Elşad Qarayevin vəsiyyəti nədir?
"Hər dəfə rayona gələndə qardaşlarımın məzarını ziyarət edirəm. Bu dünyadan hamımız köçəcəyik. Amma köçməyin də özünün bir üsulu var. Bir var desinlər, Allah rəhmət eləsin, bir də var deməsinlər. Ona görə insan gərək elə yaşasın ki, həmişə ona rəhmət oxusunlar.
Atamdan sonra böyük qardaşım Manaf bizə atalıq edib. Biz 7 qardaş, 1 bacı olmuşuq. İndi 4 qardaşım sağ qalıb. Rəvana və anasına da demişəm ki, məzarım qardaşlarımın yanında olsun. Valideynlərimin və bacımın qəbirləri kənddədir, amma demişəm ki, məni qardaşlarımın yanında dəfn edin" deyə, Elşad Qarayev bildirib.(axsam.az)

What is Elshad Garayev's will?
"Every time I come to the region, I visit the graves of my brothers. We will all leave this world. But there is a proper way to depart. One way is for them to say, 'May God have mercy,' and another is not to say anything. Therefore, a person should live in such a way that they are always prayed for with mercy.
After my father, my older brother Manaf acted as a father to us. We were 7 brothers and 1 sister. Now 4 of my brothers are still alive. I have also told Rəvan and her mother that my grave should be beside my brothers. The graves of my parents and sister are in the village, but I have said to bury me next to my brothers," said Elshad Garaev.(axsam.az)