İran: əhalisi, ərazisi, etnik tərkibi
Qətərdən yayımlanan “Əl-Cəzirə” beynəlxalq telekanalının internet səhifəsində İranın ərazisi, əhalisi, etnik-dini tərkibi haqda məqalə dərc olunub.
Medianews.az bildirir ki, təqdim olunan statistikaya görə, İranın ərazisi təxminən 1,65 milyon kvadrat kilometr, əhalisi 92 milyon nəfərdir. Bu, həm ərazi, həm də əhali sayı baxımından dünyanın 17-ci ən böyük dövləti deməkdir.
Məqalədə Xəzər dənizindən Oman körfəzinədək uzanan İranın mühüm strateji su yollarına, o cümlədən dünya neft ticarətinin təxminən 20 faizinin keçdiyi Hörmüz boğazına nəzarət etməyə imkan yaradan coğrafi mövqedə yerləşdiyi vurğulanır.
Ölkənin nominal ümumi daxili məhsulu (ÜDM) 418 milyard dollar civarında göstərilir, qeyd olunur ki, İran iqtisadiyyatın həcminə görə dünyada 36-cı pillədə qərarlaşır.
İşsizlik səviyyəsinin təxminən 7,2 faiz olduğu bildirilir.
Məqaləyə görə, yetkin əhali arasında savadlılıq səviyyəsi 89 faizdir, gənclər arasında bu göstərici 99 faizə yaxınlaşır, lakin şəhər və kənd yerləri arasında fərqlər var.
İran zəngin neft və qaz ehtiyatlarına malikdir: dünya üzrə neft hasilatında 9-cu, təbii qaz istehsalında isə 3-cü yerdədir.
Yazıda İranın yeddi dövlətlə quru sərhədi olduğu xatırladılır: ən uzun sərhəd İraqla, daha sonra Türkmənistan, Əfqanıstan, Pakistan, Azərbaycan, Türkiyə və Ermənistanladır.
İranın ərazisi ABŞ-dan təxminən altı dəfə kiçikdir, Avropanın təqribən altıda birinə, Avstraliyanın beşdə birinə, Hindistanın yarısına bərabərdir və İsraildən təxminən 80 dəfə iridir.
İran əhalisinin böyük hissəsi ölkənin qərb yarısında məskunlaşıb.
Ölkənin ən böyük şəhəri olan paytaxt Tehranın 9,6 milyon sakini var.
Məşhəd 3,4 milyon əhalisi ilə ikinci yerdədir.
2,3 milyonluq İsfahan ölkənin üçüncü böyük şəhəridir.
İri şəhərlər sırasında daha sonra Şiraz (1,7 milyon), Təbriz (1,7 milyon), Kərəc (1,6 milyon), Qum (1,4 milyon) və Əhvaz (1,3 milyon) yer alır.
BMT-nin statistikasına görə, İran əhalisinin təxminən 60 faizi 39 yaşdan aşağıdır. Ölkədə orta yaş həddi 33-34 yaş arasındadır.
İran əhalisinin 77 faizi şəhərlərdə yaşayır.
Ən böyük yaş qrupları 30-34 və 35-39 yaş aralığına aiddir. Bu da əhalinin əsas hissəsinin 1979-cu ilin islam inqilabından sonra doğulduğunu göstərir.
“Əl-Cəzirə”nin məqaləsində daha sonra rəsmi məlumatlara istinadla deyilir ki, əhalinin təxminən 61 faizini farslar, 16 faizini azərbaycanlılar, 10 faizini kürdlər, 6 faizini lurlar, 2 faizini ərəblər, 2 faizini bəluclar, qalan 2-3 faizini isə türk mənşəli digər icmalar təşkil edir.
Əhalinin 99 faizi müsəlmandır.
Onlardan 90 faizi şiə, 9 faizi sünni və digər islam məzhəblərindəndir.
Qalan 1 faiz isə dini azlıqlardan ibarətdir: təxminən 300 min bəhai, 300 min xristian, 35 min zərdüşti, 20 min yəhudi, 10 min manixeist.

На интернет-странице международного телеканала "Аль-Джазира" из Катара опубликована статья об территории, населении и этно-религиозном составе Ирана.
Medianews.az сообщает, что согласно представленной статистике, площадь Ирана составляет примерно 1,65 миллиона квадратных километров, а население — 92 миллиона человек. Это означает, что Иран занимает 17-е место в мире как по площади, так и по численности населения.
В статье подчеркивается, что Иран занимает важное стратегическое географическое положение - от Каспийского моря до Оманского залива, что позволяет контролировать важные морские пути, включая залив Ормуз, через который проходит около 20 процентов мировой торговли нефтью.
Номинальный валовой внутренний продукт (ВВП) страны оценивается примерно в 418 миллиардов долларов, при этом отмечается, что по объему экономики Иран занимает 36-е место в мире.
Сообщается, что уровень безработицы составляет около 7,2 процента.
По статье, уровень грамотности среди взрослого населения составляет 89 процентов, среди молодежи этот показатель приближается к 99 процентам, однако существуют различия между городскими и сельскими районами.
Иран обладает богатыми запасами нефти и газа: он занимает 9-е место в мире по добыче нефти и 3-е место по добыче природного газа.
В статье напоминается, что Иран граничит по суше с семью государствами: самая длинная граница с Ираком, затем следуют Туркменистан, Афганистан, Пакистан, Азербайджан, Турция и Армения.
Площадь Ирана примерно в шесть раз меньше площади США, равна примерно одной шестой площади Европы, одной пятой Австралии, половине Индии и примерно в 80 раз больше Израиля.
Большая часть населения Ирана сосредоточена в западной половине страны.
Столица Тегеран, крупнейший город страны, насчитывает 9,6 миллиона жителей.
Вторым по численности населения является Мешхед с 3,4 миллионами жителей.
Исфахан с населением в 2,3 миллиона является третьим по величине городом страны.
Среди крупных городов также представлены Шираз (1,7 миллиона), Тебриз (1,7 миллиона), Карадж (1,6 миллиона), Кум (1,4 миллиона) и Ахваз (1,3 миллиона).
По статистике ООН, около 60 процентов населения Ирана моложе 39 лет. Средний возраст в стране составляет от 33 до 34 лет.
77 процентов населения Ирана проживают в городах.
Самые крупные возрастные группы — от 30 до 34 и от 35 до 39 лет. Это свидетельствует о том, что основная часть населения родилась после исламской революции 1979 года.
В статье "Аль-Джазиры" далее со ссылкой на официальные данные говорится, что примерно 61 процент населения составляют персы, 16 процентов — азербайджанцы, 10 процентов — курды, 6 процентов — луры, 2 процента — арабы, 2 процента — белуджи, а оставшиеся 2-3 процента — другие этнические группы тюркского происхождения.
99 процентов населения исповедуют ислам.
Из них 90 процентов — шииты, 9 процентов — сунниты и представители других исламских направлений.
Остальная 1 процент — религиозные меньшинства: около 300 тысяч бахаев, 300 тысяч христиан, 35 тысяч зороастрийцев, 20 тысяч евреев, 10 тысяч манихеев.