Məşhur iş adamı öldürüldü
Türkiyənin tanınmış iş adamı, "Silkar Madencilik" (SilkarStone) şirkətinin qurucusu Ərdoğan Akbulak safari turu üçün getdiyi Efiopiyada baş verən silahlı qarşıdurma nəticəsində həyatını itirib.
Milli.Az xəbər verir ki, 75 yaşlı Ərdoğan Akbulak turistik məqsədlə Efiopiyada olarkən, bölgədəki müxtəlif yerli qruplaşmalar arasında qəfil silahlı toqquşma başlayıb. İş adamı təsadüfən atəş xəttində qalaraq vəfat edib.
İddialara görə, hadisə zamanı Akbulakın yanında olan daha iki Türkiyə vətəndaşı təhlükədən sağ qurtula bilib və ölkənin Türkiyə səfirliyinə sığınıblar.
Efiopiya son illərdə daxili etnik gərginliklər və yerli silahlı qrupların toqquşmaları ilə gündəmdədir. Hadisənin məhz bu qeyri-sabitlik fonunda baş verdiyi bildirilir.
Ərdoğan Akbulak Türkiyənin təbii daş və mərmər sektorunun ən görkəmli simalarından biri idi.
1990-cı ildə "Silkar Madencilik" şirkətini quraraq Türk mərmərini "SilkarStone" brendi ilə dünya bazarına çıxarıb.
O, "Made in Türkiye" imzasını dünyanın bir çox nüfuzlu tikinti layihələrinə daşıyan şəxs kimi tanınırdı.

Известный турецкий бизнесмен, основатель компании "Silkar Madencilik" (SilkarStone) Эрдоган Акбуляк погиб в результате вооружённого столкновения в Эфиопии, куда он отправился на сафари-тур.
Как сообщает Milli.Az, 75-летний Эрдоган Акбуляк, находясь в Эфиопии с туристическими целями, стал свидетелем внезапного вооружённого конфликта между различными местными группировками. Бизнесмен случайно оказался на линии огня и скончался.
По имеющимся сведениям, ещё двоим гражданам Турции, находившимся рядом с Акбуляком во время инцидента, удалось спастись и укрыться в посольстве Турции в стране.
В последние годы Эфиопия оказалась в центре внимания из-за внутренних этнических напряжённостей и конфликтов между местными вооружёнными группами. Сообщается, что инцидент произошёл на фоне этой нестабильности.
Эрдоган Акбуляк был одним из самых выдающихся представителей турецкого сектора природного камня и мрамора.
В 1990 году он основал компанию "Silkar Madencilik" и вывел турецкий мрамор на мировой рынок под брендом "SilkarStone".
Он был известен как человек, который внёс подпись "Made in Türkiye" во многие престижные строительные проекты мира.