Artıq çəki ilə mübarizədə inqilabi yenilik sayıla biləcək təbii üsul aşkar edilib. Alimlər orqanizmdə maddələr mübadiləsini sürətləndirən və piylənməni geri qaytaran xüsusi hormonu müəyyənləşdiriblər.
Demokrat.az xəbər verir ki, Oklahoma Universitetinin mütəxəssisləri FGF21 adlı təbii hormonun beyin strukturlarına təsir edərək piylənməni aradan qaldırdığını sübut ediblər. "Cell Reports" jurnalında dərc olunan araşdırma bu hormonun əvvəllər sanıldığı kimi qaraciyərə deyil, birbaşa beyinə siqnallar göndərdiyini ortaya qoyub.
Tədqiqat göstərir ki, FGF21 hormonu beyin kökü nahiyəsində maddələr mübadiləsi və iştahı tənzimləyən mərkəzlərlə qarşılıqlı əlaqəyə girir. Bu proses bədən çəkisinin azalmasında həlledici rol oynayır. Hazırda geniş yayılan arıqlama dərmanlarından fərqli olaraq, bu hormon iştahı kəsmək əvəzinə orqanizmin daha çox enerji sərf etməsini təmin edir və metabolizmi gücləndirir.
Tədqiqatçıların fikrincə, bu mexanizmin dərindən öyrənilməsi piylənmənin daha təhlükəsiz və dəqiq müalicə üsullarını yaratmağa kömək edəcək. Hazırda bu hormonun analoqları ağır qaraciyər xəstəliklərinin müalicəsi üçün klinik sınaqlardan keçirilir. Hələlik sınaqlar heyvanlar üzərində aparılsa da, alimlər bu kəşfin gələcəkdə insanlarda metobolik xəstəliklərin müalicəsində əsas metod olacağını proqnozlaşdırırlar.
Yəni, orqanizmdəki FGF21 hormonu iştahı azaltmadan maddələr mübadiləsini sürətləndirir və bədənin daha çox enerji xərcləməsinə kömək edərək arıqlamağa şərait yaradır.

A natural method that can be considered a revolutionary innovation in the fight against weight has been discovered. Scientists have identified a special hormone that accelerates metabolism in the body and reverses obesity.
Demokrat.az reports that specialists from the University of Oklahoma have proven that a natural hormone called FGF21 affects brain structures and eliminates obesity. The study published in the journal "Cell Reports" revealed that this hormone sends signals directly to the brain, not to the liver as previously thought.
The research shows that the FGF21 hormone interacts with centers in the brainstem area that regulate metabolism and appetite. This process plays a decisive role in reducing body weight. Unlike widely used weight loss drugs currently available, this hormone does not suppress appetite but ensures that the body expends more energy and strengthens metabolism.
According to researchers, a deep understanding of this mechanism will help create safer and more precise treatment methods for obesity. Currently, analogs of this hormone are undergoing clinical trials for the treatment of severe liver diseases. Although trials are still conducted on animals, scientists predict that this discovery will become a primary method in the treatment of metabolic diseases in humans in the future.
That is, the FGF21 hormone in the body accelerates metabolism without reducing appetite and facilitates weight loss by helping the body expend more energy.