İran silah pulunu kriptovalyuta ilə ödəməyi təklif edir
İran xarici hökumətlərə ballistik raketlər, pilotsuz uçuş aparatları (PUA) və hərbi gəmilər də daxil olmaqla, qabaqcıl silah sistemlərini kriptovalyuta ilə almağı təklif edir. Tehran bu rəqəmsal aktivlərdən istifadə etməklə, Qərbin maliyyə məhdudiyyətlərindən yan keçməyə çalışır.
"Report"un məlumatına görə, bu barədə "The Financial Times" qəzetinin məqaləsində deyilir.
Qeyd olunur ki, İran Müdafiə Nazirliyinin "Mindex" kimi tanınan İxrac Əməliyyatları Mərkəzi ödənişi rəqəmsal valyutalarla, həmçinin barter sövdələşmələri və İran rialı ilə nəzərdə tutan hərbi müqavilələri müzakirə etməyə hazır olduğunu bəyan edir. Nəşrin təhlil etdiyi reklam materialları və ödəniş şərtləri bunu sübut edir.
Son bir il ərzində ortaya çıxan bu təklif, görünür, bir dövlətin strateji hərbi texnika ixracı üçün ödəniş qismində kriptovalyuta qəbul etməyə hazır olduğunu açıq şəkildə bəyan etdiyi ilk məlum hallardan biridir.
İranın müdafiə məhsullarının xarici satışına cavabdeh olan dövlət qurumu - "Mindex"in 35 ölkə ilə əməkdaşlıq etdiyini iddia olunur və tərkibinə "Emad" ballistik raketləri, "Shahed" dronları, "Şəhid Süleymani" sinfinə məxsus hərbi gəmilər və qısamənzilli hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemləri daxil olan silah kataloqunu reklam edir.

Iran proposes to pay for weapons with cryptocurrency
Iran offers foreign governments to purchase advanced weapon systems, including ballistic missiles, unmanned aerial vehicles (UAVs), and military ships, with cryptocurrency. Tehran is trying to bypass Western financial restrictions by using these digital assets.
According to "Report," this is stated in an article by "The Financial Times."
It is noted that the Export Operations Center of the Iranian Ministry of Defense, known as "Mindex," declares its readiness to negotiate military contracts that include payments in digital currencies, as well as barter deals and the Iranian rial. Advertising materials and payment terms analyzed by the publication prove this.
This proposal, which has emerged over the past year, appears to be one of the first known instances where a state explicitly declares its readiness to accept cryptocurrency as payment for the export of strategic military technology.
It is claimed that the state agency responsible for the foreign sale of Iran’s defense products, "Mindex," cooperates with 35 countries and advertises a weapons catalog that includes "Emad" ballistic missiles, "Shahed" drones, military ships belonging to the "Shaheed Soleimani" class, and short-range air defense (SHORAD) systems.