Daha iki Afrika ölkəsi ABŞ vətəndaşlarının ölkəyə girişini qadağan etdi
Daha iki Afrika ölkəsi - Burkina-Faso və Mali - Donald Trampın bu ölkələrin sakinlərinə viza verməkdən imtina qərarına cavab olaraq, ABŞ vətəndaşlarının girişini qadağan edəcək.
Oxu.Az-ın xəbərinə görə, bu barədə "The Guardian" nəşri yazıb.
Məlumata görə, Mali və Burkina-Faso bəyan ediblər ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın Mali və Burkina-Faso vətəndaşlarının ABŞ-yə girişini qadağan etmək qərarına cavab olaraq, ABŞ vətəndaşlarının öz ölkələrinə girişinə icazə verməyəcəklər.
Nəşr bildirir ki, iki Qərbi Afrika ölkəsinin xarici işlər nazirləri tərəfindən verilən bu bəyanat Qərbi Afrika hərbi hökumətləri ilə ABŞ arasında onsuz da soyuq olan münasibətlərdə son dönüş nöqtəsi olub.
Qeyd edək ki, dekabrın 16-da Tramp ABŞ-yə girişlə bağlı daha əvvəl tətbiq edilən səyahət məhdudiyyətlərini daha 20 ölkəyə şamil edib və bunların arasında Mali, Burkina-Faso və Niger də var. Hərbçilər tərəfindən idarə olunan Mali, Burkina-Faso və Niger isə Qərbi Afrika Dövlətlərinin İqtisadi Birliyindən ayrılan yeni bir regional birlik yaradıblar. Xatırladaq ki, 2024-cü ildə Burkina-Faso, Mali və Niger Sahel Dövlətləri Konfederasiyasını yaradıblar.
Ağ Ev Afrika ölkələri vətəndaşlarına səyahət qadağasının səbəblərindən biri kimi silahlı qruplaşmaların davamlı hücumlarını göstərib.
ABŞ-nin genişləndirilmiş qadağası noyabrın 26-da Vaşinqtonda iki Milli Qvardiya əsgərinin güllələnməsindən sonra Trampın gücləndirilmiş tədbirlərini əks etdirir.
Tramp Administrasiyası immiqrasiya nəzarətinin daha da sərtləşdirilməsini əsaslandırmaq üçün bu hadisəni ön plana çıxarıb.
Bu ayın əvvəlində Mali və Burkina-Fasoya da şamil edilən qadağanı elan edən Vaşinqton rəsmilərinin sözlərinə görə, məhdudiyyətlər xarici vətəndaşların girişinin qarşısını almaq üçün zəruridir, hansı ki, onların yaratdığı risklərin qiymətləndirilməsi üçün ABŞ-nin əlində kifayət qədər məlumat yoxdur.
Mali və Burkina-Faso hər iki ölkədə sürətlə yayılan silahlı qruplaşmaları cilovlamaqda çətinlik çəkirlər.
Eyni zamanda, bir neçə gün əvvəl Niger ABŞ-yə qarşı cavab tədbirləri elan edərək, ABŞ vətəndaşlarına tam şəkildə viza qadağası qoyub. Bu addım ABŞ-nin Niger vətəndaşlarının artıq ABŞ-yə giriş vizaları almaq hüququ olmayan ölkələrin siyahısına əlavə etmək qərarından sonra atılıb. Niger bütün ABŞ vətəndaşlarına vizaların verilməsini tamamilə və birdəfəlik dayandırıb, ABŞ vətəndaşlarının öz ərazisinə girişini qeyri-müəyyən müddətə qadağan edib.

Ещё две африканские страны — Буркина-Фасо и Мали — в ответ на решение Дональда Трампа отказаться от выдачи виз жителям этих стран запретят въезд гражданам США.
По информации Oxu.Az, об этом пишет издание "The Guardian".
Согласно данным, Мали и Буркина-Фасо заявили, что в ответ на решение президента США Дональда Трампа запретить въезд граждан Мали и Буркина-Фасо в США, они не будут разрешать въезд гражданам США на свою территорию.
Издание отмечает, что это заявление министров иностранных дел двух западноафриканских стран стало последним поворотным моментом в уже и без того охлаждённых отношениях между военными правительствами Западной Африки и США.
Отметим, что 16 декабря Трамп расширил ранее применявшиеся ограничения на въезд в США ещё на 20 стран, среди которых Мали, Буркина-Фасо и Нигер. Мали, Буркина-Фасо и Нигер, управляемые военными, создали новый региональный союз, отделившись от Экономического сообщества западноафриканских государств. Напомним, что в 2024 году Буркина-Фасо, Мали и Нигер основали Конфедерацию государств Сахеля.
Администрация Белого дома указала одной из причин запрета на поездки граждан Африканских стран на постоянные атаки вооружённых группировок.
Расширенный запрет США отражает усиленные меры Трампа после того, как 26 ноября в Вашингтоне были застрелены двое солдат Национальной гвардии.
Администрация Трампа использовала этот инцидент для обоснования ужесточения иммиграционного контроля.
По мнению официальных лиц Вашингтона, объявивших о запрете в начале этого месяца, ограничения необходимы для предотвращения въезда иностранных граждан, поскольку у США недостаточно информации для оценки рисков, которые они создают.
Мали и Буркина-Фасо испытывают трудности с сдерживанием быстро распространяющихся вооружённых группировок в обеих странах.
Вместе с тем, несколько дней назад Нигер объявил ответные меры против США, полностью введя визовый запрет для граждан США. Этот шаг последовал за решением США добавить граждан Нигера в список стран, которые больше не имеют права на получение виз для въезда в США. Нигер полностью и навсегда приостановил выдачу виз гражданам США и запретил им въезд на свою территорию на неопределённый срок.