Nobel sülh mükafatı Trampa yox, müxalifət liderinə verildi
2025-ci ilin Nobel sülh mükafatı Venesuela müxalifətinin lideri Maria Korina Maçadoya verilib. Qərarı oktyabrın 10-da Norveç Nobel Komitəsi elan edib.
Medianews.az bildirir ki, Maria Maçado diktaturaya qarşı mübarizədə son illər önə çıxmış cəsur siyasətçidir. Venesuela prezidenti Nikolas Maduro rejimi onu 2024-cü il prezident seçkilərinə buraxmayıb. Maçadonun dəstəklədiyi namizəd, diplomat Edmundo Qonzalez seçkiləri əslində qazansa da, Maduro saxta rəqəmlərlə özünü yenidən prezident elan edib. Seçkidən sonra keçirilən etiraz aksiyaları zamanı Maria Maçado oğurlanaraq bir müddət girov saxlanılıb.
Donald Tramp hakimiyyətə qayıdandan sonra ABŞ Nikolas Maduronu narkoterrorizmdə ittiham edərək onun yaxalanması üçün təyin olunan məbləği iki dəfə artırıb və 50 milyon dollara qaldırıb. ABŞ hökumətinin məlumatına görə, Nikolas Maduro narkotrafiklə məşğul olan "Cartel de los Soles" (Günəş karteli) adlanan qruplaşmanın lideridir. ABŞ hərbi donanması son aylar Karib hövzəsində narkotik daşıyan gəmilərə zərbələr endirir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin Nobel sülh mükafatına ən iddialı namizəd ABŞ Prezidenti Donald Tramp idi. Lakin göründüyü kimi, Norveç Nobel Komitəsi fərqli qərar qəbul edib.

Нобелевская премия мира 2025 года присуждена лидеру венесуэльской оппозиции Марии Корине Мачадо. Решение было объявлено Норвежским Нобелевским комитетом 10 октября.
Medianews.az сообщает, что Мария Мачадо — смелый политик, который в последние годы встал на передовый план борьбы с диктатурой. Режим президента Венесуэлы Николаса Мадуро не позволил ей участвовать в президентских выборах 2024 года. Кандидат, поддерживаемый Мачадо, дипломат Эдмунда Гонсалес, фактически выиграл выборы, однако Мадуро объявил себя президентом снова, используя фальшивые цифры. После выборов, во время протестных акций, Мария Мачадо была похищена и некоторое время находилась в заложниках.
После возвращения к власти Дональда Трампа США обвинили Николаса Мадуро в наркотерроризме и вдвое увеличили назначенную сумму за его поимку, доведя её до 50 миллионов долларов. По информации правительства США, Николас Мадуро является лидером группировки "Cartel de los Soles" ("Картель Солнц"), занимающейся наркотрафиком. В последние месяцы военно-морские силы США наносят удары по кораблям с наркотиками в Карибском бассейне.
Отметим, что основным претендентом на Нобелевскую премию мира 2025 года был президент США Дональд Трамп. Однако, как видно, Норвежский Нобелевский комитет принял иное решение.