Artıq çəki ilə mübarizədə inqilabi yenilik sayıla biləcək təbii üsul aşkar edilib. Alimlər orqanizmdə maddələr mübadiləsini sürətləndirən və piylənməni geri qaytaran xüsusi hormonu müəyyənləşdiriblər.
Demokrat.az xəbər verir ki, Oklahoma Universitetinin mütəxəssisləri FGF21 adlı təbii hormonun beyin strukturlarına təsir edərək piylənməni aradan qaldırdığını sübut ediblər. "Cell Reports" jurnalında dərc olunan araşdırma bu hormonun əvvəllər sanıldığı kimi qaraciyərə deyil, birbaşa beyinə siqnallar göndərdiyini ortaya qoyub.
Tədqiqat göstərir ki, FGF21 hormonu beyin kökü nahiyəsində maddələr mübadiləsi və iştahı tənzimləyən mərkəzlərlə qarşılıqlı əlaqəyə girir. Bu proses bədən çəkisinin azalmasında həlledici rol oynayır. Hazırda geniş yayılan arıqlama dərmanlarından fərqli olaraq, bu hormon iştahı kəsmək əvəzinə orqanizmin daha çox enerji sərf etməsini təmin edir və metabolizmi gücləndirir.
Tədqiqatçıların fikrincə, bu mexanizmin dərindən öyrənilməsi piylənmənin daha təhlükəsiz və dəqiq müalicə üsullarını yaratmağa kömək edəcək. Hazırda bu hormonun analoqları ağır qaraciyər xəstəliklərinin müalicəsi üçün klinik sınaqlardan keçirilir. Hələlik sınaqlar heyvanlar üzərində aparılsa da, alimlər bu kəşfin gələcəkdə insanlarda metobolik xəstəliklərin müalicəsində əsas metod olacağını proqnozlaşdırırlar.
Yəni, orqanizmdəki FGF21 hormonu iştahı azaltmadan maddələr mübadiləsini sürətləndirir və bədənin daha çox enerji xərcləməsinə kömək edərək arıqlamağa şərait yaradır.

Уже обнаружен природный метод, который можно считать революционным новшеством в борьбе с весом. Ученые выявили особый гормон, ускоряющий обмен веществ в организме и обратимый ожирение.
Demokrat.az сообщает, что специалисты из Университета Оклахомы доказали, что природный гормон FGF21 воздействует на структуры мозга и устраняет ожирение. Исследование, опубликованное в журнале "Cell Reports", показало, что этот гормон посылает сигналы не в печень, как считалось ранее, а непосредственно в мозг.
Исследование показывает, что гормон FGF21 взаимодействует с центрами в области ствола мозга, которые регулируют обмен веществ и аппетит. Этот процесс играет решающую роль в снижении массы тела. В отличие от широко распространённых препаратов для похудения, этот гормон не снижает аппетит, а обеспечивает более высокие энергозатраты организма и укрепляет метаболизм.
По мнению исследователей, глубокое изучение этого механизма поможет создать более безопасные и точные методы лечения ожирения. В настоящее время аналоги этого гормона проходят клинические испытания для лечения тяжёлых заболеваний печени. Пока испытания проводятся на животных, но ученые прогнозируют, что это открытие станет основным методом лечения метаболических заболеваний у людей в будущем.
То есть гормон FGF21 в организме ускоряет обмен веществ без снижения аппетита и способствует худению, помогая телу тратить больше энергии.