İngiltərə milli komandasının sabiq kapitanı Devid Bekhem Böyük Britaniya tarixində milyarder statusuna çatan ilk idmançı olub.
Oxu.az xəbər verir ki, 51 yaşlı idmançı və onun həyat yoldaşı - müğənni və dizayner Viktoriya Bekhemin birgə sərvəti hazırda 1.185 milyard funt sterlinq dəyərində qiymətləndirilir. Qeyd olunur ki, məşhur cütlüyün maliyyə vəziyyəti təkcə son bir il ərzində iki dəfədən çox yaxşılaşıb.
"The Times" nəşrinin təhlilinə görə, bu kəskin artım, əsasən, Bekhemin 2018-ci ildən ortaq sahibi olduğu MLS təmsilçisi "İnter Mayami" klubuna etdiyi sərmayə ilə bağlıdır. Hazırda səkkizqat "Qızıl top" sahibi Lionel Messinin də çıxış etdiyi komandada Bekhemin payının dəyəri təxminən 300 milyon funt sterlinqə çatır.
Xatırladaq ki, "Forbes" jurnalının son milyarderlər siyahısında idmançılardan Maykl Cordon (4.3 milyard dollar), Mecik Conson (1.6 milyard dollar), Lebron Ceyms (1.4 milyard dollar), Tayqer Vuds (1.5 milyard dollar) və Rocer Federer (1.1 milyard dollar) yer alıblar.
Peşəkar karyerasını 2013-cü ildə başa vuran Bekhem "Mançester Yunayted", "Real", PSJ, "Milan" və "Los-Anceles Qelaksi" kimi nəhəng klubların formasını geyinib. O, İngiltərə, İspaniya və Fransa çempionatlarının, eləcə də Çempionlar Liqasının qalibi adlarını qazanıb.
Ulduz futbolçu İngiltərə yığmasının heyətində 115 matça çıxıb və altı il ərzində milli komandanın kapitan sarğısını daşıyıb.

Former captain of the England national team David Beckham has become the first athlete in British history to achieve billionaire status.
According to Oxu.az, the 51-year-old athlete and his wife - singer and designer Victoria Beckham - currently have a combined wealth valued at £1.185 billion. It is noted that the famous couple's financial situation has more than doubled in just the past year.
According to the analysis by "The Times," this sharp increase is mainly related to Beckham's investment in the MLS representative club "Inter Miami," which he has been a co-owner of since 2018. Currently, the value of Beckham's share in the team, which also features eight-time Ballon d'Or winner Lionel Messi, reaches approximately £300 million.
It is worth recalling that in the latest Forbes billionaire list, athletes such as Michael Jordan ($4.3 billion), Magic Johnson ($1.6 billion), LeBron James ($1.4 billion), Tiger Woods ($1.5 billion), and Roger Federer ($1.1 billion) were included.
Beckham, who ended his professional career in 2013, has played for giant clubs such as "Manchester United," "Real Madrid," PSG, "Milan," and "Los Angeles Galaxy." He has won titles in the English, Spanish, and French championships, as well as the UEFA Champions League.
The star footballer appeared in 115 matches for the England team and wore the national team captain's armband for six years.