Makron: Fransa Qəzzadakı hadisələri genosid hesab etmir
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron bildirib ki, Qəzzada baş verənləri "genosid" kimi qiymətləndirmək siyasi bəyanat deyil və belə qərarı yalnız məhkəmələr və ya tarixçilər sübutlar və aydın hüquqi baza əsasında verə bilər.
Makron əlavə olaraq vurğulayıb: "Bu sadəcə siyasi bəyanat deyil. Bir şeyi genosid kimi tanımaq yalnız hakimlərə və ya tarixçilərə məxsusdur - bu, bir sıra sübutlar, aydın hüquqi baza və açıq elementlər əsasında müəyyən edilməlidir".
Prezident həmçinin humanitar vəziyyətə və sülh axtarışlarına toxunaraq, məsələnin hüquqi və tarixi qiymətləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. (musavat.com)

Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что называть события в Газе "геноцидом" — это не политическое заявление, и такое решение могут принять только суды или историки на основе доказательств и чёткой правовой базы.
Макрон добавил: "Это не просто политическое заявление. Признавать что-либо геноцидом могут только судьи или историки — это должно определяться на основе ряда доказательств, чёткой правовой базы и открытых элементов".
Президент также затронул гуманитарную ситуацию и поиски мира, отметив важность юридической и исторической оценки вопроса. (musavat.com)