İrandan dəhşətli görüntülər - Pezeşkianın hansı məsuliyyəti var?
“İrandan gələn görüntülər dəhşətlidir”. Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, minlərlə adamı güllələyib öldürən idarəçiliyin hər hansı qanuniliyi ola bilməz: “İnsanlığa qarşı cinayət mahiyyəti daşıyan kütləvi qətllərə görə şübhəsiz ki, rejimin rəhbəri birbaşa məsuliyyət daşıyır. Lakin Prezident Məsud Pezeşkianın da ən azı siyasi və mənəvi məsuliyyəti var.
Rejim zatən çürümüş və legitimliyini itirmişdi, bu faciədən sonra, üstəlik, iqtisadi iflas və digər ağır sosial, ekoloji problemlər şəraitində, ciddi xarici dəstək almadan duruş gətirməsi çox çətindir. Eyni zamanda, dəyişikliyin gerçəkləşməsi üçün da xarici faktorun təsirinə ehtiyac olduğu ortadadır.
Yəni bir tərəfdən rejimi ayaqda saxlamaqda maraqlı olan, digər tərəfdən isə onu demontaj etmək istəyən xarici güclər arasında da dolayı mübarizə gedəcək”.

«Снимки, поступающие из Ирана, ужасны». Политолог Шахин Джафарли так заявил в своем комментарии для Medianews.az.
Он отметил, что у управления, которое расстреляло и убило тысячи людей, не может быть никакой легитимности: «По массовым убийствам, имеющим характер преступления против человечности, безусловно, глава режима несет прямую ответственность. Однако президент Масуд Пезешкиан также несет, по крайней мере, политическую и моральную ответственность.
Режим уже был разложившимся и утратившим легитимность, после этой трагедии, к тому же в условиях экономического краха и других тяжелых социальных и экологических проблем, без серьёзной внешней поддержки очень трудно удержаться на плаву. В то же время очевидно, что для осуществления перемен необходимо воздействие внешних факторов.
То есть косвенная борьба развернется между внешними силами, с одной стороны заинтересованными в поддержании режима на плаву, а с другой стороны желающими его демонтировать».