İran Prezidenti vəziyyətə nəzarəti itirib - Dialoq imkanı tükəndi -
“Hadisələrin gedişi göstərir ki, İran Prezidenti Məsud Peşezkian vəziyyətə nəzarəti tam itirib”. Politoloq Elxan Şahinoğlu bu fikirdədir.
Politoloq Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, Pezeşkian etirazın ilk günlərində “dialoq quraq” və “etirazçılara atəş açmayın” kimi çağırışlar etsə də, bu çağırışları eşidən olmadı:
“İslam Keşikçiləri Koprusu (SEPAH) öz bildiyini edir, əmr ali dini lider və azğınlaşmış generallardan gəlir. Onların itirəcəyi heç nə yoxdur, ona görə “öldür” əmri veriblər. Qətliamın miqyası genişlənib. Məsud Pezeşkianın yeni açıqlamasının da əhəmiyyəti yoxdur. O yenə deyib ki, vətəndaşların dinc şəkildə etiraz etmək hüququ var və hökumət xalqın səsini dinləməyə hazırdır. Pezeşkian bunun ardınca onu da vurğulayıb ki, “zorakılıq və iğtişaşlar qəbuledilməzdir və bu cür hallara qarşı sərt tədbirlər görüləcək”.
İnsanlara atəş açanlar dinc etirazçılarla iğtişaşçılar arasında fərq qoymur, ölənlər arasında hər ikisi var. Dialoq imkanları tükənib, növbədə xarici müdaxilədir”.

«Ход событий показывает, что президент Ирана Масуд Пешезкиан полностью потерял контроль над ситуацией». Так считает политолог Элхан Шахиноглу.
Политолог в комментарии Medianews.az отметил, что Пешезкиан в первые дни протестов делал призывы «вести диалог» и «не открывать огонь по протестующим», однако эти призывы никто не услышал:
«Исламские Революционные Стражи (СЕПАХ) делают по-своему, приказы идут от высшего религиозного лидера и разъярённых генералов. Им нечего терять, поэтому отдан приказ «убивать». Масштабы резни расширились. Новые заявления Масуда Пешезкиана также не имеют значения. Он снова сказал, что у граждан есть право мирно протестовать, и правительство готово услышать голос народа. После этого Пешезкиан подчеркнул, что «насилие и беспорядки недопустимы, и против подобных случаев будут приняты жёсткие меры».
Те, кто открывают огонь по людям, не различают мирных протестующих и беспорядковцев, среди погибших есть как первые, так и вторые. Возможности для диалога исчерпаны, следующая очередь за иностранным вмешательством».