Monqolustanın Baş prokuroru Bakıdadır -
Monqolustanın Baş prokuroru Jarqalsaikxan Banzraqın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Kamran Əliyevin dəvəti ilə ölkəmizdə rəsmi səfərdədir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu gün Jarqalsaikxan Banzraq Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək məzarı önünə əklil qoyub, eləcə də görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyeva, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və professor Tamerlan Əliyevin də məzarını ziyarət edib.
Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, məzarları üzərinə gül dəstələri qoyublar.
Baş prokuror Kamran Əliyevlə monqolustanlı həmkarı arasında baş tutan görüş zamanı ölkələrin siyasi rəhbərliyinin uzaqgörən siyasi baxışları və səmimi münasibətləri nəticəsində dövlətlərimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişaf etdiyi qeyd edilmiş, hüquq-mühafizə orqanları arasında səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin olması vurğulanıb.
Görüşdə Baş prokuror qonaqlara ölkəmizin prokurorluq orqanlarının fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması və yeni hüquq institutlarının tətbiqi istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Jarqalsaikxan Banzraq təmsil etdiyi qurumun Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini qurumlar arasında əməkdaşlığın bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşdə cinayətkarlığa qarşı mübarizə sahəsində əməkdaşlıq üzrə faydalı fikir mübadiləsi aparılıb, ekstradisiya, hüquqi yardım, prokurorların təlimi və digər istiqamətlər üzrə əlaqələrin davam etdirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Bundan başqa, görüş zamanı iki ölkənin prokurorluqları arasında hüquqi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, mövcud əlaqələrin gələcəkdə daha da intensivləşdirilməsi məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Həmçinin görüş zamanı Jarqalsaikxan Banzraqa iki ölkənin prokurorluq orqanları arasında əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfəyə görə təltif olunduğu “Azərbaycan Prokurorluğunun 100 illiyi” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı təqdim edilib.

The delegation led by Mongolian Prosecutor General Jargalsaikhan Banzrag is on an official visit to our country at the invitation of Kamran Aliyev.
According to Medianews.az, today Jargalsaikhan Banzrag visited the Honorary Alley, respectfully commemorated the memory of the National Leader Heydar Aliyev by laying a wreath at his grave, and also visited the graves of the prominent ophthalmologist scientist, academician Zarifa Aliyeva, the well-known statesman Aziz Aliyev, and Professor Tamerlan Aliyev.
Guests who arrived at the Martyrs' Alley paid their respects to the memory of the heroic sons of the Homeland who were martyred for the independence of Azerbaijan and placed bouquets of flowers on their graves.
During the meeting between Prosecutor General Kamran Aliyev and his Mongolian counterpart, it was noted that as a result of the farsighted political views and sincere relations of the political leadership of the countries, the relations between our states are dynamically developing, and the effective cooperation between law enforcement agencies was emphasized.
At the meeting, the Prosecutor General provided guests with detailed information about the work being done in our country’s prosecutor's office on digitizing activities and implementing new legal institutions.
Expressing gratitude for the sincere reception, Jargalsaikhan Banzrag said that the institution he represents attaches special importance to developing relations with Azerbaijan and expressed confidence that cooperation between the institutions will continue to expand.
During the meeting, a useful exchange of views was held on cooperation in the fight against crime, and agreements were reached on continuing relations in the fields of extradition, legal assistance, training of prosecutors, and other directions.
Additionally, during the meeting, a Memorandum of Understanding was signed aimed at strengthening legal cooperation between the prosecutor's offices of the two countries and further intensifying existing relations in the future.
Also, during the meeting, Jargalsaikhan Banzrag was awarded the “100th Anniversary of the Azerbaijani Prosecutor’s Office” jubilee medal of the Republic of Azerbaijan for his contributions to the development of cooperation between the prosecutor's offices of the two countries.
After the meeting, the guests got acquainted with the History Museum of the Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan.