ABŞ Prezidenti Donald Trampın Florida ştatında Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüşdüyü axşam Kreml bəyan edib ki, Kiyev Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin iqamətgahını pilotsuz uçuş aparatları ilə hədəf alıb.
Sabahısı gün Tramp bildirib ki, hücum barədə məlumatı birbaşa Putindən alıb və bu xəbər onu qəzəbləndirib: “Bunu Prezident Putindən eşitdim və çox əsəbiləşdim. İndi olduqca həssas dövrdür. Hücum etmək bir şeydir, kiminsə iqamətgahını, evini vurmaq tamam başqa məsələdir”.
Zelenski dərhal Kremlin iddiasını qəti şəkildə rədd edib və “Putinin iqamətgahına zərbə” xəbərlərinin tam uydurma olduğunu söyləyib.
Kremlin açıqlamasına görə, guya Putinin iqamətgahına doğru buraxılan 91 pilotsuz uçuş aparatı Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən məhv edilib. Moskva hücum nəticəsində nə maddi zərər, nə də insan itkisi olduğunu bildirir. Bununla belə, Rusiya Ukraynaya qarşı cavab zərbələri hazırladığını elan edib. Üstəlik, Rusiyanın Xarici İşlər Nazirliyi teleqram kanalında yayımladığı açıqlamada iddia edilən hücum səbəbindən “Moskvanın danışıqlarla bağlı mövqeyinə yenidən baxacağını” bildirib.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı ABŞ-ın “Uoll Strit Jurnal” (“Wall Street Journal”) qəzetində redaksiya məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə deyilir ki, Putinin iqamətgahına dron hücumu barədə iddialar ciddi suallar doğurur. Qəzet Müharibə Araşdırmaları İnstitutunun (ISW) eksperti Qreys Meppsə istinadla vurğulayır ki, Ukrayna Rusiya ərazisinin dərinliklərinə real zərbə endirdikdə adətən bunun izləri dərhal üzə çıxır: yerli sakinlərin və rəsmilərin məlumatları, dron qalıqları, hava hücumundan müdafiə sistemlərinin işlədiyini göstərən görüntülər, yanğınlar, partlayışlar, tüstü-duman...
Məqalədə Putinin iqamətgahının hədəf alındığı iddia edilən hücumla bağlı bu cür sübutların heç birinin ortada olmadığına diqqət çəkilir. Daha sonra bildirilir ki, dövlət başçılarının hədəf alınması məsələsinə gəlincə, Rusiya bu sahədə Ukraynaya qarşı dəfələrlə cəhdlər göstərib: “Müharibə dövründə Moskva Volodimir Zelenskini bir neçə dəfə fiziki cəhətdən aradan götürməyə çalışıb, hətta  NATO üzvü olan ölkələrinin ərazisində də sui-qəsd planları ifşa olunub. 2025-ci ilin sentyabr ayında isə Rusiyanın qanadlı raketi Kiyevdə Ukrayna Nazirlər Kabinetinin yerləşdiyi binaya düşüb.
Bütün bunlara baxmayaraq, Zelenski müharibənin dayandırılması üçün danışıqlar aparmaqda davam edir. Putin isə bildirir ki, Ukrayna və onun tərəfdaşları Rusiyanın bütün tələblərini qəbul etməyincə döyüşü dayandırmaq niyyətində deyil”.
“Uoll Strit Jurnal” qəzetinin redaksiya məqaləsində Putinin iqamətgahına hücum iddiasının sülh danışıqlarını pozmağa, Trampla Zelenski arasında yaranmış müsbət ovqatı korlamağa hesablandığı və həqiqəti əks etdirmədiyi qənaəti ifadə olunur.

Вечером, когда президент США Дональд Трамп встречался во Флориде с президентом Украины Владимиром Зеленским, Кремль заявил, что Киев якобы атаковал резиденцию президента России Владимира Путина с помощью беспилотников.
На следующий день Трамп сообщил, что информацию об этой атаке он получил напрямую от Путина, и это его разозлило: «Я услышал об этом от президента Путина и очень рассердился. Сейчас очень чувствительное время. Осуществить атаку — одно дело, но ударить по чьей-то резиденции, дому — совсем другое».
Зеленский немедленно категорически отверг заявление Кремля и сказал, что новости о «ударе по резиденции Путина» являются полностью вымышленными.
По заявлению Кремля, якобы 91 беспилотник, направленный на резиденцию Путина, был уничтожен российскими системами противовоздушной обороны. Москва сообщает, что в результате атаки не было ни материального ущерба, ни человеческих потерь. Тем не менее Россия объявила о подготовке ответных ударов по Украине. Более того, в заявлении, опубликованном в телеграм-канале Министерства иностранных дел России, говорится, что из-за предполагаемой атаки «Москва пересмотрит свою позицию по переговорам».
Medianews.az сообщает, что по данному вопросу в газете «Уолл Стрит Джорнал» («Wall Street Journal») была опубликована редакционная статья.
В статье говорится, что обвинения в атаке дронов на резиденцию Путина вызывают серьезные вопросы. Газета ссылается на эксперта Института изучения войны (ISW) Грейс Меппс, которая подчеркивает, что когда Украина наносит реальный удар по глубинным районам территории России, следы этого немедленно проявляются: сообщения местных жителей и официальных лиц, обломки дронов, видеозаписи работы систем ПВО, пожары, взрывы, дым и гарь...
В статье отмечается, что в связи с заявленной атакой на резиденцию Путина никаких подобных доказательств нет. Далее говорится, что когда речь идет о попытках поразить глав государств, Россия не раз предпринимала попытки в отношении Украины: «Во время войны Москва несколько раз пыталась физически устранить Владимира Зеленского, были раскрыты планы убийств даже на территориях стран-членов НАТО. В сентябре 2025 года российская крылатая ракета упала в Киеве на здание Кабинета министров Украины».
Несмотря на всё это, Зеленский продолжает вести переговоры о прекращении войны. Путин же заявляет, что не намерен прекращать боевые действия, пока Украина и её партнёры не примут все требования России.
В редакционной статье «Уолл Стрит Джорнал» подчёркивается, что обвинение в атаке на резиденцию Путина направлено на срыв мирных переговоров, подрыв позитивного настроя между Трампом и Зеленским и не отражает действительности.