Nobel sülh mükafatı Trampa yox, müxalifət liderinə verildi
2025-ci ilin Nobel sülh mükafatı Venesuela müxalifətinin lideri Maria Korina Maçadoya verilib. Qərarı oktyabrın 10-da Norveç Nobel Komitəsi elan edib.
Medianews.az bildirir ki, Maria Maçado diktaturaya qarşı mübarizədə son illər önə çıxmış cəsur siyasətçidir. Venesuela prezidenti Nikolas Maduro rejimi onu 2024-cü il prezident seçkilərinə buraxmayıb. Maçadonun dəstəklədiyi namizəd, diplomat Edmundo Qonzalez seçkiləri əslində qazansa da, Maduro saxta rəqəmlərlə özünü yenidən prezident elan edib. Seçkidən sonra keçirilən etiraz aksiyaları zamanı Maria Maçado oğurlanaraq bir müddət girov saxlanılıb.
Donald Tramp hakimiyyətə qayıdandan sonra ABŞ Nikolas Maduronu narkoterrorizmdə ittiham edərək onun yaxalanması üçün təyin olunan məbləği iki dəfə artırıb və 50 milyon dollara qaldırıb. ABŞ hökumətinin məlumatına görə, Nikolas Maduro narkotrafiklə məşğul olan "Cartel de los Soles" (Günəş karteli) adlanan qruplaşmanın lideridir. ABŞ hərbi donanması son aylar Karib hövzəsində narkotik daşıyan gəmilərə zərbələr endirir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin Nobel sülh mükafatına ən iddialı namizəd ABŞ Prezidenti Donald Tramp idi. Lakin göründüyü kimi, Norveç Nobel Komitəsi fərqli qərar qəbul edib.

The 2025 Nobel Peace Prize has been awarded to Maria Corina Machado, leader of the Venezuelan opposition. The decision was announced on October 10 by the Norwegian Nobel Committee.
Medianews.az reports that Maria Machado is a brave politician who has stood out in recent years in the fight against dictatorship. The Venezuelan President Nicolás Maduro regime did not allow her to participate in the 2024 presidential elections. Although the candidate supported by Machado, diplomat Edmundo González, actually won the elections, Maduro declared himself president again using fake numbers. During protest rallies held after the election, Maria Machado was kidnapped and held hostage for a period.
After Donald Trump returned to power, the USA accused Nicolás Maduro of narcoterrorism and doubled the reward for his capture to 50 million dollars. According to the US government, Nicolás Maduro is the leader of the group called "Cartel de los Soles" (Sun Cartel), which is engaged in drug trafficking. The US Navy has recently been striking vessels carrying drugs in the Caribbean region.
It should be noted that the most likely candidate for the 2025 Nobel Peace Prize was US President Donald Trump. However, as it appears, the Norwegian Nobel Committee made a different decision.