Əsəd sarayda oturub, “Candy Crush” oynayırmış
Rejimi süquta yaxınlaşdıqca Suriyanın devrilmiş prezidenti Bəşər Əsəd reallıqdan uzaqlaşaraq video oyunlarından asılı olub.
Medianews.az axar.az-a istinadən bildirir ki, bu barədə "Atlantik" jurnalı məlumat yayıb.
"Sarayın daxilindəkilər deyirlər ki, o, dəfələrlə regional və Qərb güclərinin onun hakimiyyətini qoruyub saxlaya biləcək diplomatik dəstəkləri rədd edib. Bütün gün sarayda oturub "Candy Crush" ("Şəkər əzməsi") və digər video oyunlar oynayır.
Hətta son günlərdə belə, xarici işlər nazirləri ona sövdələşmələr təklif etmək üçün zəng edib və o, telefonlara cavab verməyib. Əsəd güzəştə getmək və ya gücünün hər hansı bir məhdudiyyətini qəbul etmək istəməyib.
Əsədin axmaqlığının ən yaddaqalan nümunəsi ilk Tramp administrasiyası dövründə baş verib. 2020-ci ildə Vaşinqton 2012-ci ildə Suriyada yoxa çıxan və Əsəd rejiminin əlində olduğu düşünülən amerikalı jurnalist Ostin Taysı tapmaq üçün iki məmuru - Rocer Karstens və Kaş Pateli Livana göndərib. O vaxt Livanın Baş Təhlükəsizlik Şöbəsinin rəhbəri olan Abbas İbrahim iki nəfəri Dəməşqə gətirib və onlar Əsədin yüksək səviyyəli təhlükəsizlik məmurlarından biri olan Əli Məmlüklə görüşüblər.
Karstens deyir ki, amerikalılar Taysın mövzusunu qaldırdılar və Məmlük cavab verdi ki, hər hansı bir tələbi müzakirə etməzdən əvvəl ABŞ sanksiyaları qaldırmalı və qoşunlarını Suriyadan çıxarmalıdır.
ABŞ hökuməti Taysın sağ olduğuna dair sübut müqabilində bu şərtlərlə razılaşıb. Əsəd isə hamını təəccüləndirərək bildirib ki, heç bir razılaşma və danışıqlar olmayacaq. Səbəb olaraq isə Trampın onu əvvəllər heyvan kimi təsvir etməsini göstərib", - nəşr yazır.

Asad was sitting in the palace, playing "Candy Crush."
As the regime approached collapse, Syria's ousted president Bashar al-Assad became detached from reality and addicted to video games.
Medianews.az, citing axar.az, reports that this was disclosed by "The Atlantic" magazine.
"Those inside the palace say that he repeatedly rejected diplomatic supports from regional and Western powers that could have helped him maintain his rule. He spends the entire day sitting in the palace playing 'Candy Crush' and other video games.
Even in recent days, foreign ministers called him to offer deals, but he did not answer the phones. Assad refused to compromise or accept any limitation on his power.
The most notable example of Assad's foolishness occurred during the first Trump administration. In 2020, Washington sent two officials — Roger Carstens and Kash Patel — to Lebanon to find Austin Tice, an American journalist who disappeared in Syria in 2012 and was believed to be in Assad's custody. Abbas Ibrahim, then head of Lebanon's General Security Directorate, brought the two to Damascus where they met with Ali Mamluk, a senior Assad security official.
Carstens says the Americans raised the issue of Tice, and Mamluk replied that before discussing any demands, the US must lift sanctions and withdraw troops from Syria.
The US government agreed to these terms in exchange for evidence that Tice was alive. Assad, however, surprised everyone by saying there would be no agreement or negotiations. He cited as the reason Trump's earlier description of him as an animal," the publication writes.