Azərbaycan mediası 2026-cı ilin dövlət büdcəsindən nə götürür?
2026-cı ilin dövlət büdcəsində televiziya, radio və nəşriyyat istiqaməti üzrə 78,7 milyon manat xərc nəzərdə tutulub.
Medianews.az bildirir ki, vəsaitin 42,3 milyon manatı “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin, 21,7 milyon manatı İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin, 7,1 milyon manatı Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC) payına düşür.
“Mir” Dövlətlərarası Teleradio Şirkətinin Azərbaycan milli nümayəndəliyinə ayrılan vəsait 658,8 min manat, Mədəniyyət Nazirliyinə ayrılan vəsait 256,3 min manat, radio və televiziya redaksiyalarının saxlanması üçün ayrılan vəsait 32,2 min manat göstərilir.
Medianın İnkişafı Agentliyi büdcədən 6,4 milyon manat alır.
Başqa bir istiqamət üzrə xərclərin 2,5 milyon manatı Audiovizual Şuraya düşür.
2026-cı ilin büdcə zərfi dekabrın 29-da təsdiqlənib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, dövlət büdcəsində 38 milyard 609 milyon manat gəlir, 41 milyard 703,6 milyon manat xərc proqnozlaşdırılır.
İşsizlikdən sığorta fondunun büdcəsində gəlir 238,3 milyon manat, xərc 266,4 milyon manat həddində rəsmiləşib.

В государственном бюджете на 2026 год запланированы расходы в размере 78,7 миллиона манатов по направлению телевидения, радио и издательства.
Medianews.az сообщает, что 42,3 миллиона манатов приходится на Закрытое акционерное общество «Азербайджанское телевидение и радиовещание», 21,7 миллиона манатов — на Общество общественного телевидения и радиовещания, 7,1 миллиона манатов — на Азербайджанское государственное информационное агентство (AZƏRTAC).
Средства, выделенные для азербайджанской национальной делегации Межгосударственной телерадиокомпании «Мир», составляют 658,8 тысячи манатов; Министерству культуры выделено 256,3 тысячи манатов; для содержания редакций радио и телевидения предусмотрено 32,2 тысячи манатов.
Агентство развития медиа получит из бюджета 6,4 миллиона манатов.
По другому направлению расходов 2,5 миллиона манатов приходится на Аудиовизуальный совет.
Бюджетный пакет на 2026 год был утверждён 29 декабря.
По данным Medianews.az, доходы государственного бюджета прогнозируются в размере 38 миллиардов 609 миллионов манатов, расходы — 41 миллиарда 703,6 миллиона манатов.
Доходы Фонда государственной социальной защиты прогнозируются в размере 8 миллиардов 323,1 миллиона манатов, расходы — 8 миллиардов 483 миллиона 70 тысяч манатов.
Доходы фонда страхования от безработицы составляют 238,3 миллиона манатов, а расходы — 266,4 миллиона манатов.