Saxta qəza xəbərləri ilə yaşlıları aldadan şəbəkə -
Son günlər ahıl və tənha vətəndaşlara qarşı dələduzluq hallarının artması müşahidə olunur. Naməlum şəxslər özlərini övlad, nəvə və ya yaxın qohum kimi təqdim edərək guya qəza törədilməsi, ağır cərrahi əməliyyata ehtiyac olması kimi saxta bəhanələrlə yaşlı insanlardan pul tələb edirlər.
Daxili İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətindən Medianews.az-a verilən məlumata görə, şübhəli şəxslər əsasən xarici nömrələrdən zəng edərək vətəndaşlara yalan məlumatlar ötürür, təcili şəkildə müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitinin göndərilməsini israrla tələb edirlər.
Bəzi hallarda dələduzlar xüsusi olaraq ahıl və tənha şəxsləri hədəf seçir, onların yaşadıqları ünvanlara kuryerlər göndərərək vəsaitləri nağd və ya onlayn formada ələ keçirməyə çalışırlar.
Bu kimi halların qarşısının alınması üçün vətəndaşlara tövsiyə olunur ki, daxil olan zənglər üzrə verilən məlumatları mütləq yoxlasınlar, tanımadıqları şəxslərə və ya şübhəli zənglərə inanaraq pul göndərməsinlər, şübhəli hallarla üzləşdikdə dərhal "102" Zəng Mərkəzinə müraciət etsinlər.
Daxili İşlər Nazirliyi vətəndaşları diqqətli olmağa və belə dələduzluq cəhdlərinə qarşı xüsusilə həssas davranmağa çağırır.

A network deceiving the elderly with fake accident news -
Recently, an increase in fraud cases targeting elderly and solitary citizens has been observed. Unknown individuals present themselves as children, grandchildren, or close relatives and demand money from elderly people using fake excuses such as causing an accident or needing major surgery.
According to the information provided to Medianews.az by the Press Service of the Ministry of Internal Affairs, suspicious individuals mainly call from foreign numbers and convey false information to citizens, insistently demanding the urgent transfer of various amounts of money.
In some cases, fraudsters specifically target elderly and solitary individuals by sending couriers to their residences to try to seize the funds in cash or online form.
To prevent such cases, citizens are advised to definitely verify the information given during incoming calls, not to send money believing unidentified persons or suspicious calls, and to immediately contact the "102" Call Center in case of encountering suspicious situations.
The Ministry of Internal Affairs urges citizens to be cautious and especially sensitive against such fraud attempts.