Əsəd sarayda oturub, “Candy Crush” oynayırmış
Rejimi süquta yaxınlaşdıqca Suriyanın devrilmiş prezidenti Bəşər Əsəd reallıqdan uzaqlaşaraq video oyunlarından asılı olub.
Medianews.az axar.az-a istinadən bildirir ki, bu barədə "Atlantik" jurnalı məlumat yayıb.
"Sarayın daxilindəkilər deyirlər ki, o, dəfələrlə regional və Qərb güclərinin onun hakimiyyətini qoruyub saxlaya biləcək diplomatik dəstəkləri rədd edib. Bütün gün sarayda oturub "Candy Crush" ("Şəkər əzməsi") və digər video oyunlar oynayır.
Hətta son günlərdə belə, xarici işlər nazirləri ona sövdələşmələr təklif etmək üçün zəng edib və o, telefonlara cavab verməyib. Əsəd güzəştə getmək və ya gücünün hər hansı bir məhdudiyyətini qəbul etmək istəməyib.
Əsədin axmaqlığının ən yaddaqalan nümunəsi ilk Tramp administrasiyası dövründə baş verib. 2020-ci ildə Vaşinqton 2012-ci ildə Suriyada yoxa çıxan və Əsəd rejiminin əlində olduğu düşünülən amerikalı jurnalist Ostin Taysı tapmaq üçün iki məmuru - Rocer Karstens və Kaş Pateli Livana göndərib. O vaxt Livanın Baş Təhlükəsizlik Şöbəsinin rəhbəri olan Abbas İbrahim iki nəfəri Dəməşqə gətirib və onlar Əsədin yüksək səviyyəli təhlükəsizlik məmurlarından biri olan Əli Məmlüklə görüşüblər.
Karstens deyir ki, amerikalılar Taysın mövzusunu qaldırdılar və Məmlük cavab verdi ki, hər hansı bir tələbi müzakirə etməzdən əvvəl ABŞ sanksiyaları qaldırmalı və qoşunlarını Suriyadan çıxarmalıdır.
ABŞ hökuməti Taysın sağ olduğuna dair sübut müqabilində bu şərtlərlə razılaşıb. Əsəd isə hamını təəccüləndirərək bildirib ki, heç bir razılaşma və danışıqlar olmayacaq. Səbəb olaraq isə Trampın onu əvvəllər heyvan kimi təsvir etməsini göstərib", - nəşr yazır.

По мере приближения режима к краху свергнутый президент Сирии Башар Асад отдаляется от реальности и становится зависимым от видеоигр.
Medianews.az, со ссылкой на axar.az, сообщает, что об этом пишет журнал "Атлантик".
«Люди внутри дворца говорят, что он неоднократно отвергал дипломатическую поддержку региональных и западных сил, которая могла бы помочь сохранить его власть. Он весь день сидит во дворце и играет в "Candy Crush" ("Сахарная лихорадка") и другие видеоигры.
Даже в последние дни министры иностранных дел звонили ему, чтобы предложить сделки, но он не отвечал на звонки. Асад не желал идти на компромисс или принимать какие-либо ограничения своей власти.
Самый запоминающийся пример глупости Асада произошёл в период первой администрации Трампа. В 2020 году Вашингтон отправил двух чиновников — Роджера Карстенса и Каша Пателя — в Ливан, чтобы найти американского журналиста Остина Тейса, пропавшего в Сирии в 2012 году и предположительно находящегося в руках режима Асада. Тогда глава Главного управления безопасности Ливана Аббас Ибрагим привез этих двух в Дамаск, где они встретились с Али Мамлюком, одним из высокопоставленных чиновников безопасности Асада.
Карстенс говорит, что американцы подняли тему Тейса, а Мамлюк ответил, что прежде чем обсуждать какие-либо требования, США должны снять санкции и вывести свои войска из Сирии.
Правительство США согласилось на эти условия в обмен на доказательства того, что Тейс жив. Однако, к удивлению всех, Асад заявил, что не будет никаких соглашений и переговоров. В качестве причины он указал, что Трамп ранее называл его животным", — пишет издание.