Daha bir məşhur saxlanıldı
Türkiyədə məşhur simalara qarşı aparılan narkotik istintaqı çərçivəsində yeni əməliyyat keçirilib. Əməliyyat zamanı sosial media fenomeni və YouTuber Bilal Hancı da daxil olmaqla dörd nəfər saxlanılıb.
Milli.Az xəbər verir ki, İstanbul Respublika Baş Prokurorluğunun Qaçaqmalçılıq, Narkotik və İqtisadi Cinayətlər İstintaq Bürosu tərəfindən aparılan təhqiqat çərçivəsində bu gün səhər tezdən İstanbulda əməliyyat keçirilib. Əməliyyat nəticəsində aşağıdakı şəxslər saxlanılıb:
Bilal Hancı (YouTuber)
Mehmet Üstündağ (Maqazin yazarı)
Abdullah Gençal
İbrahim Barut
Haqqında həbs qərarı olan digər üç şübhəlinin isə xaricdə olduğu müəyyən edilib. Saxlanılan şəxslər narkotik maddə istifadəsi ilə bağlı testlərdən keçmək üçün Məhkəmə Tibb Ekspertizasına sövq ediliblər.
Məşhurlara qarşı narkotik istintaqı ötən ilin oktyabr ayından bəri Türkiyə gündəmindədir. İstintaq çərçivəsində indiyədək çox sayda musiqiçi, menecer, iş adamı və ictimaiyyətə tanış olan şəxslərin ifadələri alınıb, onlardan qan və saç nümunələri götürülərək araşdırılıb.
Daha əvvəl bu iş üzrə bir çox şəxs məhkəmə tərəfindən həbs edilib. Həbs olunanlar arasında Ceyda Ersoy, Gizem Özköroğlu, Burak Altındağ kimi tanınmış adlar var. Model Şevval Şahin, Mert Vidinli və Kasım Garipoğlu haqqında isə axtarış qərarı çıxarılıb.
Bundan əvvəlki əməliyyat dalğasında aralarında keçmiş futbolçu və idman şərhçisi Ümit Karanın da olduğu 23 nəfər saxlanılmışdı. Məhkəməyə sövq edilən şübhəlilərdən Ümit Karan da daxil olmaqla 13 nəfər barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilmiş, 9 nəfər isə məhkəmə nəzarəti şərti ilə sərbəst buraxılmışdı.

Еще один известный человек был задержан
В Турции в рамках расследования по делу о наркотиках, в отношении известных лиц проведена новая операция. В ходе операции были задержаны четыре человека, в том числе популярный в соцсетях и ютубер Билал Ханджи.
Как сообщает Milli.Az, сегодня рано утром в Стамбуле была проведена операция в рамках расследования, которое ведет Бюро по расследованию контрабанды, наркотиков и экономических преступлений Стамбульской Республиканской прокуратуры. В результате операции были задержаны следующие лица:
Билал Ханджи (ютубер)
Мехмет Юстундаг (журналист развлекательной хроники)
Абдулла Генчал
Ибрагим Барут
Выяснилось, что еще трое подозреваемых, в отношении которых есть постановление о взятии под стражу, находятся за границей. Задержанные были направлены на судебно-медицинские экспертизы для прохождения тестов на употребление наркотических веществ.
Расследование по делу о наркотиках в отношении знаменитостей в Турции ведется с октября прошлого года. В ходе расследования были даны показания многих музыкантов, менеджеров, бизнесменов и общественных деятелей, у которых были взяты образцы крови и волос для исследования.
Ранее по этому делу многие лица были арестованы судом. Среди задержанных известны такие имена, как Джейда Эрсой, Гизем Озкероглу и Бурак Алтындаг. В отношении модели Шеввал Шахин, Мерта Видинли и Касима Гарипоглу были объявлены розыскные мероприятия.
В предыдущей волне операций было задержано 23 человека, в том числе бывший футболист и спортивный комментатор Юмит Кара. Из подозреваемых, переданных в суд, в отношении 13 человек, включая Юмита Кара, было избрано мера пресечения в виде ареста, а 9 человек были освобождены под подписку о невыезде.