İran: əhalisi, ərazisi, etnik tərkibi
Qətərdən yayımlanan “Əl-Cəzirə” beynəlxalq telekanalının internet səhifəsində İranın ərazisi, əhalisi, etnik-dini tərkibi haqda məqalə dərc olunub.
Medianews.az bildirir ki, təqdim olunan statistikaya görə, İranın ərazisi təxminən 1,65 milyon kvadrat kilometr, əhalisi 92 milyon nəfərdir. Bu, həm ərazi, həm də əhali sayı baxımından dünyanın 17-ci ən böyük dövləti deməkdir.
Məqalədə Xəzər dənizindən Oman körfəzinədək uzanan İranın mühüm strateji su yollarına, o cümlədən dünya neft ticarətinin təxminən 20 faizinin keçdiyi Hörmüz boğazına nəzarət etməyə imkan yaradan coğrafi mövqedə yerləşdiyi vurğulanır.
Ölkənin nominal ümumi daxili məhsulu (ÜDM) 418 milyard dollar civarında göstərilir, qeyd olunur ki, İran iqtisadiyyatın həcminə görə dünyada 36-cı pillədə qərarlaşır.
İşsizlik səviyyəsinin təxminən 7,2 faiz olduğu bildirilir.
Məqaləyə görə, yetkin əhali arasında savadlılıq səviyyəsi 89 faizdir, gənclər arasında bu göstərici 99 faizə yaxınlaşır, lakin şəhər və kənd yerləri arasında fərqlər var.
İran zəngin neft və qaz ehtiyatlarına malikdir: dünya üzrə neft hasilatında 9-cu, təbii qaz istehsalında isə 3-cü yerdədir.
Yazıda İranın yeddi dövlətlə quru sərhədi olduğu xatırladılır: ən uzun sərhəd İraqla, daha sonra Türkmənistan, Əfqanıstan, Pakistan, Azərbaycan, Türkiyə və Ermənistanladır.
İranın ərazisi ABŞ-dan təxminən altı dəfə kiçikdir, Avropanın təqribən altıda birinə, Avstraliyanın beşdə birinə, Hindistanın yarısına bərabərdir və İsraildən təxminən 80 dəfə iridir.
İran əhalisinin böyük hissəsi ölkənin qərb yarısında məskunlaşıb.
Ölkənin ən böyük şəhəri olan paytaxt Tehranın 9,6 milyon sakini var.
Məşhəd 3,4 milyon əhalisi ilə ikinci yerdədir.
2,3 milyonluq İsfahan ölkənin üçüncü böyük şəhəridir.
İri şəhərlər sırasında daha sonra Şiraz (1,7 milyon), Təbriz (1,7 milyon), Kərəc (1,6 milyon), Qum (1,4 milyon) və Əhvaz (1,3 milyon) yer alır.
BMT-nin statistikasına görə, İran əhalisinin təxminən 60 faizi 39 yaşdan aşağıdır. Ölkədə orta yaş həddi 33-34 yaş arasındadır.
İran əhalisinin 77 faizi şəhərlərdə yaşayır.
Ən böyük yaş qrupları 30-34 və 35-39 yaş aralığına aiddir. Bu da əhalinin əsas hissəsinin 1979-cu ilin islam inqilabından sonra doğulduğunu göstərir.
“Əl-Cəzirə”nin məqaləsində daha sonra rəsmi məlumatlara istinadla deyilir ki, əhalinin təxminən 61 faizini farslar, 16 faizini azərbaycanlılar, 10 faizini kürdlər, 6 faizini lurlar, 2 faizini ərəblər, 2 faizini bəluclar, qalan 2-3 faizini isə türk mənşəli digər icmalar təşkil edir.
Əhalinin 99 faizi müsəlmandır.
Onlardan 90 faizi şiə, 9 faizi sünni və digər islam məzhəblərindəndir.
Qalan 1 faiz isə dini azlıqlardan ibarətdir: təxminən 300 min bəhai, 300 min xristian, 35 min zərdüşti, 20 min yəhudi, 10 min manixeist.

An article about Iran’s territory, population, and ethnic-religious composition has been published on the website of the international TV channel "Al Jazeera," broadcasting from Qatar.
Medianews.az reports that, according to the presented statistics, Iran's territory is approximately 1.65 million square kilometers, and its population is 92 million people. This means it is the 17th largest country in the world in terms of both area and population.
The article emphasizes Iran’s important strategic waterways stretching from the Caspian Sea to the Gulf of Oman, including the Strait of Hormuz, through which approximately 20 percent of the world’s oil trade passes, highlighting the country’s geographical position that allows control over these routes.
The country’s nominal gross domestic product (GDP) is shown to be around 418 billion dollars, and it is noted that Iran ranks 36th in the world by economic size.
The unemployment rate is reported to be approximately 7.2 percent.
According to the article, the literacy level among the adult population is 89 percent, with this figure approaching 99 percent among youth, although there are differences between urban and rural areas.
Iran has rich oil and gas reserves: it ranks 9th in the world in oil production and 3rd in natural gas production.
The article recalls that Iran has land borders with seven countries: the longest border is with Iraq, followed by Turkmenistan, Afghanistan, Pakistan, Azerbaijan, Turkey, and Armenia.
Iran’s territory is approximately six times smaller than the USA, about one-sixth of Europe, one-fifth of Australia, half the size of India, and approximately 80 times larger than Israel.
The majority of Iran's population is settled in the western half of the country.
The country’s largest city and capital, Tehran, has a population of 9.6 million.
Mashhad ranks second with a population of 3.4 million.
Isfahan with 2.3 million residents is the third-largest city in the country.
Among other major cities are Shiraz (1.7 million), Tabriz (1.7 million), Karaj (1.6 million), Qom (1.4 million), and Ahvaz (1.3 million).
According to UN statistics, about 60 percent of Iran’s population is under 39 years old. The median age in the country is between 33-34 years.
77 percent of Iran’s population lives in urban areas.
The largest age groups are those between 30-34 and 35-39 years old, indicating that the majority of the population was born after the Islamic Revolution of 1979.
Later in the "Al Jazeera" article, referring to official data, it is stated that about 61 percent of the population are Persians, 16 percent Azerbaijanis, 10 percent Kurds, 6 percent Lors, 2 percent Arabs, 2 percent Balochs, and the remaining 2-3 percent are other Turkic-origin communities.
99 percent of the population are Muslim.
Of these, 90 percent are Shia, 9 percent Sunni and other Islamic sects.
The remaining 1 percent consists of religious minorities: approximately 300 thousand Baha’is, 300 thousand Christians, 35 thousand Zoroastrians, 20 thousand Jews, and 10 thousand Manichaeans.