Ərdoğan və Makron arasında görüş keçirildi
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan G20 Liderlər Zirvəsi çərçivəsində Cənubi Afrikada Fransa Prezidenti Emmanuel Makronla görüş keçirib.
Teleqraf xəbər verir ki, görüşdə Türkiyə–Fransa ikitərəfli münasibətləri, regional və qlobal məsələlər müzakirə olunub.
Ərdoğan iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı üçün qarşılıqlı addımların vacibliyini vurğulayıb.
Türkiyə Prezidenti, Qəzzada əldə olunan atəşkəsin qorunmasının və humanitar yardımın bölgəyə çatdırılmasının önəm daşıdığını qeyd edib. O, bölgədə davamlı sülhün yeganə yolunun iki dövlətli həll olduğunu xatırladıb və bu istiqamətdə Türkiyənin səylərini davam etdirdiyini bildirib.
Ərdoğan həmçinin vurğulayıb ki, Ukrayna ilə Rusiya arasındakı müharibənin ədalətli və davamlı sülhlə başa çatması üçün diplomatik imkanlardan tam istifadə olunmalıdır.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел встречу с президентом Франции Эммануэлем Макроном в Южной Африке в рамках Саммита лидеров G20.
Телеграф сообщает, что на встрече обсуждались двусторонние отношения между Турцией и Францией, региональные и глобальные вопросы.
Эрдоган подчеркнул важность взаимных шагов для развития отношений между двумя странами.
Президент Турции отметил, что сохранение режима прекращения огня в Газе и доставка гуманитарной помощи в регион имеют большое значение. Он напомнил, что единственным путем к устойчивому миру в регионе является решение на основе двух государств и заявил о продолжении усилий Турции в этом направлении.
Эрдоган также подчеркнул, что для справедливого и устойчивого окончания войны между Украиной и Россией необходимо полностью использовать дипломатические возможности.