Beynəlxalq boşluq yaranır:
ABŞ prezidenti Donald Trampın ötən gün verdiyi bəyanatda qeyd edilib ki, BMT-yə məxsus ümumilikdə, 66 qurumda ABŞ-nin üzvlüyü ləğv ediləcək. Bu isə qlobal güclərin yerdəyişməsinə səbəb olacaq.
Bəs, bu regionda hansı dəyişikliklərə səbəb ola bilər?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı  "Müasir İnkişaf" İctimai Birliyinin sədri, siyasi şərhçi Mübariz Göyüşlü Ajans.az-a  açıqlama verib.
O bildirib ki, Donald Tramp hesab edir ki, beynəlxalq təşkilatlara dəstək olmaq nizam-intizam sayılır. Lakin buna riayət edilməməlidir.
ABŞ-nin BMT-nin bəzi üstsəviyyəli qurumlarından çıxması liberal-beynəlxalq nizamın zəifləməsinə səbəb olacaq. Amerikanın geri çəkilməsi demokratiya, insan hüquqları, mətbuat azadlığı kimi dəyərlərin  təşviqi mexanizmlərini sarsıda bilər. Çünki burada əsas aparıcı gücü ABŞ oynayır.
Siyasi şərhçi bildirib ki, digər tərəfdən regionda geosiyasi boşluqlar yaranacaq. Afrika, Latın Amerikası, Yaxın Şərqdə ABŞ təsiri zəifləyə bilər. Lakin bu boşluqları bəzi dövlətlər doldura bilər.
Nümunə olaraq, Çin Xalq Respublikasını göstərmək olar. Struktur, maliyyə və digər institutlar vasitəsilə mümkündür. Həmçinin, BMT qurumlarında kadr üstünlükləri əldə etmək olar.
Mübariz Göyüşlü qeyd edib ki, Rusiyada təhlükəsizlik, Avropa İttifaqında normativ güc boşluğunun doldurulması , regional güclərin liderlik iddialarının artması( Türkiyə, Hindistan, Səudiyyə Ərəbistanı, İran), regional təşkilatların rolu yüksələ bilər.
ABŞ-nin geri çəkilməsi inkişaf etmiş ölkələr üçün risklər yaradır. Münaqişələrin çoxalması, sülhməramlı qüvvələrin maliyyə proqramlarının azalması , borc asılılığının yaranması( əsasən Çindən) problemlər ortaya çıxa bilər. Ən əsası həlli olmayan digər beynəlxalq problemlər baş qaldıra bilər.

В заявлении, сделанном президентом США Дональдом Трампом позавчера, говорится о том, что членство США будет прекращено в целом в 66 учреждениях, принадлежащих ООН. Это приведет к перестановке глобальных сил.
Какие изменения это может вызвать в регионе?
Medianews.az сообщает, что по данной теме комментарий агентству Ajans.az дал председатель общественного объединения "Современное Развитие", политический комментатор Мубариз Гёйюшлю.
Он отметил, что Дональд Трамп считает поддержку международных организаций вопросом порядка и дисциплины. Однако этому не следует подчиняться.
Выход США из некоторых высших органов ООН приведет к ослаблению либерально-международного порядка. Отступление Америки может подорвать механизмы продвижения таких ценностей, как демократия, права человека, свобода прессы. Потому что основную ведущую силу здесь играет США.
Политический комментатор отметил, что с другой стороны в регионе возникнут геополитические пустоты. Влияние США в Африке, Латинской Америке, на Ближнем Востоке может ослабнуть. Однако эти пустоты могут заполнить некоторые государства.
В качестве примера можно назвать Китайскую Народную Республику. Это возможно посредством структур, финансовых и других институтов. Также можно добиться преимущественного назначения кадров в органах ООН.
Мубариз Гёйюшлю отметил, что в России усилится безопасность, в Европейском Союзе заполнится нормативный вакуум, возрастут лидерские амбиции региональных держав (Турция, Индия, Саудовская Аравия, Иран), может возрасти роль региональных организаций.
Отступление США создает риски для развитых стран. Может возрасти количество конфликтов, сократятся финансовые программы миротворческих сил, появится долговая зависимость (в основном от Китая), могут возникнуть проблемы. Самое главное — могут всплыть другие международные проблемы, не имеющие решения.