İstanbul aeroportlarında ləğv olunan uçuşların sayı 124-ə yüksəlib
Qeyd olunub ki, İstanbulun Sabiha Gökçen Hava Limanından planlaşdırılan 46 daxili və xarici uçuş hava şəraitinə görə ləğv edilib.
Bununla da İstanbuldan yanvarın 12-si həyata keçirilməsi planlaşdırılan, ancaq ləğv olunan uçuşların sayı 124-ə yüksəlib.
Daha əvvəl Türk Hava Yolları (THY) İstanbul Hava Limanından planlaşdırılan 54, "AJet" aviaşirkəti isə Sabiha Gökçen Hava Limanından reallaşdırılması nəzərdə tutulan 24 uçuşun ləğv edildiyi barədə məlumat yaymışdı.
Xatırladaq ki, İstanbulda qeyri-sabit hava şəraiti səbəbindən məktəblərdə yanvarın 12-si tətil elan edilib.

The number of canceled flights at Istanbul airports has risen to 124.
Due to the expected unstable weather conditions in Istanbul on January 12, 46 more flights have been canceled.
"Report" informs that this was stated in a statement by the "Pegasus" airline.
It was noted that 46 domestic and international flights planned from Istanbul's Sabiha Gökçen Airport were canceled due to weather conditions.
Thus, the total number of flights scheduled from Istanbul on January 12 that have been canceled has risen to 124.
Earlier, Turkish Airlines (THY) had announced the cancellation of 54 flights planned from Istanbul Airport, and "AJet" airline had reported the cancellation of 24 flights from Sabiha Gökçen Airport.
It should be recalled that due to unstable weather conditions in Istanbul, schools were closed on January 12.