходимости применения силы должно быть основной задачей НСБ».