Azərbaycan mediası 2026-cı ilin dövlət büdcəsindən nə götürür?
2026-cı ilin dövlət büdcəsində televiziya, radio və nəşriyyat istiqaməti üzrə 78,7 milyon manat xərc nəzərdə tutulub.
Medianews.az bildirir ki, vəsaitin 42,3 milyon manatı “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin, 21,7 milyon manatı İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin, 7,1 milyon manatı Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) payına düşür.
“Mir” Dövlətlərarası Teleradio Şirkətinin Azərbaycan milli nümayəndəliyinə ayrılan vəsait 658,8 min manat, Mədəniyyət Nazirliyinə ayrılan vəsait 256,3 min manat, radio və televiziya redaksiyalarının saxlanması üçün ayrılan vəsait 32,2 min manat göstərilir.
Medianın İnkişafı Agentliyi büdcədən 6,4 milyon manat alır.
Başqa bir istiqamət üzrə xərclərin 2,5 milyon manatı Audiovizual Şuraya düşür.
2026-cı ilin büdcə zərfi dekabrın 29-da təsdiqlənib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, dövlət büdcəsində 38 milyard 609 milyon manat gəlir, 41 milyard 703,6 milyon manat xərc proqnozlaşdırılır.
İşsizlikdən sığorta fondunun büdcəsində gəlir 238,3 milyon manat, xərc 266,4 milyon manat həddində rəsmiləşib.

What does the Azerbaijani media take from the 2026 state budget?
In the state budget for 2026, an expenditure of 78.7 million manat is planned for the television, radio, and publishing sector.
Medianews.az reports that 42.3 million manat of the funds are allocated to the "Azerbaijan Television and Radio Broadcasting" Closed Joint-Stock Company, 21.7 million manat to the Public Television and Radio Broadcasting Company, and 7.1 million manat to the Azerbaijan State Information Agency (AZERTAC).
The funds allocated for Azerbaijan’s national representation in the "Mir" Interstate Television and Radio Company amount to 658.8 thousand manat, funds allocated to the Ministry of Culture amount to 256.3 thousand manat, and funds allocated for the maintenance of radio and television editorial offices amount to 32.2 thousand manat.
The Media Development Agency receives 6.4 million manat from the budget.
Under another sector, 2.5 million manat of expenditures are allocated to the Audiovisual Council.
The budget package for 2026 was approved on December 29.
According to information from Medianews.az, the state budget foresees revenues of 38 billion 609 million manat and expenditures of 41 billion 703.6 million manat.
The State Social Protection Fund’s budget forecasts revenues of 8 billion 323.1 million manat and expenditures of 8 billion 483 million 70 thousand manat.
The unemployment insurance fund’s budget has formalized revenues of 238.3 million manat and expenditures of 266.4 million manat.