Saxta qəza xəbərləri ilə yaşlıları aldadan şəbəkə -
Son günlər ahıl və tənha vətəndaşlara qarşı dələduzluq hallarının artması müşahidə olunur. Naməlum şəxslər özlərini övlad, nəvə və ya yaxın qohum kimi təqdim edərək guya qəza törədilməsi, ağır cərrahi əməliyyata ehtiyac olması kimi saxta bəhanələrlə yaşlı insanlardan pul tələb edirlər.
Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətindən Medianews.az-a verilən məlumata görə, şübhəli şəxslər əsasən xarici nömrələrdən zəng edərək vətəndaşlara yalan məlumatlar ötürür, təcili şəkildə müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitinin göndərilməsini israrla tələb edirlər.
Bəzi hallarda dələduzlar xüsusi olaraq ahıl və tənha şəxsləri hədəf seçir, onların yaşadıqları ünvanlara kuryerlər göndərərək vəsaitləri nağd və ya onlayn formada ələ keçirməyə çalışırlar.
Bu kimi halların qarşısının alınması üçün vətəndaşlara tövsiyə olunur ki, daxil olan zənglər üzrə verilən məlumatları mütləq yoxlasınlar, tanımadıqları şəxslərə və ya şübhəli zənglərə inanaraq pul göndərməsinlər, şübhəli hallarla üzləşdikdə dərhal "102" Zəng Mərkəzinə müraciət etsinlər.
Daxili İşlər Nazirliyi vətəndaşları diqqətli olmağa və belə dələduzluq cəhdlərinə qarşı xüsusilə həssas davranmağa çağırır.

В последние дни наблюдается рост случаев мошенничества в отношении пожилых и одиноких граждан. Неизвестные лица, выдавая себя за детей, внуков или близких родственников, требуют деньги у пожилых людей под предлогом якобы совершенного несчастного случая или необходимости серьезной хирургической операции.
По информации пресс-службы Министерства внутренних дел, предоставленной Medianews.az, подозреваемые в основном звонят с иностранных номеров и передают гражданам ложную информацию, настоятельно требуя немедленно отправить денежные средства в различных суммах.
В некоторых случаях мошенники специально выбирают в качестве целей пожилых и одиноких людей, отправляя курьеров по их адресам с целью получить деньги наличными или онлайн.
Для предотвращения таких случаев гражданам рекомендуется обязательно проверять информацию, получаемую по звонкам, не верить незнакомым лицам или подозрительным звонкам и не отправлять деньги. В случае столкновения с подозрительными ситуациями необходимо незамедлительно обращаться в call-центр по номеру «102».
Министерство внутренних дел призывает граждан быть внимательными и особенно осторожными по отношению к попыткам мошенничества.