ABŞ Prezidenti Donald Trampın Florida ştatında Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüşdüyü axşam Kreml bəyan edib ki, Kiyev Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin iqamətgahını pilotsuz uçuş aparatları ilə hədəf alıb.
Sabahısı gün Tramp bildirib ki, hücum barədə məlumatı birbaşa Putindən alıb və bu xəbər onu qəzəbləndirib: “Bunu Prezident Putindən eşitdim və çox əsəbiləşdim. İndi olduqca həssas dövrdür. Hücum etmək bir şeydir, kiminsə iqamətgahını, evini vurmaq tamam başqa məsələdir”.
Zelenski dərhal Kremlin iddiasını qəti şəkildə rədd edib və “Putinin iqamətgahına zərbə” xəbərlərinin tam uydurma olduğunu söyləyib.
Kremlin açıqlamasına görə, guya Putinin iqamətgahına doğru buraxılan 91 pilotsuz uçuş aparatı Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən məhv edilib. Moskva hücum nəticəsində nə maddi zərər, nə də insan itkisi olduğunu bildirir. Bununla belə, Rusiya Ukraynaya qarşı cavab zərbələri hazırladığını elan edib. Üstəlik, Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyi teleqram kanalında yayımladığı açıqlamada iddia edilən hücum səbəbindən “Moskvanın danışıqlarla bağlı mövqeyinə yenidən baxacağını” bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı ABŞ-ın “Uoll Strit Jurnal” (“Wall Street Journal”) qəzetində redaksiya məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə deyilir ki, Putinin iqamətgahına dron hücumu barədə iddialar ciddi suallar doğurur. Qəzet Müharibə Araşdırmaları İnstitutunun (ISW) eksperti Qreys Meppsə istinadla vurğulayır ki, Ukrayna Rusiya ərazisinin dərinliklərinə real zərbə endirdikdə adətən bunun izləri dərhal üzə çıxır: yerli sakinlərin və rəsmilərin məlumatları, dron qalıqları, hava hücumundan müdafiə sistemlərinin işlədiyini göstərən görüntülər, yanğınlar, partlayışlar, tüstü-duman...
Məqalədə Putinin iqamətgahının hədəf alındığı iddia edilən hücumla bağlı bu cür sübutların heç birinin ortada olmadığına diqqət çəkilir. Daha sonra bildirilir ki, dövlət başçılarının hədəf alınması məsələsinə gəlincə, Rusiya bu sahədə Ukraynaya qarşı dəfələrlə cəhdlər göstərib: “Müharibə dövründə Moskva Volodimir Zelenskini bir neçə dəfə fiziki cəhətdən aradan götürməyə çalışıb, hətta  NATO üzvü olan ölkələrinin ərazisində də sui-qəsd planları ifşa olunub. 2025-ci ilin sentyabr ayında isə Rusiyanın qanadlı raketi Kiyevdə Ukrayna Nazirlər Kabinetinin yerləşdiyi binaya düşüb.
Bütün bunlara baxmayaraq, Zelenski müharibənin dayandırılması üçün danışıqlar aparmaqda davam edir. Putin isə bildirir ki, Ukrayna və onun tərəfdaşları Rusiyanın bütün tələblərini qəbul etməyincə döyüşü dayandırmaq niyyətində deyil”.
“Uoll Strit Jurnal” qəzetinin redaksiya məqaləsində Putinin iqamətgahına hücum iddiasının sülh danışıqlarını pozmağa, Trampla Zelenski arasında yaranmış müsbət ovqatı korlamağa hesablandığı və həqiqəti əks etdirmədiyi qənaəti ifadə olunur.

In the evening when US President Donald Trump met with Ukrainian President Volodymyr Zelensky in the state of Florida, the Kremlin announced that Kyiv had targeted Russian President Vladimir Putin's residence with unmanned aerial vehicles.
The next day, Trump stated that he received information about the attack directly from Putin and that the news angered him: “I heard this from President Putin and got very upset. It is a very sensitive period now. Attacking is one thing, but targeting someone's residence or home is completely another matter.”
Zelensky immediately firmly denied the Kremlin's claim and said that the news of a “strike on Putin's residence” was a complete fabrication.
According to the Kremlin's statement, allegedly 91 drones released toward Putin's residence were destroyed by Russia’s air defense systems. Moscow reports no material damage or human loss as a result of the attack. Nevertheless, Russia announced that it is preparing retaliatory strikes against Ukraine. Moreover, the Russian Foreign Ministry stated in a Telegram channel post that due to the alleged attack, “Moscow will reconsider its position on negotiations.”
Medianews.az reports that a editorial article has been published in the US newspaper “Wall Street Journal” regarding the issue.
The article states that the claims about a drone attack on Putin’s residence raise serious questions. The newspaper emphasizes, citing the expert Grace Mepps from the Institute for the Study of War (ISW), that when Ukraine delivers a real strike deep into Russian territory, it usually immediately leaves traces: reports from local residents and officials, drone debris, footage showing air defense systems activating, fires, explosions, smoke and haze...
The article points out that none of these types of evidence are present regarding the alleged attack on Putin’s residence. It is further noted that regarding targeting heads of state, Russia has repeatedly made attempts against Ukraine in this domain: “During the war, Moscow has tried several times to physically eliminate Volodymyr Zelensky, and even assassination plots have been uncovered in the territories of NATO member countries. In September 2025, a Russian cruise missile fell on the building housing the Ukrainian Cabinet of Ministers in Kyiv.”
Despite all this, Zelensky continues to conduct negotiations to stop the war. Putin, however, states that Russia does not intend to cease fighting until Ukraine and its partners accept all of Russia’s demands.”
The editorial in the “Wall Street Journal” concludes that the claim of an attack on Putin’s residence is intended to disrupt peace talks, spoil the positive atmosphere between Trump and Zelensky, and does not reflect the truth.