Monqolustanın Baş prokuroru Bakıdadır -
Monqolustanın Baş prokuroru Jarqalsaikxan Banzraqın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Kamran Əliyevin dəvəti ilə ölkəmizdə rəsmi səfərdədir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu gün Jarqalsaikxan Banzraq Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək məzarı önünə əklil qoyub, eləcə də görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyeva, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və professor Tamerlan Əliyevin də məzarını ziyarət edib.
Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.
Baş prokuror Kamran Əliyevlə monqolustanlı həmkarı arasında baş tutan görüş zamanı ölkələrin siyasi rəhbərliyinin uzaqgörən siyasi baxışları və səmimi münasibətləri nəticəsində dövlətlərimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyi qeyd edilmiş, hüquq-mühafizə orqanları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin olması vurğulanıb.
Görüşdə Baş prokuror qonaqlara ölkəmizin prokurorluq orqanlarının fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması və yeni hüquq institutlarının tətbiqi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Jarqalsaikxan Banzraq təmsil etdiyi qurumun Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini qurumlar arasında əməkdaşlığın bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə cinayətkarlığa qarşı mübarizə sahəsində əməkdaşlıq üzrə faydalı fikir mübadiləsi aparılıb, ekstradisiya, hüquqi yardım, prokurorların təlimi və digər istiqamətlər üzrə əlaqələrin davam etdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Bundan başqa, görüş zamanı iki ölkənin prokurorluqları arasında hüquqi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, mövcud əlaqələrin gələcəkdə daha da intensivləşdirilməsi məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Həmçinin görüş zamanı Jarqalsaikxan Banzraqa iki ölkənin prokurorluq orqanları arasında əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfəyə görə təltif olunduğu “Azərbaycan Prokurorluğunun 100 illiyi” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı təqdim edilib.

Делегация Монголии во главе с главным прокурором Жаргалсайханом Банчраком находится с официальным визитом в нашей стране по приглашению Камрана Алиева.
По информации Medianews.az, сегодня Жаргалсайхан Банчрак посетил Аллею Почётного захоронения, возложил венок к могиле Всенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева с уважением к его памяти, а также посетил могилы выдающегося офтальмолога-учёного, академика Зарифы ханым Алиевой, известного государственного деятеля Азиза Алиева и профессора Тамерлана Алиева.
Гости, пришедшие на Аллею шехидов, выразили уважение памяти героических сынов Отечества, погибших за независимость Азербайджана, и положили букеты цветов на их могилы.
Во время встречи главного прокурора Камрана Алиева с монгольским коллегой было отмечено, что благодаря дальновидной политике руководств стран и искренним отношениям между нашими государствами наблюдается динамичное развитие отношений, а также подчеркнута плодотворная кооперация между правоохранительными органами.
На встрече главный прокурор подробно проинформировал гостей о цифровизации работы прокуратуры нашей страны и внедрении новых правовых институтов.
Выражая благодарность за тёплый приём, Жаргалсайхан Банчрак отметил, что организация, которую он представляет, придаёт особое значение развитию связей с Азербайджаном и выразил уверенность в дальнейшем расширении сотрудничества между учреждениями.
На встрече был проведён полезный обмен мнениями по вопросам сотрудничества в борьбе с преступностью; достигнута договорённость о продолжении взаимодействия в области экстрадиции, правовой помощи, обучения прокуроров и других направлениях.
Кроме того, в ходе встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании с целью укрепления правового сотрудничества между прокуратурами двух стран и дальнейшей интенсификации существующих отношений в будущем.
Также в ходе встречи Жаргалсайхану Банчраку была вручена юбилейная медаль «100-летие прокуратуры Азербайджанской Республики» за вклад в развитие сотрудничества между прокуратурами двух стран.