Əsrin planetlər paradı kulminasiya nöqtəsinə yaxınlaşır:
Oxu.Az-ın xəbərinə görə, bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyası özünün "Telegram" kanalında məlumat verib.
Kosmosdan əldə edilən görüntülərə əsasən, Yerə ən yaxın üç planet - Merkuri, Venera və Mars görünməyə başlayıb.
"Cari yüzilliyin (əsrin) bu miqyasına görə unikal paradının kulminasiya nöqtəsi artıq bir həftə sonra, 21-22 yanvar tarixlərində gözlənilir", - deyə məlumatda bildirilib.
Laboratoriya iddia edir ki, Merkuri Günəşə yaxınlaşdıqda bunun mümkün olacağı ehtimal edilir. Bunun nəticəsində simmetrik konfiqurasiya - dörd cisimdən ibarət xaç yaranacaq. Günəş və Merkuri şaquli oxu, Venera və Mars isə üfüqi oxu formalaşdıracaq.

The planetary alignment of the century is approaching its climax:
According to a report by Oxu.Az, the Solar Astronomy Laboratory of the Space Research Institute of the Russian Academy of Sciences announced this on its "Telegram" channel.
Based on images obtained from space, the three planets closest to Earth - Mercury, Venus, and Mars - have started to become visible.
"The culmination point of their unique parade on this scale of the current century is expected in one week, on January 21-22," the statement said.
The laboratory claims that this is likely to happen when Mercury approaches the Sun. As a result, a symmetrical configuration - a cross consisting of four bodies - will form. The Sun and Mercury will form the vertical axis, while Venus and Mars will form the horizontal axis.