İrandan dəhşətli görüntülər - Pezeşkianın hansı məsuliyyəti var?
“İrandan gələn görüntülər dəhşətlidir”. Politoloq Şahin Cəfərli Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, minlərlə adamı güllələyib öldürən idarəçiliyin hər hansı qanuniliyi ola bilməz: “İnsanlığa qarşı cinayət mahiyyəti daşıyan kütləvi qətllərə görə şübhəsiz ki, rejimin rəhbəri birbaşa məsuliyyət daşıyır. Lakin Prezident Məsud Pezeşkianın da ən azı siyasi və mənəvi məsuliyyəti var.
Rejim zatən çürümüş və legitimliyini itirmişdi, bu faciədən sonra, üstəlik, iqtisadi iflas və digər ağır sosial, ekoloji problemlər şəraitində, ciddi xarici dəstək almadan duruş gətirməsi çox çətindir. Eyni zamanda, dəyişikliyin gerçəkləşməsi üçün da xarici faktorun təsirinə ehtiyac olduğu ortadadır.
Yəni bir tərəfdən rejimi ayaqda saxlamaqda maraqlı olan, digər tərəfdən isə onu demontaj etmək istəyən xarici güclər arasında da dolayı mübarizə gedəcək”.

Horrific images from Iran - What responsibility does the Ministry of Health have?
"The images coming from Iran are horrifying." Political analyst Shahin Jafarli said this in an interview with Medianews.az.
He stated that there can be no legality for a regime that shoots and kills thousands of people: "The head of the regime obviously bears direct responsibility for mass killings, which constitute crimes against humanity. However, President Masoud Pezeshkian also has at least political and moral responsibility.
The regime was already rotten and lost its legitimacy; after this tragedy, moreover under conditions of economic collapse and other severe social and ecological problems, it is very difficult to endure without serious external support. At the same time, it is clear that foreign influence is needed for change to occur.
That is, there will also be an indirect struggle between external powers, on one hand interested in keeping the regime standing, and on the other hand wanting to dismantle it."