Afrika Millətlər Kubokunun final matçı keçirilib.
Oyunun əsas vaxtında qol vurulmayıb. Buna görə də qalib əlavə vaxtda müəyyənləşib. 94-cü dəqiqədə Pap Qeye Seneqal millisinə qələbə gətirən qolu vurub.
Final oyununda qalmaqal da yaşanıb.
Belə ki, Seneqal millisinin baş məşqçisi Pap Tiyav qarşılaşmanın 90+8-ci dəqiqəsində qapılarına təyin olunan penaltiyə etiraz edərək komandanı meydandan çıxarıb. Buna qədər matçın 90+2-ci dəqiqəsində seneqallıların vurduğu qol da qeydə alınmayıb. Referi Əşrəf Hakimiyə qarşı qayda pozuntusu olduğunu əsas gətirərək Abdullay Sekin hərəkətini qayda pozuntusu kimi qiymətləndirib. Hakimin hücumun sonunu gözləmədən fit çalması VAR-ın müdaxilə imkanını aradan qaldırıb və epizod yoxlanılmayıb. Bu qərar böyük narazılığa səbəb olub. Seneqalın qapısına penalti təyin olunan zaman isə baş məşqçinin göstərişi ilə futbolçular meydanı tərk ediblər.
Yaranmış gərgin vəziyyətdə Seneqal millisinin lideri Sadio Mane komandaya müdaxilə edərək oyunun davam etdirilməsinə nail olub. O, paltardəyişmə otağına qaçaraq komanda yoldaşlarını geri qaytara bilib.
Bundan sonra Seneqal yığması meydana qayıdıb. Mərakeş millisinin üzvü Brahim Dias isə 90+24-cü dəqiqədə penaltini dəqiq yerinə yetirə bilməyib. Seneqal millisinin qapıçısı Eduar Mendi zərbəni dəf edərək hesabın dəyişməsinə imkan verməyib.

В финале большой скандал, Сенегал стал чемпионом -
Встреча, прошедшая в спортивном комплексе Мулей Абдулла, завершилась победой сборной Сенегала — 1:0.
В основное время гол не был забит. Поэтому победитель определился в дополнительное время. На 94-й минуте Папа Гайе забил победный гол для сборной Сенегала.
В финальном матче также произошёл скандал.
Так, главный тренер сборной Сенегала Пап Тиав на 90+8-й минуте матча, протестуя против назначенного пенальти в их ворота, вывел команду с поля. До этого на 90+2-й минуте не был засчитан гол сенегальцев. Судья оценил действие Абдуллае Секе как нарушение правил по отношению к Ашрафу Хакими. Свисток судьи, прозвучавший раньше окончания атаки, лишил VAR возможности вмешаться, и эпизод не был проверен. Это решение вызвало большое недовольство. При назначении пенальти в ворота сенегальцев футболисты по указанию тренера покинули поле.
В сложившейся напряжённой ситуации лидер сборной Сенегала Садьо Мане вмешался и добился продолжения матча. Он убежал в раздевалку и смог вернуть товарищей по команде назад.
После этого сборная Сенегала вернулась на поле. Игрок сборной Марокко Брахим Диас на 90+24-й минуте не реализовал пенальти. Вратарь сборной Сенегала Эдуар Менди отбил удар, не позволив изменить счёт.