Bunu yeməyin! Xərçəng riski var
Yapon alimlərinin apardığı araşdırma hazır ramyon (instant şorba tipli əriştə) məhsullarının sağlamlığa ciddi zərər vurduğunu üzə çıxarıb.
Musavat.com xəbər verir ki, beş il davam edən müşahidə zamanı 6,5 min nəfərin sağlamlıq göstəriciləri izlənilib. Bu müddətdə 145 nəfər dünyasını dəyişib: onlardan 100-ü xərçəngdən, 29-u ürək-damar xəstəliklərindən həyatını itirib.
Tədqiqatın nəticələrinə görə:
Həftədə 3 dəfədən çox ramyon yeyən və ən azı yarım porsiya bulyon içən kişilərdə erkən ölüm riski 2 dəfə artır.
Ramyonu spirtli içki ilə qəbul edənlərdə bu risk 2,7 dəfə yüksəlir.
Alimlərin sözlərinə görə, təhlükənin əsas səbəbi bulyonda olan yüksək duz miqdarıdır. Duzun həddindən artıq qəbulu isə insult və mədə xərçəngi riskini artırır.
Mütəxəssislər hazır əriştənin tez-tez istifadəsinin insan ömrünü qısalda biləcəyini və ciddi sağlamlıq problemlərinə yol aça biləcəyini vurğulayıblar.

Не ешьте это! Есть риск рака
Исследование, проведенное японскими учеными, выявило, что готовые рамены (лапша типа быстрого супа) серьезно вредят здоровью.
Как сообщает Musavat.com, в ходе пятилетнего наблюдения были отслежены показатели здоровья 6,5 тысяч человек. За этот период 145 человек скончались: 100 из них — от рака, 29 — от сердечно-сосудистых заболеваний.
По результатам исследования:
У мужчин, которые едят рамен более трех раз в неделю и выпивают как минимум полпорции бульона, риск преждевременной смерти увеличивается в 2 раза.
У тех, кто употребляет рамен вместе с алкогольными напитками, этот риск повышается в 2,7 раза.
По словам ученых, основной причиной опасности является высокое содержание соли в бульоне. Чрезмерное потребление соли увеличивает риск инсульта и рака желудка.
Специалисты подчеркнули, что частое употребление готовой лапши может сократить жизнь человека и привести к серьезным проблемам со здоровьем.