Qaribaşviliyə 5 il həbs verildi
Bildirilir ki, ona əlavə cəza olaraq 1 milyon lari (630 min AZN) məbləğində cərimə təyin edilib. Həmçinin İrakli Qaribaşvili günahını etiraf edib və prosessual sazişin şərtləri ilə razılaşıb.
Prokurorluq ayrıca vurğulayıb ki, məhkəmə artıq qanunsuz gəlirlərin leqallaşdırılmasında ittiham olunan keçmiş hökumət başçısı üçün həbs seçilməsi barədə ittiham tərəfinin vəsatətini təmin edib. Eyni zamanda məhkəmə onun evində aşkar edilmiş pulların dövlətin xeyrinə müsadirə edilməsi barədə qərar çıxarıb.
Qeyd edək ki, İ.Qaribaşvili 2013-2015-ci və 2021-2024-cü illərdə Gürcüstanın Baş naziri olub. Tbilisi Şəhər Məhkəməsi ötən ilin oktyabr ayında Qaribaşvili barəsində 1 milyon lari məbləğində girov qətimkan tədbiri seçib. Qərara əsasən, Qaribaşvili pasportunu təhvil verməli və ölkəni tərk etməməlidir./Qafqazinfo.az/

Бывший премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили приговорён к лишению свободы на срок 5 лет.
Сообщается, что ему в дополнение назначен штраф в размере 1 миллиона лари (630 тысяч AZN). Также Ираклий Гарибашвили признал свою вину и согласился с условиями процессуального соглашения.
Прокуратура также подчеркнула, что суд удовлетворил ходатайство обвинения о назначении меры пресечения в виде ареста бывшему главе правительства, обвиняемому в легализации незаконных доходов. Одновременно суд принял решение о конфискации обнаруженных у него дома денежных средств в пользу государства.
Отметим, что И.Гарибашвили занимал пост премьер-министра Грузии в 2013-2015 и 2021-2024 годах. Тбилисский городской суд в октябре прошлого года избрал в отношении Гарибашвили залог в размере 1 миллиона лари в качестве меры пресечения. Согласно решению, Гарибашвили должен сдать паспорт и не покидать страну./Qafqazinfo.az/