Qonşu ölkəni şaxta vurdu - Məktəblər bağlandı
Türkiyəni ağuşuna alan soyuq və yağışlı hava şəraiti həyatı iflic edib. Yanvarın 14-ü üçün verilən rəsmi məlumatlara görə, kəskin qar yağışı, buzlanma və don təhlükəsi səbəbindən ölkənin bir çox bölgəsində dərslər təxirə salınıb.
Milli.Az xəbər verir ki, 30-dan çox vilayətdə qara görə təhsilə ara verilib. Bəzi şəhərlərdə bütün məktəblər, bəzilərində isə yalnız kəndlərdən gələn şagirdlərin dərsləri tətil edilib.
Tunceli, Gümüşhane, Ərzincan, Ərdahan, Bayburt, Qars və Ağrıda şəhər mərkəzi daxil olmaqla bütün vilayət üzrə məktəblər bağlıdır.
Şırnak, Ordu, Giresun, Rize, Ərzurum, Yozqat, Kastamonu, Artvin, Van, Bingöl, Sivas, Malatya, Trabzon, Konya, Adıyaman, Elazığ, Samsun, Tokat və Sinopun bir çox rayonunda təhsil dayandırılıb.
Aidiyyəti qurumlar yalnız qar yağışının deyil, həm də yollarda yaranacaq güclü buzlanma və don hadisəsinin hərəkət üçün ciddi risk yaratdığını bildirirlər.
Hava şəraitinin pisləşməsi ilə əlaqədar bəzi bölgələrdə nəqliyyatın hərəkətində də çətinliklər yaranıb. Sakinlərə zərurət olmadıqca şəxsi avtomobillərdən istifadə etməmək və hava proqnozunu izləmək tövsiyə olunur.

The neighboring country was hit by frost - Schools closed
The cold and rainy weather conditions engulfing Turkey have paralyzed life. According to official information given for January 14, due to heavy snowfall, icing, and frost danger, lessons have been postponed in many regions of the country.
Milli.Az reports that education has been suspended due to snow in more than 30 provinces. In some cities, all schools are closed, while in others, only the lessons of students coming from villages have been canceled.
In Tunceli, Gümüşhane, Erzincan, Ardahan, Bayburt, Kars, and Ağrı, schools are closed throughout the province, including the city centers.
Education has been halted in many districts of Şırnak, Ordu, Giresun, Rize, Erzurum, Yozgat, Kastamonu, Artvin, Van, Bingöl, Sivas, Malatya, Trabzon, Konya, Adıyaman, Elazığ, Samsun, Tokat, and Sinop.
Relevant authorities state that not only the snowfall but also the strong icing and frost that will occur on the roads pose a serious risk to movement.
Due to the worsening weather conditions, difficulties have also arisen in transportation movement in some regions. Residents are advised not to use private cars unless necessary and to follow the weather forecast.