Bu ölkədə Yeni il fevralda olacaq
Çində Yeni il Bahar bayramı kimi də tanınır. Şərq mədəniyyətində ən mühüm və ən hörmət edilən bayram hesab olunur. Bu bayramın qeyd edilməsi zamanı ölkə boyu rəngarəng küçə festivalları təşkil edilir, qohumlar və dostlar bir-birinə xoşbəxtlik, rifah rəmzi olan qırmızı rəngli hədiyyələr verirlər.
Lent.az xəbər verir ki, Qərb təqvimində sabit tarixə düşən Yeni ildən fərqli olaraq, Çin Yeni ili hər il müxtəlif günlərdə qeyd olunur. Bunun səbəbi Çin Yeni ilinin Ay–Günəş təqviminə əsaslanmasıdır.
Çin təqviminə görə, 2026-cı il 17 fevral tarixində başlayacaq.
Həmin gün Çin təqvimi ilə 4723-cü il başlayacaq. Ənənəyə əsasən, bayram iki həftə davam edir və 3 mart 2026-cı ildə başa çatacaq.
Çin Yeni ili (Çuntsze) gənc ay dövründə qeyd olunur. O, qış gündönümündən (21 dekabr 2025) sonra baş verən ikinci gənc ayın gününə təsadüf edir.
Bayramın tarixi ay–günəş təqviminə əsasən müəyyənləşdirildiyi üçün hər il dəyişir. Adətən Çin Yeni ili 21 yanvar–21 fevral tarixləri arasına düşür, bu da Ayın və Günəşin dövrlərindən asılıdır.
Çin Yeni ilinin tarixi
Çin Yeni ilinin ilk dəfə nə vaxt qeyd edildiyi dəqiq məlum deyil. Lakin bəzi tədqiqatçılar onun yaranmasını e.ə. XIV əsrdə Şan sülaləsinin hakimiyyəti dövrü ilə əlaqələndirirlər.
Qədim rəvayətlərdən birinə görə, hər yeni ilin əvvəlində Çin sakinləri Nyan adlı bir canavardan (adı “İl” mənasını verir) gizlənməyə məcbur olurdular. Nyan bayramın ilk günü peyda olur, yaşayış məntəqələrini dağıdırdı. Zamanla insanlar müşahidə etdilər ki, Nyan gur səslərdən, parlaq işıqlardan və qırmızı rəngdən qorxur. Buna görə də onu qorxutmaq üçün bu vasitələrdən istifadə etməyə başladılar. Məhz buradan qırmızı bəzəklər və fişəng atmaq ənənəsi yaranıb.
Çin mədəniyyətində əjdaha güc və uğurun rəmzidir, buna görə də bayramın ən parlaq elementlərindən biri əjdaha rəqsləridir. Bu mərasimlər zamanı küçələrdən uzun, rəngarəng əjdaha fiquru keçirilir və bu səhnə adətən bayramın kulminasiya nöqtəsi olur.

В Китае он также известен как Праздник весны, который считается самым важным и почитаемым праздником в восточной культуре. Во время празднования по всей стране организуются красочные уличные фестивали, родственники и друзья дарят друг другу подарки красного цвета, символизирующего счастье и благополучие.
Как сообщает Lent.az, в отличие от Нового года по западному календарю, который приходится на фиксированную дату, Китайский Новый год отмечается каждый год в разные дни. Это связано с тем, что Китайский Новый год основан на лунно-солнечном календаре.
Согласно китайскому календарю, 2026 год начнется 17 февраля.
В этот день по китайскому календарю начнется 4723 год. Согласно традиции, праздник длится две недели и закончится 3 марта 2026 года.
Китайский Новый год (Чуньцзе) отмечается в новолуние. Он приходится на второй новолуние после зимнего солнцестояния (21 декабря 2025 года).
Поскольку дата праздника определяется по лунно-солнечному календарю, она меняется каждый год. Обычно Китайский Новый год выпадает на период с 21 января по 21 февраля, что зависит от циклов Луны и Солнца.
Дата Китайского Нового года
Точная дата первого празднования Китайского Нового года неизвестна. Однако некоторые исследователи связывают его возникновение с XIV веком до н.э. в период правления династии Шан.
Согласно одному из древних преданий, в начале каждого нового года жители Китая были вынуждены прятаться от чудовища по имени Нянь (название означает «Год»). Нянь появлялся в первый день праздника и разрушал поселения. Со временем люди заметили, что Нянь боится громких звуков, яркого света и красного цвета. Поэтому для того, чтобы отпугнуть его, стали использовать эти средства. Именно отсюда возникла традиция использования красных украшений и запуска фейерверков.
В китайской культуре дракон символизирует силу и удачу, поэтому одним из ярких элементов праздника являются танцы драконов. Во время этих церемоний по улицам проходит длинная красочная фигура дракона, и эта сцена обычно является кульминацией праздника.