Dünyanın sonunun dəqiq tarixi açıqlandı
Onun sözlərinə görə, İsa Məsih ona görünüb və ikinci gəlişin yəhudilərin Roş-Ha-Şana bayramı zamanı - sentyabrın 23 və 24-də baş tutacağını bildirib.
Vəd edilən apokalipsis baş tutmadı, lakin Mxlakela öz sözlərindən imtina etmir. O hələ də hesab edir ki, bu baş verəcək, sadəcə tarixin şərhində səhv olub. Vaizin fikrincə, Məsih bu tarixi köhnə təqvimə, yəni Yuliyan təqviminə görə söyləmiş ola bilər.
Yuliyan təqvimi hazırda istifadə olunan təqvimdən 13 gün geri qaldığı üçün, köhnə təqvimlə sentyabrın 23 və 24-ü oktyabrın əvvəlinə təsadüf edəcək.
"Həqiqi Roş-Ha-Şana bayramı oktyabrın 7 və 8-i olacaq. Mən bundan bir milyard faiz əminəm", - Mxlakela bildirib. (Teleqraf)

The exact date of the end of the world has been revealed
Joshua Mxlakela, a preacher from the Republic of South Africa, has predicted a new date for the end of the world.
Initially, Mxlakela claimed that the end of the world would occur in September.
According to him, Jesus Christ appeared to him and stated that the second coming would take place during the Jewish holiday of Rosh Hashanah - on September 23 and 24.
The promised apocalypse did not happen, but Mxlakela does not renounce his words. He still believes that it will happen, only the interpretation of the date was mistaken. According to the preacher, Christ may have referred to this date according to the old calendar, that is, the Julian calendar.
Because the Julian calendar is currently 13 days behind the calendar in use, September 23 and 24 in the old calendar correspond to early October.
"The true Rosh Hashanah holiday will be on October 7 and 8. I am one billion percent sure of this," Mxlakela said. (Telegraph)