Maduro yataq otağında tutulubmuş -
ABŞ xüsusi təyinatlı qüvvələrinin Venesuela prezidenti Nikolas Maduronu saxlaması ilə bağlı yeni detallar yayılıb.
Modern.az xəbər verir ki, CNN telekanalının vəziyyətlə tanış mənbələrə istinadən verdiyi məlumata görə, Maduro və həyat yoldaşı Kilia Flores gecə saatlarında, yatdıqları zaman yataq otaqlarında yaxalanıblar. Bildirilir ki, ABŞ hərbçiləri onların evinə qəfil daxil olub və cütlük müqavimət göstərməyib.
Məlumata görə, əməliyyat ABŞ ordusunun “Delta” adlı elit xüsusi təyinatlı bölməsi tərəfindən həyata keçirilib. Əməliyyatdan əvvəl Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi Maduronun dəqiq yerini müəyyən edib. Məlumata əsasən, prezident Donald Trump Maduronun saxlanılmasına bir neçə gün əvvəl razılıq verib.
ABŞ hərbçiləri əməliyyatı Milad günlərində keçirməyə hazır olsalar da, Nigeriyada “İslam Dövləti” hədəflərinə endirilən hava zərbələri və sonradan hava şəraiti səbəbindən plan bir neçə dəfə təxirə salınıb.
Qeyd edək ki, “Delta” qüvvələri ABŞ ordusunun ən məxfi və elit xüsusi təyinatlı bölmələrindən biri sayılır. Şimali Karolinadakı Fort-Bragg bazasında yerləşən bu bölmə təxminən 2 min hərbçidən ibarətdir və əsasən antiterror əməliyyatları, girovların azad edilməsi və yüksək riskli gizli missiyalar üzrə ixtisaslaşıb.

New details have emerged regarding the capture of Venezuelan President Nicolas Maduro by U.S. special forces.
Modern.az reports that, according to information cited by CNN from sources familiar with the situation, Maduro and his wife Cilia Flores were caught in their bedrooms late at night while they were asleep. It is reported that U.S. soldiers suddenly entered their home, and the couple did not offer any resistance.
According to the information, the operation was carried out by the U.S. Army's elite special forces unit called "Delta." Before the operation, the Central Intelligence Agency determined Maduro’s exact location. According to the information, President Donald Trump gave approval for Maduro’s capture several days prior.
Although U.S. soldiers were ready to conduct the operation during the Christmas days, the plan was postponed several times due to airstrikes against "Islamic State" targets in Nigeria and subsequently due to weather conditions.
It should be noted that the "Delta" forces are considered one of the most secretive and elite special forces units of the U.S. Army. This unit, located at the Fort Bragg base in North Carolina, consists of approximately 2,000 soldiers and specializes primarily in counterterrorism operations, hostage rescues, and high-risk covert missions.