Qonşu ölkəni şaxta vurdu - Məktəblər bağlandı
Türkiyəni ağuşuna alan soyuq və yağışlı hava şəraiti həyatı iflic edib. Yanvarın 14-ü üçün verilən rəsmi məlumatlara görə, kəskin qar yağışı, buzlanma və don təhlükəsi səbəbindən ölkənin bir çox bölgəsində dərslər təxirə salınıb.
Milli.Az xəbər verir ki, 30-dan çox vilayətdə qara görə təhsilə ara verilib. Bəzi şəhərlərdə bütün məktəblər, bəzilərində isə yalnız kəndlərdən gələn şagirdlərin dərsləri tətil edilib.
Tunceli, Gümüşhane, Ərzincan, Ərdahan, Bayburt, Qars və Ağrıda şəhər mərkəzi daxil olmaqla bütün vilayət üzrə məktəblər bağlıdır.
Şırnak, Ordu, Giresun, Rize, Ərzurum, Yozqat, Kastamonu, Artvin, Van, Bingöl, Sivas, Malatya, Trabzon, Konya, Adıyaman, Elazığ, Samsun, Tokat və Sinopun bir çox rayonunda təhsil dayandırılıb.
Aidiyyəti qurumlar yalnız qar yağışının deyil, həm də yollarda yaranacaq güclü buzlanma və don hadisəsinin hərəkət üçün ciddi risk yaratdığını bildirirlər.
Hava şəraitinin pisləşməsi ilə əlaqədar bəzi bölgələrdə nəqliyyatın hərəkətində də çətinliklər yaranıb. Sakinlərə zərurət olmadıqca şəxsi avtomobillərdən istifadə etməmək və hava proqnozunu izləmək tövsiyə olunur.

Холодная и дождливая погода, охватившая Турцию, парализовала жизнь. По официальным данным на 14 января в связи с сильным снегопадом, гололедицей и опасностью заморозков в ряде регионов страны отменены занятия.
По информации Milli.Az, в более чем 30 провинциях приостановлено образование из-за снега. В некоторых городах закрыты все школы, в некоторых — занятия приостановлены только для учеников, приезжающих из деревень.
В Тунджели, Гюмюшхане, Эрзинджане, Эрдогане, Байбурте, Карсе и Агры школы закрыты во всех провинциях, включая центры городов.
В ряде районов Ширнака, Орду, Гиресуна, Ризе, Эрзурума, Йозгата, Кастамону, Артвина, Вана, Бингёля, Сиваса, Малатьи, Трабзона, Коньи, Адиямана, Элязыга, Самсуна, Токата и Синопа образование приостановлено.
Ответственные учреждения сообщают, что серьезный риск для движения создают не только снегопады, но и интенсивная гололедица и заморозки на дорогах.
В связи с ухудшением погодных условий в некоторых районах возникли трудности с движением транспорта. Жителям рекомендуется не пользоваться личным транспортом без крайней необходимости и следить за прогнозом погоды.