Daha iki Afrika ölkəsi ABŞ vətəndaşlarının ölkəyə girişini qadağan etdi
Daha iki Afrika ölkəsi - Burkina-Faso və Mali - Donald Trampın bu ölkələrin sakinlərinə viza verməkdən imtina qərarına cavab olaraq, ABŞ vətəndaşlarının girişini qadağan edəcək.
Oxu.Az-ın xəbərinə görə, bu barədə "The Guardian" nəşri yazıb.
Məlumata görə, Mali və Burkina-Faso bəyan ediblər ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın Mali və Burkina-Faso vətəndaşlarının ABŞ-yə girişini qadağan etmək qərarına cavab olaraq, ABŞ vətəndaşlarının öz ölkələrinə girişinə icazə verməyəcəklər.
Nəşr bildirir ki, iki Qərbi Afrika ölkəsinin xarici işlər nazirləri tərəfindən verilən bu bəyanat Qərbi Afrika hərbi hökumətləri ilə ABŞ arasında onsuz da soyuq olan münasibətlərdə son dönüş nöqtəsi olub.
Qeyd edək ki, dekabrın 16-da Tramp ABŞ-yə girişlə bağlı daha əvvəl tətbiq edilən səyahət məhdudiyyətlərini daha 20 ölkəyə şamil edib və bunların arasında Mali, Burkina-Faso və Niger də var. Hərbçilər tərəfindən idarə olunan Mali, Burkina-Faso və Niger isə Qərbi Afrika Dövlətlərinin İqtisadi Birliyindən ayrılan yeni bir regional birlik yaradıblar. Xatırladaq ki, 2024-cü ildə Burkina-Faso, Mali və Niger Sahel Dövlətləri Konfederasiyasını yaradıblar.
Ağ Ev Afrika ölkələri vətəndaşlarına səyahət qadağasının səbəblərindən biri kimi silahlı qruplaşmaların davamlı hücumlarını göstərib.
ABŞ-nin genişləndirilmiş qadağası noyabrın 26-da Vaşinqtonda iki Milli Qvardiya əsgərinin güllələnməsindən sonra Trampın gücləndirilmiş tədbirlərini əks etdirir.
Tramp Administrasiyası immiqrasiya nəzarətinin daha da sərtləşdirilməsini əsaslandırmaq üçün bu hadisəni ön plana çıxarıb.
Bu ayın əvvəlində Mali və Burkina-Fasoya da şamil edilən qadağanı elan edən Vaşinqton rəsmilərinin sözlərinə görə, məhdudiyyətlər xarici vətəndaşların girişinin qarşısını almaq üçün zəruridir, hansı ki, onların yaratdığı risklərin qiymətləndirilməsi üçün ABŞ-nin əlində kifayət qədər məlumat yoxdur.
Mali və Burkina-Faso hər iki ölkədə sürətlə yayılan silahlı qruplaşmaları cilovlamaqda çətinlik çəkirlər.
Eyni zamanda, bir neçə gün əvvəl Niger ABŞ-yə qarşı cavab tədbirləri elan edərək, ABŞ vətəndaşlarına tam şəkildə viza qadağası qoyub. Bu addım ABŞ-nin Niger vətəndaşlarının artıq ABŞ-yə giriş vizaları almaq hüququ olmayan ölkələrin siyahısına əlavə etmək qərarından sonra atılıb. Niger bütün ABŞ vətəndaşlarına vizaların verilməsini tamamilə və birdəfəlik dayandırıb, ABŞ vətəndaşlarının öz ərazisinə girişini qeyri-müəyyən müddətə qadağan edib.

Two more African countries have banned U.S. citizens from entering the country.
Two more African countries - Burkina Faso and Mali - will ban the entry of US citizens in response to Donald Trump's decision to refuse visas to residents of these countries.
According to Oxu.Az, this was reported by "The Guardian".
According to the information, Mali and Burkina Faso stated that in response to US President Donald Trump's decision to ban citizens of Mali and Burkina Faso from entering the US, they will not allow US citizens to enter their countries.
The publication reports that this statement given by the foreign ministers of the two West African countries has become a turning point in the already cold relations between the West African military governments and the US.
It should be noted that on December 16, Trump expanded previously applied travel restrictions on entry into the US to 20 more countries, including Mali, Burkina Faso, and Niger. Mali, Burkina Faso, and Niger, which are ruled by military personnel, have created a new regional union separate from the Economic Community of West African States. Recall that in 2024, Burkina Faso, Mali, and Niger established the Sahel States Confederation.
The White House cited continued attacks by armed groups as one of the reasons for the travel ban on citizens of African countries.
The US expanded ban reflects Trump's intensified measures after two National Guard soldiers were shot dead in Washington on November 26.
The Trump Administration emphasized this incident to justify further tightening of immigration controls.
According to Washington officials who announced the ban, which was also applied to Mali and Burkina Faso earlier this month, the restrictions are necessary to prevent the entry of foreign nationals, since the US lacks sufficient information to assess the risks they pose.
Mali and Burkina Faso both struggle to contain rapidly spreading armed groups in their countries.
At the same time, a few days ago Niger announced retaliatory measures against the US, imposing a complete visa ban on US citizens. This step was taken after the US decided to add Niger to the list of countries whose citizens no longer have the right to obtain US entry visas. Niger has completely and permanently stopped issuing visas to all US citizens and banned US citizens from entering its territory for an indefinite period.